Wada wzroku? Spróbuj nowoczesnego leczenia laserem!

Jeśli z powodu wady wzroku masz kłopoty z ostrym widzeniem, z pewnością zainteresuje Cię korekcja przy pomocy lasera. To nowoczesna i niezwykle skuteczna metoda, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna – nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Na czym polega? Co warto o niej wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Przyszłość? Jest już dzisiaj!

Laserowa korekcja wzroku to przykład metody, która jest w pewnym sensie przyszłością dziejącą się dziś. Okulistyka przez całe dziesięciolecia próbowała znaleźć sposób na pokonanie wad wzroku. W pewnym momencie na dobre widzenie pozwoliły okulary korekcyjne, a później soczewki kontaktowe, ale jak wiadomo ani jedne, ani drugie nie oferują pełnego rozwiązania problemu. Na szczęście pod koniec XX. wieku pojawiła się laserowa korekcja wzroku, która zaoferowała znacznie większe możliwości.

Zabieg, który da się lubić

Procedura laserowej korekcji wzroku polega na wymodelowaniu powierzchni rogówki za pomocą wiązki lasera. Dzięki temu zmienia się kąt, pod którym załamywane są promienie światła. Od tej pory są one kierowane precyzyjnie na siatkówkę, co pozwala na przywrócenie prawidłowej ostrości widzenia. Do tego laserowa korekcja wzroku:

  • Jest krótka – najczęściej trwa poniżej 15-20 minut.
  • Jest całkowicie bezbolesna – i nie trzeba do tego narkozy; zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu podawanym w kroplach.
  • Jest małoinwazyjna – nie pozostawia widocznych blizn
  • Jest bezpieczna – powikłania zdarzają się bardzo rzadko (mniej niż 1% przypadków) i zwykle są przemijające.
  • Nie wymaga pozostania w szpitalu – jeszcze w tym samym dniu można wrócić do domu. Po zabiegu pozostaje się w klinice tylko przez około godzinę.

Dlaczego laserowa korekcja wzroku?

Co wyróżnia tę metodę? Dlaczego warto się nią zainteresować? Oto najważniejsze powody:

  • Pozwala na skuteczne pozbycie się wady wzroku – nawet do -12 dioptrii krótkowzroczności, a także do 6 dioptrii astygmatyzmu i +6 dioptrii nadwzroczności.
  • Przywraca ostre widzenie bez konieczności stosowania okularów i soczewek kontaktowych – a kto je nosił, ten wie, jak wiele ułatwiłoby pozbycie się ich!
  • To jednorazowy koszt – okulary i soczewki też kosztują. Co jakiś czas kupujemy nowe – i tak z czasem wydajemy na nasz wzrok coraz więcej pieniędzy. Korekcja za pomocą lasera to wydatek jednorazowy.
  • Jest modna i wygodna – co roku decyduje się na nią coraz więcej osób. Każdego dnia na całym świecie wykonywane są setki zabiegów laserowej korekcji wzroku – a statystyka ciągle rośnie.

Różne rodzaje laserowej korekcji – na który warto się zdecydować?

W ramach jednej metody dostępnych jest kilka podobnych, choć nieco różniących się techniką wykonania, zabiegów. Cel jest jednak zawsze ten sam – usunąć wadę i przywrócić ostre widzenie. Do najczęściej wybieranych typów laserowej korekcji wzroku należą:

  • Metody powierzchowne – takie jak EBK, transPRK czy PRK. W pierwszym etapie zabiegu lekarz usuwa nabłonek rogówki (bez obaw – z czasem się on regeneruje). Metody te są szczególnie polecane osobom narażonym na urazy – np. aktywnie trenującym (amatorsko i profesjonalnie) sportowcom, policjantom, strażakom itd.
  • Metody głębokie – np. FemtoLasik vOptimum, FemtoLasik vDesign. Tutaj nie usuwa się nabłonka, tylko wytwarza tzw. płatek. W trakcie zabiegu wystarczy go odchylić, aby dostać się do głębiej położonych warstw rogówki. W porównaniu do metod powierzchownych charakteryzują się nieco szybszą rekonwalescencją.
  • ReLEx® SMILE – najnowocześniejsza i najmniej inwazyjna metoda, szczególnie polecana do korekcji krótkowzroczności.

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Zwykle potrzeba kilku tygodni, by po tego typu zabiegu oczy wróciły do pełni sprawności. Początkowo, zanim wzrok się w pełni ustabilizuje, mogą występować wahania ostrości widzenia. Jednak bez obaw – jest to naturalne i po pewnym czasie mija. Okres takiej rekonwalescencji może być różny dla różnych osób – u jednej potrwa krócej, u innej dłużej. Aby przyspieszyć ten proces, a jednocześnie zadbać o oczy, warto stosować się do kilku zasad:

  • przez pierwszy miesiąc ograniczyć wysiłek fizyczny;
  • na zewnątrz nosić okulary z filtrem UV;
  • w pierwszych tygodniach po zabiegu zrezygnować z wizyt w solarium;
  • kąpać się tylko w okularach pływackich – tak, by do oczu nie dostała się woda ani mydło lub szampon;
  • ograniczyć wysiłek wzrokowy – mniej czasu przed komputerem czy smartfonem, a do tego częste, krótkie przerwy;
  • nie trzeć oczu i nie dotykać ich brudnymi rękami;
  • unikać dymu tytoniowego i zanieczyszczonych pomieszczeń.

Szybko i profesjonalnie

W porządku – ale gdzie udać się na zabieg laserowej korekcji wzroku? Dzięki rosnącej popularności tej metody pojawia się coraz więcej miejsc, w których można ją wykonać. Jedną z takich klinik jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które posiada swoje oddziały w Krakowie i w Warszawie. Profesjonalna opieka świetnie przygotowanej kadry pomoże w bezproblemowym przebiegu leczenia i pozwoli szybko uzyskać pełnię efektów zabiegu.

Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku znajdziesz na stronie https://vidiummedica.pl/.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

1 komentarz

  • Patrycja pisze:

    Bardzo polecam taki zabieg, po którym zreszta jestem jakieś dwa miesiące. A miałam dokładniej zabieg Lentivu. Zabieg krótki, szybko dosyć tez wróciłam do normalnego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *