Tekturowe meble

Meble ze zwykłej tektury? Dlaczego nie! Okazuje się, że ten gruby, wielowarstwowy papier, służący głównie do wyrobu opakowań, kryje w sobie znacznie większy potencjał i coraz częściej zachwyca świat designu.

Tektura, wbrew pozorom, jest bardzo trwała i niezwykle plastyczna. Kartonowe meble powstają z kilku lub kilkunastu warstw papieru, mogą być lakierowane i malowane podobnie jak drewniane. Pierwsze meble z tego materiału zostały zaprojektowane na początku XX wieku przez holenderskiego projektanta Gerrita Rietvelda, ale na salony (w dosłownym tego słowa znaczeniu) wprowadził je dopiero w latach 80. znany architekt Frank Gehry, który jest dziś uznawany za ojca mebli z tektury. Obecnie meble z kartonu z dnia na dzień zdobywają coraz więcej miłośników na całym świecie, a sama tektura inspiruje projektantów. Dowodem na to jest między innymi kreatywne australijskie studio projektowe o nazwie Karton Group. W swej ofercie ma tekturowe łóżka, biurka, szafki i stoliki. Dacie wiarę, że jeden ze szlagowych produktów marki, łóżko„The Peperpedic Bed”, jest w stanie unieść ciężar o wartości tony?! Dla niedowiarków – zdjęcie poglądowe.

Półka w kształcie owcy Karton Group, 89 USD

Tekturowa ława Karton Group – 199 USD

Meble z tektury powstają także w polskiej pracowni Kartooni. Do ich produkcji wykorzystuje się specjalnie produkowaną tekturę falistą pięciowarstwową o gramaturze do 1500 g/m kw. i grubości 7 mm. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że od zwykłego kartonowego pudełka jest 10-krotnie bardziej wytrzymała! Dodatkowo warstwa twardego lakieru zabezpiecza meble przed niekorzystnym wpływem wody. W ofercie Kartooni pojawiają się tekturowe komody, regały na książki, szafki nocne, a nawet pufy! Charakteryzuje je niebanalne wzornictwo oraz lekkość. Dzięki temu możecie przenosić meble bez wysiłku, gdzie tylko chcecie. Nawet filigranowa osoba sobie z tym poradzi. Warto także nadmienić, że meble te można autorsko spersonalizować! Marka proponuje więc także meble w wersji saute, które można własnoręcznie pomalować, udekorować wedle własnej inwencji.

Ideacarton to pracownia mebli tekturowych ze Szczecina. W swej bogatej ofercie marka posiada między innymi krzesło NARVIK CLASSIC. Inspirowane skandynawskim wzornictwem, odznacza się minimalizmem i ascetyczną formą. Jak można przeczytać na stronie marki, krzesło „jest wyrazem współczesnej, ponadczasowej filozofii – minimum ozdób, maksimum wygody”. Zgadzamy się w całej rozciągłości.

Krzesło NARVIK CLASSIC/Ideacartoon, 558,00 zł

Projektanci nie zapomnieli też o naszych braciach mniejszych. VIGO od mykotty to wielofunkcyjny mebel tekturowy przeznaczony dla kotów. Wykonany z naturalnej, najwyższej jakości falistej tektury mebelek, to legowisko i drapak w jednym. Co ciekawe, drapak-leżanka ma jeszcze jedną ważną zaletę – właściwości grzewcze! Do nabycia na stronach jagodowykot.pl, hubuform oraz animalia.pl.

Legowisko-drapak VIGO/mykotty – 99,95 zł

Tekst: Lena Majchrzak

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *