Szczepionka przeciw wirusowi HPV

Wirus HPV (znany również pod nazwa – wirusa brodawczaka ludzkiego) to czynnik zakaźny – wielu ludzi bagatelizuje takie „zmiany” a może on wywołać szereg różnych poważnych chorób. Do tej pory udało się zidentyfikować ponad sto różnych odmian wirusa. Głównie wirusy te są przyczyną brodawek skórnych czy kłykcin kończystych. Jednak najbardziej niebezpieczne są typy wysokiego ryzyka onkologicznego. Mogą one bowiem prowadzić do nowotworów płciowych, głowy czy szyi.

Zapewne wirus HPV kojarzy Wam się z rakiem szyjki macicy – bo właśnie tego typu wirus jest najbardziej rozpowszechniony.

Oczywiście brodawkami łatwo można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z wykwitami na stopach czy dłoniach u innej osoby, ryzyko zarażenia zwiększa się również w miejscach publicznych takich jak siłownia czy basen – zwłaszcza kiedy nie używa się tam obuwia ochronnego. Odmiana wirusa w obrębie układu płciowego przenoszona jest podczas seksu, zwłaszcza kiedy nie stosuje się prezerwatyw.

Zajmijmy się więc tym problemem od strony intymnej

Nowotwór który zostanie wywołany przez wirusa HPV jest bardzo trudny do szybkiego zdiagnozowania, ponieważ zmiany są niemalże niewidoczne i niewyczuwalne. Kiedy stadium choroby „przeskakuje na następny poziom” nowotwór szybko powiększa się i ma ogromną tendencję do przerzutów. Tak więc im szybciej zostanie wykryta choroba tym większa szansa na uratowanie pacjenta. Trzeba włączyć radioterapię, chemioterapię bądź konieczna może być operacja.

Jak się bronić?

Na całe szczęście na rynku jest dostępna szczepionka HPV przeciwko wirusowi brodawczaka, należy ją podać pacjentce między 11 a 12 rokiem życia – przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Również mężczyźni, którzy utrzymują aktywne stosunki homoseksualne powinni się w młodym wieku „zabezpieczyć” szczepieniem.

Wirus HPV to nie tylko rak szyjki macicy, ale również możliwość zachorowania na raka odbytu, raka pochwy, sromu, prącia a nawet przestrzeni ustno-gardłowej.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są kojarzone z wcześniejszą przewlekłą infekcją HPV. Rak szyjki macicy to drugi pod względem częstotliwości nowotwór złośliwy!

W Polsce wiele samorządów organizuje bezpłatne szczepienia przeciwko temu wirusowi. Jeśli nie istotna jest dla Was cena a wysoka jakość usługi, udajcie się do kliniki OT.CO Clinic w Warszawie.

O szczepionce

Na rynku dostępne są 3 rodzaje szczepionek. Należy przyjąć 3 dawki. Mają one chronić przed  stanami przednowotworowymi, rakiem macicy, sromu, pochwy, odbytnicy a także przed powstawaniem brodawek narządów płciowych.

Jak jest jej faktyczna skuteczność?

Skuteczność szczepionek jest niesamowicie wysoka – o ile przyjmie się odpowiednio wszystkie trzy dawki. Procentowo – skuteczność szczepionek wynosi od 70% do 90%. W krajach, w których szczepionki te są bardzo powszechne, zachorowalność zmalała nawet o połowę.

Należy jednak pamiętać o badaniach cytologicznych, nawet jeśli przyjęło się kurację szczepionkami – bo nie jest to gwarancją pełnej skuteczności i ochrony przed zachorowaniem.

Szczepień nie poleca się wykonywać u: kobiet w ciąży, dzieci poniżej 10-tego roku życia, u kobiet, które aktualnie karmią piersią, osób, które mają zaostrzone objawy schorzeń przewlekłych, osób, które mają stwierdzone uczulenie na któryś ze składników szczepionki a także u osób z obniżoną odpornością i tych, który przyjmują leki powodujące immunosupresję.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *