Wszystkie chcemy cieszyć się każdym aspektem życia. Nasza kobiecość wymaga uwagi i podejmowania świadomych decyzji – między innymi w sprawach seksualnych. Chcemy i powinnyśmy decydować o tym, kiedy jest dobry czas na urodzenie dziecka, dlatego w pewnych momentach życia decydujemy się na antykoncepcję. Które metody są najbardziej skuteczne, bezpieczne i wygodne dla kobiety?
Doustna jedno i dwu składnikowa antykoncepcja hormonalna
Poczucie bezpieczeństwa jest nam bardzo potrzebne, aby odczuwać radość z seksu, dlatego warto pamiętać o takiej antykoncepcji, która będzie dopasowana do naszego stylu życia. Jedną z najbardziej popularnych metod są pigułki antykoncepcyjne, hamują owulację i zmieniają konsystencję śluzu, dlatego nie dochodzi do zapłodnienia. Dzielą sie na 2 rodzaje:
1. Minipigułki to tabletki jednoskładnikowe zawierają małe dawki syntetycznego hormonu, który jest odpowiednikiem progesteronu,
2. Tabletki dwuskładnikowe zawierają odpowiedniki progesteronu i estrogenu.
Wskaźnik skuteczności według skali Pearla wynosi 0,01 do 0,02. Oznacza to, że statystycznie mniej niż jedna na 100 kobiet zachodzi w niechcianą ciążę – oczywiście wśród kobiet, które stosują tę metodę prawidłowo, czyli systematycznie. Z pewnością nie jest to metoda dla zapominalskich. Czasem pigułka nie ma szansy wchłonąć się – na przykład podczas biegunki czy wymiotów.
System transdermalny i wkładki wewnątrzmaciczne
3. Godne zainteresowania są również plastry antykoncepcyjne, które przenikają do krwiobiegu przez skórę, omijając tym samym przewód pokarmowy. Plaster naklejamy w okolicy brzucha, pośladków lub na ramieniu. Oczywiście aktywność na siłowni czy basenie nie jest żadnym przeciwwskazaniem do stosowania plastrów. Warto wspomnieć, że skuteczność tej metody obniża się w przypadku kobiet z nadwagą lub otyłych.
4. Część kobiet chwali sobie wkładki wewnątrzmaciczne, które są nazywane też spiralami antykoncepcyjnymi. Dzielą się na wkładki miedziane oraz te, które uwalniają hormony. Również mają bardzo wysoką skuteczność. Można wyjąć je w każdym momencie, zakładane są przez ginekologa na 3 do 5 lat. Czasem są jednak pewne przeciwwskazania do ich założenia, a kobiety niekiedy boją się, że wkładka się przesunie obniżając tym samym skuteczność antykoncepcyjną.
Antykoncepcja przezpochwowa
5. W zestawieniu warte uwagi są także antykoncepcyjne krążki dopochwowe. Pierścień styka się z błoną śluzową pochwy, co sprawia, że hormony etynyloestradiol i progestogen wchłaniają się z pochwy do krwiobiegu.
Pierścień umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie. Nie trzeba więc pamiętać o codziennym łykaniu tabletki czy zmianie plastra każdego tygodnia. Po 21 dniach następuje krwawienie. Kobiety dobrze tolerują obecność krążka, ponieważ jest wygodny w stosowaniu i daje niewielką ilość działań niepożądanych. Niektóre Panie zauważyły, że krążek podnosi ich wrażenia seksualne.
Wybór odpowiedniej metody zawsze należy konsultować z lekarzem, musimy być pewne, że w naszym przypadku nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania danej antykoncepcji. Podjęcie odpowiedzialnej decyzji pomoże nam czerpać radość z życia płciowego bez narażania się na emocjonalne rozterki, które towarzyszą niechcianej ciąży.