SILNA KOBIETA – ZNACZY JAKA?

Silna kobieta

Silna kobieta jest jak skała – to określenie jest najstarsze i wydaje się najtrafniejsze. Twarda i niewzruszona żadnymi życiowymi zawirowaniami. Ale czy rzeczywiście możemy pozwolić sobie na tak prostą definicję mocno złożonej przecież natury kobiecej? Współczesne media wciąż lansują model kobiety silnej, to znaczy przedsiębiorczej, odpornej na nawet najtrudniejsze sytuacje, umiejącej harmonijnie wypełnić każdą z życiowych ról. Odnoszącej sukcesy zawodowe, wspierającej żony, partnerki, spełnionej matki nawet kilkorga dzieci. Osoby całkowicie niewzruszonej nawet przez silne emocje.

Silne kobiety to często osoby, którym w dzieciństwie została powierzona zbyt duża odpowiedzialność. Od najmłodszych lat przekazywano im, że będą kochane tylko wówczas, gdy sprostają powierzonym im zadaniom. Przejmowały obowiązki dorosłych – z konieczności lub było to związane ze sposobem wychowania. Ich rola sprowadzała się do dbania o innych, by byli zadowoleni. Ich własne uczucia, potrzeby, w tym potrzeba doznawania opieki i oparcia ze strony innych, były przesuwane na dalszy plan.

Silna kobieta w życiu prywatnym

Związek to relacja dwojga ludzi, polegająca na bezinteresownym ciągłym wzajemnym dawaniu i braniu. Tymczasem silne kobiety czują, iż nie zasługują na „otrzymywanie”. Gdy w ich życiu pojawia się mężczyzna próbujący otoczyć je opieką, czują się zagrożone. Ewentualne oddanie się pod opiekę traktują jak okazanie słabości, jak utratę kontroli nad własnym życiem. Nauczone są bowiem, że miłość to jednostronne „dawanie”. Dlatego silne kobiety czują się najlepiej w związku z osobami wymagającymi i poddającymi się prowadzeniu „za rękę”. Odnajdują się doskonale w związkach, gdzie wciąż mogą sprawiać przyjemność drugiej stronie. To daje im poczucie własnej wartości. Silna kobieta i słaby mężczyzna to obecnie często spotykany wzorzec. Kobieta stała się z czasem niezastąpioną głową rodziny. Różnica pomiędzy rolą kobiety i mężczyzny już dawno przestała być wyraźna. Mężczyznom, wprost przeciwnie, coraz częściej zezwala się na pozostawanie przez wiele lat w stanie chłopca: skupionego na przyjemnościach, troszczącego się jedynie o swoje potrzeby, chętnie oddającego się pod opiekę innych.

Silna kobieta w biznesie

Silna kobieta w biznesie to określenie wywołujące odmienne skojarzenia u kobiet i mężczyzn. Krytykowane dotąd kobiece cechy takie jak uczuciowość, troskliwość, opiekuńczość okazały się niedocenionym potencjałem, przydającym się w twardym świecie biznesu. Kobiety mają ogromny wpływ na otaczający je świat. Od lat swobodnie, z sukcesami działają w biznesie, udzielają się charytatywnie, pracują społecznie, a przede wszystkim godzą wiele funkcji, harmonijnie wypełniając mnóstwo różnych ról. Mówiąc: „silna”, my, kobiety, widzimy kobietę mogącą polegać na sobie, nie załamującą się w obliczu trudności, nie rezygnującą z ważnych dla siebie celów, pokonującą własne słabości, która jest oparciem dla innych. Dla mężczyzn „silna kobieta” to taka, która wie, czego chce, i nie boi się tego okazać. Jest niezależna, nie pozwala sobą kierować. Najczęściej też pojawia się określenie, że silna kobieta nigdy nie płacze, że radzi sobie z emocjami, nikogo nimi nie obarczając. Możliwość niezależności ekonomicznej stała się zalążkiem wolności kobiet w wielu innych dziedzinach: współcześnie media i opinia publiczna niemal nakazują kobiecie bycie silną, przedsiębiorczą, odporną na wszelkie zawirowania emocjonalne. To tak naprawdę przekłamany obraz kobiety silnej. Jeśli nawet istniejący w rzeczywistości, okupiony jest z pewnością ogromnym stresem, wiecznym poczuciem niespełnienia, a nawet chorobami.

A gdyby tak nie obarczać kobiety sukcesu tak ogromnym ciężarem oczekiwań? Gdyby stworzyć obraz kobiety, nakreślając zaledwie kilka ważnych cech? Podstawą wszelkich relacji jest szacunek. Kobieta silna to kobieta szanująca siebie i innych. Radząca sobie z własnymi humorami i humorami otoczenia. Znająca swoją wartość. Nie oczekująca od otoczenia, od partnera ciągłego dowartościowania. Co ważne, nie bojąca się uczuć. Silna kobieta nie boi się kochać. Ona kocha z całych sił. I o tę miłość walczy do końca. Wie również, że czasem trzeba odejść. Gdy granice przez nią postawione zostaną przekroczone i stanie się ofiarą, nie próbuje tłumaczyć, że miłość wszystko wybacza. Wie, kiedy zadzwonić na policję, wie, kiedy wystąpić o rozwód. Silna kobieta kocha samą siebie. Choć często cudze potrzeby stawia ponad swoimi, świadoma swoich niedoskonałości i wad, sprawia sobie drobne przyjemności, dba też o siebie i swoje samopoczucie.
Nie traćmy ducha, jeśli nie rozpoznajemy u siebie tych cech. Podobno można je u siebie wykształcić. Warto, bo siła psychiczna jest ważna, jeśli nie najważniejsza. Inne formy siły przy niej bledną. Nie ważne w jakim wieku jesteśmy, albo na jakim etapie życia – na zdobycie siły psychicznej nigdy nie jest za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *