Serwis i konserwacja aparatów fotograficznych

Miłośnicy pięknych zdjęć oraz osoby profesjonalnie i amatorsko zajmujące się fotografią doskonale wiedzą, że o dobry sprzęt fotograficzny należy odpowiednio dbać. Oznacza to przede wszystkim prawidłowo przeprowadzony serwis i jest szczególnie ważne, jeśli chcemy korzystać z aparatu fotograficznego przez wiele lat. Warto pamiętać, że o dobry, markowy sprzęt fotograficzny warto zadbać znacznie wcześniej zanim zacznie szwankować i odmówi nam współpracy.

Kiedy należy wybrać się do serwisu foto?

Jeżeli aparat nie chce się uruchomić pomimo naładowanych akumulatorów, albo uruchamia się nieprawidłowo warto udać się do profesjonalnego serwisu. Podobnie powinniśmy postąpić w momencie, gdy dany przycisk czy funkcja nie chce działać albo gdy działa nieprawidłowo. Wszelkie nieprawidłowości i wady należy w miarę możliwości szybko zgłosić w serwisie, aby nie powodować dalszych uszkodzeń. Nawet jeśli mamy trwałą i solidną obudowę, chroniącą nasz sprzęt przed nieprzewidzianymi sytuacjami podczas fotograficznych wypraw, powinniśmy dokonywać cyklicznych przeglądów.

Diagnostyka aparatu fotograficznego

Aby sprawdzić czy aparat fotograficzny jest w dobrym stanie warto oddać go na cykliczny przegląd. Doświadczony serwisant dokładnie obejrzy nasz sprzęt i sprawdzi czy wszystkie funkcje działają prawidłowo, a także starannie oczyści jego wszystkie elementy. Dzięki systematycznej konserwacji, czyli przeglądom i czyszczeniu delikatnych mechanizmów aparat będzie pracował nienagannie przez długi czas. Dokładne badanie diagnostyczne pozwoli ustalić czy aparat wymaga konkretnej naprawy czy wymiany poszczególnych elementów. Staranna diagnostyka sprzętu fotograficznego pozwoli również oszacować jego wartość i podjąć decyzję o zakupie lub sprzedaży.

Naprawa aparatów cyfrowych

Aparaty cyfrowe zapisują obrazy w postaci cyfrowej. Wiąże się to z jego budową, gdyż „cyfrówka” zamiast błony filmowej na płaszczyźnie ogniskowej posiada specjalny układ elektroniczny zwany matrycą CCD. Kolejnym ważnym elementem aparatu jest układ optyczny.

Czyszczenie matrycy

Matryca jest jednym z ważniejszych elementów aparatu i po pewnym czasie ulega zabrudzeniu. Jednym z najnowszych sposobów czyszczenia matrycy jest umieszczenie jej w specjalnej komorze bezpyłowej i precyzyjne usunięcie nawet najmniejszych zabrudzeń. Czystość matrycy po czyszczeniu weryfikuje się za pomocą programów diagnostycznych zalecanych przez danego producenta. Równie ważna jak czyszczenie jest regulacja położenia matrycy. Pozwala ona sprawdzić czy aparat nie został uszkodzony mechanicznie oraz czy przetwornik został prawidłowo zamontowany. Regulację położenia matrycy również przeprowadza się przy pomocy specjalnego testera.

Serwis precyzyjnych układów optycznych

Na jakość optyki w aparacie cyfrowym składają się m.in. uzyskiwana jasność całkowita zależna od wielkości obiektywu, czystość i jednorodność szkieł oraz tzw. odporność na aberrację chromatyczną i sferyczną. W serwisie fotograficznym https://e-csi.pl/ znajdą Państwo opis poszczególnych usług zapewniając najwyższą jakość i niezawodne działanie sprzętu po naprawie.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *