Rolety dzień noc w kasecie – rodzaje i zasady działania

Mało kto decyduje się na niezasłaniane niczym okna. Zasłanianie pomaga chronić prywatność mieszkańców, regulować lub wręcz odcinać dopływ światła, a także chronić wnętrza przed potęgującymi latem upał promieniami słonecznymi. To, co przed laty zapewniał obowiązkowy zestaw firanek i zasłon, dziś coraz częściej uzyskuje się za pomocą rolet.

Rolety dzień – noc: prawie zawsze opuszczone

Specyfika rolet typu dzień – noc sprawia, że przeważnie są one opuszczone w całości, choć nie muszą. Ich konstrukcja składa się z poziomych pasów, wykonanych z dwóch tkanin. Jedna z nich przepuszcza wiele światła, druga je zatrzymuje. Chcąc uzyskać maksymalne zaciemnienie, pasy ustawia się tak, by całą powierzchnię okna zajęły te z tłumiącego światło materiału. Gdy ma być jasno, chowa się co drugi taki pas, przez co zaciemniają one tylko połowę powierzchni. Roletę można też podnosić całkowicie lub częściowo, a także płynnie regulować dopływ światła, zmieniając delikatnie ustawienie pasów.

Rodzaje rolet dzień – noc

Eleganckim i praktycznym rozwiązaniem są rolety dzień – noc w kasecie. Kaseta jest pojemnikiem wykonanym z PCV i mieści całą długość tkaniny. Jej rolą jest ochrona materiału przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami (np. występującymi w kuchni).

Kaseta ma i tę zaletę, że może być łatwo montowana na ramie okiennej w sposób bezinwazyjny: nie ma potrzeby kaleczyć okna wierceniem otworów, ponieważ całość po prostu zawiesza się na górnej części ramy. Wieszaki pasują do różnych okien.

Rodzaje rolet dzień – noc

Opcjonalnie można zakupić także pionowe prowadnice, które przykleja się za pomocą umieszczonej na nich warstwy klejącej do ramy okna. Dzięki temu roleta może obsługiwać także okna uchylne, a nawet połaciowe – nie zwisa swobodnie, lecz utrzymuje się w pobliżu ramy.

Bezinwazyjny montaż dotyczy także rolet dzień – noc bez kasety. W tym wariancie w górnej części okna znajduje się nieosłonięta rolka, na którą nawijana jest tkanina podnoszonej rolety. Oczywiście rolety takie można demontować – nie pozostają po nich żadne ślady oprócz pozostałości kleju, które należy usunąć. Duży wybór rolet oferuje serwis karnix.pl.

Jeżeli do zasłonięcia jest większa powierzchnia, stosuje się rolety wolnowiszące. Mogą mieć dowolne rozmiary, a montowane są do ściany lub sufitu. Przeznaczone są do okien, których się nie otwiera.

W każdym z tych rodzajów rolet dzień – noc mechanizm łańcuszkowy może znajdować się zarówno po lewej, jak i prawej stronie.

Jak dobrać rolety do wnętrza

Rolety dzień – noc, ale też inne ich rodzaje, pasują do większości wnętrz, przede wszystkim tych urządzonych w nowoczesnym stylu. Zastępują firanki i zasłony, a dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Kolor rolet należy wybierać dopiero wtedy, gdy dane wnętrze jest już w pełni urządzone: dopiero wtedy wiadomo, jaka barwa w nim dominuje. Jeżeli wybór sprawia komuś trudność, może skorzystać z tzw. koła barw, które bez trudu można znaleźć w Internecie. Na kole wybiera się najpierw barwę dominującą w pomieszczeniu, a następnie dobiera kolor rolet z pól znajdujących się po sąsiedzku albo naprzeciwko.

Jeżeli w pomieszczeniu (np. biurowym) dominuje biel, szarość lub czerń, pasować do nich będą w gruncie rzeczy każde rolety, choć oczywiście preferowane będą tkaniny w którymś z tych kolorów. Jasne ściany „lubią” rolety o ciemnych, intensywnych barwach.

Liczy się też strona świata. Okna północne wymagają raczej rolet jasnych, przepuszczających dużo światła. Ciemne rolety lepiej sprawdzą się na oknach wychodzących na południe.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *