Rodzaje nici chirurgicznych – kiedy je stosować?

Materiał szewny to ciało obce, które służy do zamykania ran poprzez połączenie ze sobą różnych tkanek. Nici chirurgiczne różnią się specyfikacją i właściwościami, od których zależą również ich poszczególne zastosowania. Dzielimy je wobec tego na wiele rodzajów. Podstawowym podziałem jest wyróżnienie nici wchłanialnych i niewchłanialnych, jednowłóknowych i wielowłóknowych oraz naturalnych i syntetycznych.

Tę klasyfikację można jednak rozszerzyć i podzielić nici również ze względu na tworzywo, z którego zostały wykonane. Różnią się ponadto grubością i kolorem. Jeśli rodzajów tych produktów jest aż tyle, to jak wybrać odpowiednie, dostosowane do konkretnego zabiegu? Jakie właściwości mają nici chirurgiczne?

Jak wybrać odpowiedni rodzaj nici chirurgicznych?

O wyborze odpowiednich nici chirurgicznych decyduje oczywiście lekarz chirurg przeprowadzający dany zabieg. Będzie brał pod uwagę przede wszystkim rodzaj tkanek, które mają zostać ze sobą połączone – na tej podstawie może określić, jaki szew należy zastosować w danym przypadku. Na jego rodzaj będzie wpływać materiał, stopień jego wchłanialności lub jej brak, struktura nici, grubość, rozmiar oraz kolor. Pod uwagę należy wziąć również szereg innych aspektów, takich jak wytrzymałość węzłów, siła naturalnej tkanki, plastyczność, lokalizacja rany i wiele innych.

Nici chirurgiczne wchłanialne i niewchłanialne – charakterystyka

Podział na nici chirurgiczne rozpuszczalne i nierozpuszczalne to jeden z najważniejszych aspektów. Wchłanialne podtrzymują tkanki tylko przez pewien czas (zależny od materiału, z którego zostały wykonane), po czym samoistnie ulegają absorpcji, czyli wchłanianiu. Szew powinien być dobrany w taki sposób, aby podtrzymywał ranę przez odpowiednio długi czas. Obecnie ten typ wykonuje się jedynie z tworzyw syntetycznych. Nici chirurgiczne wchłanialne są wykorzystywane przeważnie do łączenia tkanek wewnątrz organizmu – w przeciwnym razie, aby usunąć taki szew, należałoby wykonać kolejną operację.

Jeśli zaś chodzi o nici chirurgiczne niewchłanialne, występują wśród nich zarówno naturalne, jak i sytnetyczne, mogą mieć także różną strukturę – jednowłóknową lub wielowłóknową. Taki szew stosuje się w przypadku, gdy tkanki potrzebują stabilnego i trwałego połączenia, aby mogły się zrosnąć. Po zagojeniu rany nić należy usunąć.

Więcej o rodzajach nici chirurgicznych przeczytasz na stronie https://madens.pl/kompendium-wiedzy/rodzaje-nici-chirurgicznych/.

Nici chirurgiczne jednowłóknowe i wielowłóknowe – charakterystyka

Inaczej nazywamy je także nićmi monofilamentowymi lub multifilamentowymi. Te jednowłóknowe charakteryzują się jednolitą powierzchnią i niską ingerencją w tkankę. Są one znacznie mniej poręczne niż wielowłóknowe, ale wytrzymałość ich węzła jest bardzo wysoka. Co więcej, nici te są odporne na rozciąganie, mają dużą sprężystość, która zapobiega zerwaniu i pozwalają utrzymać stałe napięcie brzegów rany. Na ogół znajdują zastosowanie w szyciu skóry, ale także w mikrochirurgii i chirurgii oka.

Nici multifilamentowe ze względu na niejednolitą powierzchnię, przechodzą przez tkankę z większym oporem, ale są bardziej poręczne. Dodatkowo w celu zminimalizowania traumatyzacji, powleka się je, aby zwiększyć ich poślizg. Nici te są elastyczne i odporne na rozciąganie. Korzysta się z nich przy łączeniu tkanek miękkich, między innymi w chirurgii sercowo-naczyniowej, okulistycznej i neurochirurgii. Na wybór nici chirurgicznych jednowłóknowych lub wielowłóknowych ma wpływ nie tylko konkretny zabieg, ale również wybrana technika szycia oraz indywidualne preferencje chirurga.

Nici chirurgiczne należy również wybierać pod kątem grubości – powinna być ona jak najmniejsza, ale również taka, aby rana mogła się skutecznie zagoić. Istotny jest także ich kolor – szczególnie w przypadku ran, które są widoczne. Jeśli szew musi się odznaczać, należy wybrać jak najbardziej kontrastującą barwę – jest to bardzo istotne w przypadku szyć w miejscach trudno dostępnych. W przypadku szwów podnaskórkowych, do których są wykorzystywane nici wchłanialne, zaleca się stosowanie koloru białego lub wersji bezbarwnych. O ostatecznym doborze zawsze decyduje lekarz wykonujący dany zabieg.

Skorzystaj z oferty sklepu Madens – szeroki wybór nici chirurgicznych znajdziesz pod adresem: https://madens.pl/oferta/nici-chirurgiczne/.

5/5 - (2 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *