Przyszłość platform e-learningowych: Wschodzące trendy i innowacje

Jak student może sobie dorobić do czesnego? - Odpowiadamy.

Rozwój technologiczny sprawia, że otaczający nas świat cały czas ewoluuje, sprawiając, że żyje nam się lepiej. Co chwile jesteśmy zaskakiwani kolejnymi nowinkami technologicznymi, które w pewnym stopniu rewolucjonizują nasze życie. Płatności mobilne, które pozwalają na błyskawiczne płatności, kryptowaluty, w które można inwestować i nimi płacić, kasyna internetowe takie jak Brucebet, gdzie można grać w gry hazardowe bez wychodzenia z domu, czy sklepy internetowe, dzięki którym zakupy można robić za pomocą komputera lub telefonu — innowacji, które na stałe zagościły w naszym życiu, jest wiele.

Niewątpliwie jedną z najważniejszych z nich są platformy edukacyjne, które diametralnie zmieniły podejście do sposobu nauczania, oferując coś zupełnie innowacyjnego i zapewniając unikalne doświadczenia edukacyjne. Dzięki nim edukacja przeszła ogromną metamorfozę, od klasycznego nauczania po zaawansowane wirtualne środowiska edukacyjne. Choć już na ten moment platformy te mają bardzo dużo do zaoferowania swoim użytkownikom, to ich przyszłość zapowiada się wręcz wybornie, bo wschodzące trendy i innowacje w dużym stopniu na nowo zdefiniują aspekt uczenia się.

Spersonalizowane ścieżki nauki w oparciu o AI

Sztuczna inteligencje rewolucjonizuje dziś wiele branż i zdecydowanie nie omija branży edukacyjnej, wnosząc do niej wiele dobrego. Algorytmy AI są dziś coraz powszechniej stosowane przez platformy edukacyjne. Jednym z najważniejszych obszarów platform e-learningowych, na których AI odegra niedługa bardzo istotną rolę, jest zapewnienie użytkownikom spersonalizowanych doświadczeń edukacyjnych.

Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji platformy mogą dostarczać swoim użytkownikom spersonalizowane ścieżki nauki, które będę idealnie dostosowana do ich potrzeb, dynamicznie dostosowując poziom trudności i tempo dostarczania treści. Mogą one bowiem skutecznie i bardzo szybko analizować wszelkie wzorce uczenia się poszczególnych osób. Mogą też badać i dostarczać informacji na temat ich preferencji i wydajności na różnych płaszczyznach nauki. Wszystko to sprawia, że dzięki personalizacji za sprawą AI użytkownicy platform e-learningowych mogą liczyć na następujące korzyści:

  • adaptacyjne ścieżki nauki, które są oparte na osobistych wynikach;
  • spersonalizowane sugestie dotyczące treści, które przyspieszą indywidualny postęp;
  • informacje zwrotne i korekty w czasie rzeczywistym;
  • dopasowane do własnych potrzeb harmonogramy nauki wraz z przypomnieniami;
  • spersonalizowane rekomendacje na temat dodatkowych zasobów.

Jak widać, impakt AI jest olbrzymi, bo sztuczna inteligencja zapewnia rewolucyjne rozwiązania — od ukierunkowanego wsparcia, bo optymalizacje całej ścieżki edukacyjnej. Tak wysoki poziom personalizacji sprawia, że osoby korzystające z platform edukacyjnych będą mogły liczyć na adaptacyjny proces nauczania, który w każdym celu będzie dostosowany do ich osobistych uwarunkowań.

Immersyjne środowiska edukacyjne

Jednym z popularnych trendów w branży e-learningowej jest integracja technologii immersyjnych — rozszerzonej rzeczywistości (AR) i rzeczywistości wirtualnej (VR). Coraz więcej platform zaczyna sięgać po AR i VR, aby tworzyć dla swoich użytkowników unikalne, wciągające środowiska edukacyjne, które zdecydowanie wykraczają poza standardowe ramy nauki.

Symulacje przedstawiane wirtualnej rzeczywistości pozwalają użytkownikom zagłębiać się w świat nauki, odkrywając go w sposób bardzo realistyczny w wirtualnym świecie. W tym świecie mogą oni wchodzić w interakcje z otoczeniem i testować różne scenariusze, bez obaw o kwestie bezpieczeństwa, bo całe środowisko jest bezpieczne i kontrolowane. Dzięki implementacji technologii VR do e-learningu użytkownicy mogą tak naprawdę przejść bezpośrednio od teorii do praktyki i zobaczyć, jak coś działa w rzeczywistości, a nie tylko mieć o tym zwykłe wyobrażenie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej nauki.

Technologia AR odgrywa również istotną rolę, bo dzięki niej proces uczenia może zostać w znaczącym stopniu usprawniony. Tutaj również użytkownicy mogą liczyć na lepsze praktyczne doświadczenia, bo dzięki cyfrowej nakładce na świat rzeczywisty mogą badać różne rzeczy w taki sposób, jakby robili to naprawdę.

Mikrolearning

Podobnie jak w przypadku YouTube’a, TikToka czy Instagrama, w przypadku platform e-learningowych krótki treści również wiodą w ostatnim czasie prym, stając się coraz popularniejszą formą nauki. Koncepcja ta nazywa się mikrolearning i opiera się na dostarczaniu krótkich, zwięzłych i ukierunkowanych treści edukacyjnych, które można szybko i wygodnie przyswoić, a następnie sprawnie wykorzystać.

W tym zakresie platformy e-learningowe wykorzystują przede wszystkim krótkie lekcje online, które zawierają wyłącznie najważniejsze informacja i nie skupiają się na szczegółach, tylko dostarczają ogólnej wiedzy. Są to również różnego rodzaju interaktywne quizy i inne tego typu moduły, które wspierają przyswajalność informacji.

Takie rozwiązanie wydaje się strzałem w dziesiątkę, bo współczesny, dynamiczny świat sprawia, że wielu ludzi ma napięty harmonogram dnia i nie mają oni czasu na zapoznawanie się z obszernym materiałem, a na krótkie treści z pewnością uda im się wygospodarować choć minimalną ilość czasu. Poza tym, technika dzielenia złożonych tematów na małe, bardziej zrozumiały segmenty wspiera utrwalanie się informacji i większe zaangażowanie ze strony użytkowników.

M-learning

Jako że smartfony i technologie mobilne są dziś standardem na świecie, naturalną koleją rzeczy jest fakt, że platformy e-learningowe priorytetowo traktują dostępność na urządzeniach mobilnych, prężnie rozwijając mobile learning. Nauka mobilna jest oczywiście niejako wymuszona przez współczesne trendy, bo dziś coraz więcej osób o wiele częściej w ciągu dnia korzysta z telefonu aniżeli z komputera stacjonarnego czy laptopa — nie tylko do nauki, ale w ogólnym zakresie. Jest to więc swego rodzaju odpowiedź platform na zapotrzebowanie użytkowników.

Platformy starają się zaspokoić potrzeby w najlpeszy możliwy sposób — optymalizując wszystkie funkcje nauczania pod kątem mobilnych urządzeń. Projektują wszystkie swoje kursy zarówno na komputery, jak i na smartfony i tablety, tak aby użytkownicy mobilni mogli z nich korzystać, w jak najbardziej wygodny sposób. Optymalizują treści nie tylko do nowych, zaawansowanych telefonów, ale także do tych starszych z mniejszymi ekranami. Wiele z nich działa nawet w myśl koncepcji mobile first, stawiając na pierwszym miejscu dostosowanie mobilne i przygotowując dedykowane aplikacje mobilne Android i iOS, które pozwalają na jeszcze wygodniejszą naukę. Wszystko to po to, aby zapewnić wygodnę i elastyczną naukę mobilną w dowolnym miejscu i dowolnym czasie.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *