Przedawkowanie witaminy D: jakie działania podjąć w przypadku takiego podejrzenia?

kobieca dłoń trzyma kapsułki witaminy D

Witamina D odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia organizmu. Wpływa między innymi na gospodarkę wapniowo-fosforanową czy prawidłowy rozwój kości. W niektórych sytuacjach ilość witaminy w organizmie jest zbyt duża – jakie są objawy przedawkowania witaminy D? Jak się zachować przy podejrzeniu przedawkowania? 

Czym jest witamina D?

Witamina D to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Może pochodzić ze źródła endogennego – wówczas jest syntetyzowana w tkance skórnej pod wpływem działania promieni słonecznych – lub egzogennego – co oznacza dostarczanie do organizmu w formie zewnętrznej: z pożywieniem, w suplementach lub lekach. 

Witamina D reguluje ilość wapnia i fosforu oraz poprawia działanie układu odpornościowego. Dodatkowo wpływa na odpowiednią mineralizację układu kostnego oraz zębów. Ponadto może chronić przed wystąpieniem nadciśnienia tętniczego. Jest istotna w profilaktyce nowotworów i leczeniu niepłodności. Poprawia też dobrostan psychiczny.  

Przedawkowanie witaminy D 

Przedawkowanie witaminy D zdarza się rzadko. Najczęściej jest ono spowodowane mutacją genu odpowiedzialnego za metabolizm tej witaminy w organizmie lub wrodzoną nadwrażliwością. 

W skrajnych przypadkach hiperwitaminoza może być efektem nadmiaru podaży i dostarczania witaminy poprzez ekspozycję na słońce, dietę oraz suplementację. 

Objawy przedawkowania witaminy D u dorosłych 

Przedawkowanie witaminy D, określane też jako hiperwitaminoza, może powodować szereg niekorzystnych objawów. Jednym z najpoważniejszych jest znaczny wzrost stężenia wapnia prowadzący do powstawania złogów mineralnych w tkankach narządów takich serce czy płuca. 

Do innych objawów hiperwitaminozy witaminy D należą:

  • ból głowy, 
  • nudności i wymioty, 
  • brak apetytu, 
  • apatia, 
  • senność, 
  • wielomocz, 
  • problemy z koncentracją, 
  • metaliczny posmak w ustach,
  • świąd skóry,
  • powiększenie wątroby i śledziony.  

Objawy przedawkowania witaminy D u dzieci 

Objawy przedawkowania witaminy D u dzieci są takie same jak u dorosłych. Należy jednak pamiętać, że ich postępowanie u maluchów może być znacznie bardziej gwałtowne. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia reakcja i jak najszybsza wizyta u lekarza. Więcej informacji o przedawkowaniu witaminy D można znaleźć pod adresem: https://mito-med.pl/artykul/przedawkowanie-witaminy-d-czy-jest-mozliwe-jakie-sa-jego-objawy-i-skutki

Wyjątkowo niebezpieczną sytuację obserwuje się w przypadku przedawkowania witaminy u kobiet w ciąży. Nadmiar witaminy D u przyszłych mam może negatywnie oddziaływać na rozwijający się płód, powodując w przyszłości deformacje i schorzenia w obrębie układu kostnego. 

Jakie działania podjąć, przy przedawkowaniu witaminy D?

Podejrzenie przedawkowania witaminy D wymaga konsultacji z lekarzem. Na podstawie skrupulatnego wywiadu oraz badania fizykalnego można ocenić, czy rzeczywiście przypuszczalna diagnoza jest trafna. 

Bardzo pomocne jest także wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych oceniających: 

  • poziom witaminy D w organizmie, 
  • poziom fosforanów we krwi, 
  • poziom wapnia we krwi i w moczu. 

Podczas diagnostyki wielu specjalistów zaleca także wykonanie zdjęcia RTG, na podstawie którego można ocenić stan struktury kości. Pomocne jest także wykonanie badania USG jamy brzusznej, dzięki któremu lekarz może sprawdzić wielkość i strukturę wątroby oraz śledziony.

Leczenie hiperwitaminozy opiera się przede wszystkim na zmianie nawyków dietetycznych. Należy ograniczyć przyjmowanie produktów bogatych w witaminę D oraz wapń. Dodatkowo lekarz może zalecić tymczasowe zaprzestanie przyjmowania leków i suplementów. 

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się przyjmowanie dodatkowych leków, takich jak glikokortykosteroidy czy diuretyki. W przypadku pacjentów, u których doszło do rozwinięcia się niewydolności nerek, konieczne jest wykonanie hemodializy. Przypadki te są jednak niezwykle rzadkie – większość pacjentów po przedawkowaniu witaminy D zmaga się z łagodnymi objawami, a powrót do zdrowia przebiega szybko i sprawnie. 

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *