Poznaj 7 rad dentysty, jak uchronić się przed próchnicą

Próchnica zębów to choroba, która dotyczy osób w różnym wieku, niezależnie od płci i kraju zamieszkania. Często zmagają się z nią również dzieci. I choć wpływ na jej powstawanie mogą mieć różne czynniki, warto wiedzieć, jak dbać o swe uzębienie, by się przed nią uchronić. Poznaj zatem 7 rad dentysty, które pomogą Ci zapobiec wystąpieniu próchnicy!

Wybierz odpowiednią szczoteczkę

By zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy, zadbaj o prawidłową higienę swojej jamy ustnej. W tym celu wybierz odpowiednią szczoteczkę. W sklepach znajdziesz szeroki wybór modeli. Wybieraj te z gęstym włosiem, o twardości dostosowanej do Twojej jamy ustnej. Unikaj szczoteczek zbyt twardych, które mogą podrażniać dziąsła. Istotny jest także uchwyt szczoteczki – powinien umożliwiać komfortowe manewrowanie w jamie ustnej, umożliwiające dotarcie do nawet najdalej położonych zębów.

Stosuj związki fluorowe

By zahamować rozwój próchnicy, zaleca się stosowanie związków fluoru. Dzięki nim dochodzi do remineralizacji szkliwa, a w konsekwencji do zwiększenia jego odporności na rozwój płytki bakteryjnej. Związki fluoru możesz dostarczyć do organizmu poprzez fluorkowanie wody, przyjmowanie specjalnych tabletek fluorowych bądź poprzez dodawanie fluoru do mleka czy soli. Warto również wybierać pasty zawierające fluor.

Szczotkuj zęby prawidłowo

W pielęgnacji jamy ustnej ważna jest nie tylko szczoteczka, którą myjesz zęby, ale także technika, jaką to robisz. Przede wszystkim czyszczenie zębów nie powinno trwać krócej niż 2-3 minuty. Wielu z nas skraca jednak ten czas, szczotkując zęby jedynie powierzchownie. W efekcie na pozostają na nich resztki pokarmów oraz osady, które mogą przyczynić się do powstawania próchnicy i chorób dziąseł.

Lakuj bruzdy

Wspomniane wcześniej wiązki fluoru wykorzystywane są również w lakowaniu bruzd zębowych. Proces lakowania polega na wypełnieniu rowków oraz zagłębień na powierzchni zębów żyjących trzonowych i przedtrzonowych specjalnymi lakami fluoru. Oprócz lakowania, warto poddawać zęby również lakierowaniu w gabinecie stomatologa.

Zdrowo się odżywiaj

Jednym z czynników, które sprzyjają powstawaniu próchnicy, jest nieprawidłowe odżywianie. Zadbaj więc o zdrowy jadłospis. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć produktów mlecznych oraz warzyw, a także produktów twardych i ziarnistych, które zmuszają do gryzienia. W ten sposób zęby się oczyszczają, co pozwala zapobiegać próchnicy. Unikaj natomiast słodyczy, w szczególności takich jak toffi, lizaki czy landrynki, które w jamie ustnej przebywają dość długo. Po każdym ich spożyciu dokładnie wyczyść zęby!

Żuj gumę

By uchronić się przed próchnicą, sięgaj po gumy do żucia. Wspomagają one wydzielanie śliny, a tym samym oczyszczanie zębów z resztek pokarmowych. Możesz wybierać gumy z dodatkiem związków fluoru, które zwiększają remineralizację szkliwa i wykazują działanie przeciwpróchnicowe. Ważne, by nie wybierać gum z dodatkiem cukru i nie żuć ich zbyt długo. Po upływie 30 minut gumę należy wyrzucić. Dłuższe żucie może powodować zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych.

Odwiedzaj gabinet stomatologa

Specjaliści zalecają, by co najmniej raz na 6 miesięcy odwiedzać stomatologa. Słusznie, bowiem regularna kontrola zdrowia jamy ustnej pozwoli na wczesnym etapie wykryć początki próchnicy i zapobiec jej rozwojowi. Nie unikaj więc kontroli i już dziś umów się na wizytę u stomatologa! Nie wiesz, jak znaleźć właściwego specjalistę? Wpisz w wyszukiwarce frazę „dentysta Bemowo” (które możesz zastąpić dowolną lokalizacją), by uzyskać listę dostępnych w okolicy dentystów. A jeśli problem próchnicy Cię nie dotyczy, natomiast zastanawiasz się, ile kosztuje wybielanie zębów w Warszawie, koniecznie sprawdź ofertę sprawdzonych klinik i poproś o rekomendację znajomych.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *