Pomysły na rękodzieło w domu: dodatkowe pieniądze z kreatywnej pasji

Od dziecka przejawiałaś umiejętności manualne? Każdą wolną chwilę poświęcasz na szycie ubrań dla swoich pociech? A może nic nie relaksuje cię bardziej, niż robótki na szydełku bądź też na drutach? Jeśli tak, to już dziś przekuj pasję w pracę i zacznij zarabiać na swoich wyrobach. Czym warto się zająć i gdzie sprzedać gotowe produkty?

Szycie ubrań

Maszyna do szycia nie ma przed tobą tajemnic? A może hobbistycznie projektujesz i tworzysz ubrania dla swoich dzieci lub nawet samej siebie? Nie chcesz pracować w zawodzie krawcowej? W takim razie spróbuj swoich sił w sprzedaży rękodzieła. Umiejętność szycia daje naprawdę spore pole do popisu. Z powodzeniem możesz bowiem oferować zarówno odzież dla dzieci, jak i dla dorosłych (np. sukienki, koszule, t-shirt’y). Możesz również zająć się tworzeniem kostiumów lub odzieży awangardowej. Pracami tego rodzaju z pewnością będą zainteresowane np. teatry, opery lub wypożyczalnie strojów.

Robótki na szydełku i na drutach

Robótki szydełkowe to nierzadko misterne dzieła sztuki, tworzone z dbałością o najdrobniejsze detale. Co ciekawe, samo szydełkowanie może pochwalić się dość bogatą historią. Otóż pierwsze prace wykonane na szydełku tworzone były oczkami ścisłymi i półsłupkami, natomiast najstarsza odnaleziona robótka pochodzi z Jutlandii, a jej wiek szacowany jest na ok. 3100 lat! Obecnie sporą popularnością cieszą się zarówno obrusy wykonywane opisywaną techniką, jak i podstawki pod kubki, ozdoby świąteczne, zakładki do książek, odzież czy nawet biżuteria (np. kolczyki, naszyjniki lub bransoletki). Równie dużym zainteresowaniem mogą pochwalić się wyroby wykonane na drutach. Mowa głównie o odzieży (np. zimowych swetrach), dodatkach (szaliki, zimowe opaski, czapki) oraz… ubrankach dla zwierząt (np. dla małych psów).

Szycie zabawek dla dzieci i zwierząt

Obecnie półki sklepów z artykułami dla dzieci wręcz uginają się pod ciężarem różnego rodzaju zabawek. Kupić możemy niemalże wszystko; począwszy od lalek, poprzez samochodziki, gry, puzzle, układanki czy też zabawki stylizowane na sprzęty AGD bądź RTV, a skończywszy na pluszowych maskotach. Niestety, zdecydowana większość z nich wykonana jest z twardego plastiku lub innego typu tworzyw sztucznych. Alternatywą dla wspomnianych zabawek są ręcznie szyte przytulanki. Po ten rodzaj zabawek chętnie sięgają zarówno rodzice wychowujący dzieci w duchu ekologii, jak i osoby pragnące ofiarować pociechom przytulankę bezpieczną, oryginalną i jedyną w swoim rodzaju czyli… niemalże wszyscy. Równie ciekawym pomysłem jest szycie zabawek dla zwierząt. Mogą to być zarówno maskotki służące do zabawy, jak i pełniące rolę użytkową np. poduszki do spania.  

Wyplatanie makram

Makrama to technika, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Polega ona na wiązaniu sznurków (bez użycia igieł, drutów czy szydełka) w taki sposób, by uzyskać gotowy przedmiot czy wzór. Tworzone w ten sposób kosze, kwietniki, torby, naszyjniki czy nawet półki już od kilku sezonów stanowią prawdziwy hit, a tym samym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów.

Żaden z wyżej opisanych pomysłów nie przypadł ci do gustu? To żaden problem! Tutaj znajdziesz dalsze pomysły na rękodzieło w domu.

Gdzie to wszystko sprzedawać?

Skoro wiesz już co – konkretnie – chciałabyś produkować, pora zastanowić się nad tym, gdzie sprzedać gotowy wyrób. Możliwości jest całkiem sporo. Chociaż pierwszym, co przychodzi na myśl jest otwarcie własnego sklepu (np. internetowego), to jednak wspomniana opcja pociąga za sobą całkiem spore koszty związane m.in. z koniecznością założenia działalności gospodarczej. Jeśli jednak masz zamiar działać na małą skalę to możesz tego dokonać bez rejestrowania firmy w CEIDG i opłacania składek ZUS (zasady prowadzenia działalności bez rejestracji reguluje artykuł 5 ustawy prawo dla przedsiębiorców). W takim przypadku potencjalnych klientów warto szukać np. na Facebooku, a konkretniej rzecz ujmując na grupach tematycznych. Rękodzieło możesz także wstawić do sklepu specjalizującego się w sprzedaży wyrobów hand made/ludowych, niemniej jednak wówczas twój zysk zostanie pomniejszony o prowizję dla w/w sklepu.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *