Pomysł na oryginalną ścianę

Lubisz płynąć pod prąd? Zamiast naśladować trendy kreujesz własne? Oryginalność to twoje drugie imię? Bardzo dobrze! Wyraź to także w przestrzeni, którą zamieszkujesz – wypróbuj oryginalne pomysły na aranżację ściany.

Oryginalność i wyróżnianie się to to, czego potrzebujemy, aby nie zniknąć w tłumie. W sklepie sięgamy po koszulę w niespotykanym kolorze (nikt takiej nie ma!), podczas gotowania eksperymentujemy i testujemy przyprawy, często mamy też niebanalne zainteresowania (nauka języka mandaryńskiego czy gra na harfie?). Sprawmy, aby aranżacja ścian stanowiła odzwierciedlenie naszego charakteru. Postawmy na niecodzienność i unikatowość. Znajdźmy swój oryginalny pomysł na ścianę.

Pomysł na oryginalną ścianę – wypróbuj to!

Najprostszym, sprawdzonym, a jednocześnie pozwalającym na niebanalną aranżację ściany sposobem jest zrobienie tzw. przecierki. Dzięki temu ściana będzie wydawała się nieco nierówna, chropowata, pofałdowana – mimo iż w rzeczywistości zupełnie taka nie jest! Wystarczy połączyć tu dwa odcienie farby do malowania ścian. Jaśniejszy stanowi naszą bazę, ciemniejszy posłuży nam za drugą warstwę – nakładamy ją nieco niedokładnie, nieregularnie, dodatkowo możemy przetrzeć pomalowaną ścianę gąbką.


Rewelacyjnym pomysłem na ścianę jest również nieregularne połączenie dwóch lub trzech kolorów na ścianie. Linie łączące mogą rozmywać się, przechodzić z jednego odcienia w drugi.

sciana-w-trzech-kolorach

Nie możesz się zdecydować na dany kolor? Wybierz trzy! Jeśli połączysz je na zasadzie nieregularych linii, efekt będzie spektakularny.

Sprawdzone sposoby na aranżację ściany

Aby osiągnąć we wnętrzu nietuzinkowy efekt, możemy wykorzystać charakterystyczne cechy ściany. Nie skuwajmy wierzchniej warstwy przegrody, nawet jeśli nie lubimy chropowatej powierzchni czy tynków o danej ziarnistości. Wykorzystajmy to, stwórzmy z tego atut! Wystarczy, że pomalujemy taką powierzchnię wybraną farbą do ścian. Dzięki temu światło będzie załamywać się na nierównościach, odbijać się w różnych kierunkach i rozchodzić po pomieszczeniu. Odpowiedni dobór barw sprawi, że ściana przemówi nowym głosem i zyska w naszych oczach.

Pełne wdzięku i uroku są aranżacje ścian z wykorzystaniem cegły. Jeśli tylko mieszkamy w starym budynku, szczególnie w poprodukcyjnym lofcie, nie wahajmy się odsłonić cegłę! Choć jej naturalny rysunek w danej stylistyce jest niezwykle pożądany, dzięki pomalowaniu ceglanej ściany możemy liczyć na świeży, zaskakujący efekt. W mieszkaniach i domach urządzonych w stylu skandynawskim sprawdzi się przede wszystkim kolor biały.

Wybierz najlepszą farbę ścienną

Oczywiście, efekt zależy od tego, jakiego produktu użyjemy. Postawmy na odporne farby do ścian, które stworzą we wnętrzu odporną na szerokie spektrum czynników powłokę. Zależy nam przede wszystkim na wytrzymałości i trwałości. Jednocześnie farba musi wyróżniać się łatwością w aplikacji oraz wysoką jakością krycia. Kolejnym istotnym kryterium jest liczba kolorów w palecie – im więcej, tym lepiej, dzięki temu nie będziemy mieli żadnych problemów z idealnym dopasowaniem. Wybierzmy np. jeden (albo kilka) z Kolorów Świata Dulux.

kwitnacy-migdalowiec-dulux (1)

Pomysł na ścianę, kolor (jak Kwitnący Migdałowiec), wykonanie – to bardzo ważne. Nie zapominajmy o wyborze takiego preparatu, który będzie odporny i wytrzymały.

Farby do dekoracyjnego malowania ścian

Producenci tworzą specjalne linie farb, dzięki którym stworzymy we wnętrzu interesujący efekt. Możemy zatem postawić na eleganckie,metaliczne wykończenie znakomicie oddające głębokie, nasycone barwy lub efekt lekkiego rozmycia, tzw. piasku, który zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Kolejną propozycją są farby ścienne pozwalające uzyskać wyjątkową, niespotykaną wręcz głębię koloru bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi czy podkładów.

mrozona-czekolada-dulux

Kolor Mrożonej Czekolady przeniesie nas do eleganckiej restauracji, w której bez pośpiechu będziemy mogli delektować się deserem i piękną aranżacją.

Przetestuj pomysł!

Wystarczy mieć pomysł na ścianę, aby całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Farby do malowania ścian powinny poddawać się naszym działaniom i pomagać w uzyskaniu unikatowego efektu. Zanim wybierzemy się na duże zakupy i zaopatrzymy w kubełki z farbą, zastanówmy się, czy dany odcień sprawdzi się we wnętrzu, wejdzie w dialog z dodatkami i osiągnie nić porozumienia z aranżacją (malowanie to bowiem tani i prosty sposób na odświeżenie wyglądu mieszkania bez konieczności wymiany mebli i sprzętów). Sięgnijmy po testery kolorów. To małe, poręczne opakowania z farbą gotową do aplikacji. Pomalujmy kawałek ściany (najlepiej w kilku miejscach) lub powieśmy na niej pomalowane kartki. Obserwujmy, jak wygląda dana barwa w pomieszczeniu oraz jak czujemy się w jej towarzystwie.

 ***

Odpowiednio dobrane farby ścienne pozwolą nam na uzyskanie nietuzinkowego efektu. Wolimy nierówną fakturę czy może efekt przenikania kolorów? Magnetyczne głębie czy też metaliczny połysk? Pomysłów na ścianę jest tysiące! Wykorzystajmy któryś z nich

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *