Papiery do decoupage – jak ich używać i co można nimi ozdabiać?

Decoupage to łatwa technika ozdabiania przedmiotów, za pomocą specjalnych serwetek bądź papierów. Metoda dekorowania sprawdza się praktycznie na każdym rodzaju powierzchni, zaczynając od plastikowych i drewnianych, na metalowych i szklanych kończąc.

Na czym polega decoupage?

Decoupage to metoda ozdabiania różnego rodzaju przedmiotów, polegająca na naklejaniu na ich powierzchni specjalnego papieru bądź serwetek. Technika sprawdza się do dekorowania, np.: szkła, drewna, styropianu, wikliny, plastiku, metalu, tkanin, świec, mebli a nawet ścian. W miejscu takim jak: internetowy sklep decoupage lub sklep stacjonarny można kupić wszystkie niezbędne akcesoria do ozdabiania różnych powierzchni np. kolorowe papiery, kleje, farby, lakiery, pędzle.

Ryżowe papiery i serwetki do decoupage – jak używać?

Podstawą techniki decoupage jest odpowiedni papier. Materiały do wyklejania powierzchni dostępne są w przeróżnych wzorach i kolorach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Ryżowe papiery i serwetki do decoupage są delikatne w dotyku i lekko prześwitujące. Idealnie sprawdzają się dla osób początkujących, ponieważ są łatwe do naklejania i nie tworzą nieestetycznych zagnieceń. Wystarczy, odpowiednio docięty materiał przyłożyć do powierzchni przedmiotu, posmarować go dokładnie wodnym klejem za pomocą pędzla, a następnie odstawić do wyschnięcia. Finalny efekt pracy należy zabezpieczyć specjalnym lakierem (werniksem), który, przedłuży trwałość naklejonej wycinanki.  

Jak stosować klasyczne papiery do decoupage?

W ofercie sklepów z akcesoriami do domowego ozdabiania przedmiotów znajdują się również klasyczne papiery do decoupage. Dostępne są w różnej gramaturze, od bardzo cienkich (60g/m2), po grubsze (np. 100g/m2) oraz w fantazyjnych wzorach (nawet w 3D). Naklejanie ich na przedmioty wymaga jednak odrobiny wprawy. Przed nałożeniem papieru na określoną powierzchnię należy go wcześniej zamoczyć w wodzie, a mokry materiał ma skłonności do zagnieceń i rolowania, co może być niewielkim utrudnieniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z decoupage.

Decoupage – niezbędne akcesoria

Papiery czy serwetki przykleja się za pomocą specjalnego kleju do decoupage. Ma on wodnistą konsystencję co ułatwia jego aplikację na określoną powierzchnię. Klej do decoupage nakłada się pędzlem, najlepiej z miękkiego, naturalnego i dość grubego włosia, które łatwo jest potem wyczyścić. Niezbędne akcesoria do wykańczania projektów to preparaty utrwalające w postaci farb lub lakierów. Podstawowym lakierem zabezpieczającym w technice decoupage jest werniks na bazie wody. Preparat stosuje się, przede wszystkim, aby zabezpieczyć wzór wycinanki a także wyrównać jej powierzchnię. W sklepach decoupage można również dostać lakiery z brokatem, świecące w ciemności, nabłyszczające a nawet pogłębiające kolor.

Magdalena Bytys

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *