Pole dance – wszechstronna aktywność dla każdego

 

Chyba niewiele rodzajów treningu fizycznego dla pań budzi tyle kontrowersji co pole dance. Jak to często bywa, najwięcej zastrzeżeń mają osoby, które nie znają specyfiki tej formy zajęć i bazują jedynie na stereotypach. Tymczasem pole dance nie jest rozrywką o zabarwieniu erotycznym, lecz przede wszystkim treningiem ogólnorozwojowym, w którym każdy może wziąć udział.

Zaczęło się… od mężczyzn

Współczesny pole dance to aktywność dla kobiet – takie stwierdzenie wydaje się oczywiste. Tymczasem okazuje się, że już w starożytności to mężczyźni zaczęli wykorzystywać umiejętności akrobatyczne przy użyciu specjalnych pali. Co więcej – w Chinach była to wyłącznie męska domena. Jak można się domyślać, nie były to oczywiście ćwiczenia, które miały swoją systematyzację; chodziło raczej o męską rywalizację o względy płci pięknej. Niemniej zaczęto dostrzegać liczne walory takiej aktywności – jako ogólnorozwojowej formy ćwiczeń.

Od co najmniej 800 lat istnieje hinduski sport Mallakhamb – uprawiany do dziś i przeznaczony włącznie dla mężczyzn. Wykorzystuje się w nim drewniane pale, które są pokrywane specjalnym olejkiem minimalizującym tarcia. Trening opiera się głównie na wykorzystaniu elementów siłowych oraz rozwijaniu refleksu, szybkości ruchów i koncentracji.

Kobieca forma aktywności

Praktycznie dopiero w pierwszej połowie XX wieku kobiety zaczynają dominować w układach akrobatycznych z użyciem rurek. Właśnie warto wspomnieć o akrobatkach, ponieważ to ich występy przyciągały dużą uwagę i cieszyły się powodzeniem na arenach cyrkowych z początku ubiegłego stulecia. W II połowie XX wieku taniec na rurze upowszechnił się w klubach rozrywkowych. Podziwianie kobiecych wdzięków stało się bardziej atrakcyjne dla odbiorców niż tradycyjne występy akrobatyczne. Z tych powodów pole dance był (i nadal jest) niesłusznie mylony z lap dance – formą tańca erotycznego, gdzie jednym z rekwizytów jest rurka. Na walory sportowe pole dance zwrócono ponownie uwagę w latach 90. XX wieku. Obecnie jest to coraz bardziej popularna forma aktywności, którą uprawia coraz więcej pań. Do najbardziej znanych mistrzostw pole dance można zaliczyć WPSC (World Pole Sport Championship) i IPMCC (International Pole Masters Cup Championship).

Dlaczego właśnie pole dance?

Poszukując odskoczni od codzienności, zdecydowanie zawsze warto postawić na rozwój psychofizyczny. Pole dance może być znakomitą formą inwestowania w siebie, a przy tym – dobrą rozrywką. Jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy z wadami postawy i modelowaniem sylwetki. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na elastyczność i rozciągliwość mięśni; wzmacniają również układ kostny. Umiarkowany wysiłek fizyczny jest również zalecany w przypadku powszechnych problemów ze strony układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza u osób, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej. Nie ulega wątpliwości, że pole dance jest optymalną formą treningu ogólnorozwojowego, który gwarantuje podwyższenie wytrzymałości i ogólnej sprawności. Rozwija również szybkość, zwinność i refleks, a także uczy koncentracji, równowagi i panowania nad własnym ciałem. Co więcej, dowiedziono, że uczestnictwo w zajęciach pole dance to także efektywny sposób na pozbycie się zbędnych kalorii i poprawę metabolizmu. Już jedno wejście na rurkę oznacza utratę około 10 kcal, a przecież ćwiczący mają z nią kontakt przez cały czas!

Praca nad psychiką i integracja

Oprócz niewątpliwych zalet dla organizmu, warto również pamiętać, że pole dance może być formą treningu mentalnego. Praca nad własnymi słabościami uczy cierpliwości i determinacji. Pozwala również odnaleźć wewnętrzną harmonię, którą tak łatwo zatracić w pogoni za umykającym czasem. Z kolei zajęcia w grupie mogą być sposobem na zawarcie nowych znajomości, a być może i przyjaźni. W końcu nic tak nie łączy ludzi, jak realizacja wspólnych celów. Zawiązanie na tym gruncie nici porozumienia z innymi ćwiczącymi jest oczywiste. Warto wspomnieć, że w gdańskim Elite Pole Dance Studio grupy są dobierane według poziomów umiejętności, począwszy od P0 (osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia do czynienia z pole dance), aż po poziom zaawansowany. Każdy może zatem bez trudu odnaleźć swoje miejsce na sali – bez stresu i zbędnych emocji.

Kto może spróbować swoich sił?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: każdy, kto chce zagospodarować swój wolny czas na doskonalenie formy psychofizycznej, powinien spróbować sił w pole dance. Niektóre panie mogą się obawiać, że ze względu na długotrwały brak aktywności fizycznej nie podołają profesjonalnemu treningowi. Jednak podział na grupy, a przede wszystkim – przyjazna atmosfera w Elite Pole Dance Studio – gwarantują dobry nastrój u każdej ćwiczącej, niezależnie od stopnia zaawansowania. Przeszkodą nie jest również wiek. Z powodzeniem mogą ćwiczyć zarówno nastolatki, jak i osoby w średnim wieku.

Pozbądź się kompleksów!

W powszechnym mniemaniu kobiety, które trenują pole dance, zawsze mogą się pochwalić smukłą, nienaganną sylwetką. Rzeczywiście, długotrwały trening przyczynia się do spalania kalorii i zapewnia wymierne korzyści, jeśli chodzi o redukcję nadwagi. Jednak czy panie z nadwagą nie powinny podjąć wyzwania treningu na rurce? Oczywiście, że powinny! Osoby, które zaczynają swoją przygodę z pole dance, nie muszą być szczupłe, silne i elastyczne. To wszystko przyjdzie z czasem. Najważniejsze jest, by zrobić pierwszy krok i zdecydować się na regularny trening pod okiem profesjonalnych trenerów, takich jak Pani Katarzyna z Elite Pole Dance Studio. Warto przełamać własne kompleksy oraz zrobić coś dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wypada czy nie wypada?

Madonna, Cindy Crawford, Demi Moore i wiele innych, znanych celebrytek uprawiało pole dance. Czy któraś z nich zastanawiała się nad skojarzeniami, które może wywoływać taniec przy rurce? To raczej wątpliwe. Spłycone i całkowicie niesłuszne skojarzenia z rozrywką o charakterze erotycznym są absolutnie fałszywe. Bo tak naprawdę pole dance nie ma nic wspólnego z erotyką. Sięga za to do starożytnych korzeni tego typu aktywności, której jedynym celem była budowa formy psychofizycznej. Dlatego stawianie pytanie o stosowność uprawiania pole dance całkowicie mija się z celem, i to niezależnie od naszego wieku. W tym treningu nie ma nic gorszącego, wręcz przeciwnie – mogą go podjąć również dzieci. Fizyczne i psychiczne zalety uczestnictwa w zajęciach pole dance są niepodważalne. Na pewno nie warto więc kierować się stereotypami i uprzedzeniami, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Najlepiej samemu się o tym przekonać, umawiając się na trening w gdańskim Elite Pole Dance Studio.

Tekst: Martyna Jakubowska

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *