Pasożyty. Czy ciągle zagrażają naszym dzieciom?

Mimo tego że żyjemy w XXI w., choroby pasożytnicze wciąż nam zagrażają. Najczęściej zarażają się nimi dzieci w przedszkolach i szkołach. Następnie takiego pasożyta „sprzedają” reszcie domowników. Walka z pasożytami bywa żmudna, ale nie niemożliwa. Kuracji zawsze powinni się poddać wszyscy domownicy – nawet przy braku jakichkolwiek objawów. Choć walka z pasożytami bywa nierówna, to te niewielkie organizmy można skutecznie pokonać.

Owsica – najczęstsza choroba pasożytnicza

Owsiki to małe nicienie, które do organizmu człowieka przedostają się drogą pokarmową i wziewną przez zakażone jedzenie, brudne ręce, kurz. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko i łatwo przechodzą na kolejnego żywiciela, bo jajeczka owsika poza organizmem człowieka mogą przetrwać nawet kilka tygodni. Owsik dostaje się do przewodu pokarmowego, tam dojrzewa (nawet do 4 tygodni), następnie samica owsika (szczególnie nocą) wychodzi poprzez odbyt z odchodami na skórę żywiciela i tam składa tysiące jajeczek. Wylęgają się z nich kolejne osobniki, które z powrotem wędrują do jelita. Owsica jest podstępna, często nie daje żadnych objawów – tylko uważna obserwacja pozwala na zidentyfikowanie problemu.

Objawy owsicy

Do najczęstszych objawów owsicy zaliczamy:

  • Niespokojny sen, wiercenie, kręcenie się, częste pobudki, odczuwanie świądu w okolicy odbytu
  • Rozdrażnienie
  • Rozkojarzenie
  • Bóle brzucha
  • Nudności
  • Podkrążone oczy
  • Brak apetytu
  • Zgrzytanie zębami

Jak wykryć owsika?

Jeżeli stwierdzimy u dziecka powyższe objawy, możemy pobrać kał do badania lub po prostu poddać go wnikliwej obserwacji. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, zauważymy w nim niewielkie, białe niteczki – to właśnie owsiki.

Leczenie owsicy

Leczenie owsicy nie jest skomplikowane, ale bywa uciążliwe. W aptece bez recepty możemy kupić preparat w zawiesinie dla dzieci z zawartością sorbitolu. Do każdej zawiesiny dołączona jest ulotka, dzięki niej dowiemy się dokładnie, jak podawać lek.

Pamiętajmy, że kuracji poddać się muszą wszyscy domownicy. Żeby leczenie było skuteczne, musimy pamiętać także o wysprzątaniu całego mieszkania, wypraniu bielizny, pościeli, zabawek. Owsiki nie lubią wysokich temperatur, dlatego pierzemy wszystko, a następnie prasujemy. Wycieramy dokładnie kurze, odkurzamy, myjemy podłogi. Najważniejszą zasadą kuracji jest ścisłe przestrzeganie zaleceń zawartych w ulotce zawiesiny. Tylko takie działanie pozwoli na wyeliminowanie niechcianych mieszkańców naszych jelit.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *