Opowieści Poli Negri – spektakl Teatru Polskiego w Toronto

Dworzec Morski, Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

Bilety: 10 zł

Sztuka o Poli Negri, hollywoodzkiej gwieździe filmowej, ikonie popkultury pierwszych dekad XX wieku, zostanie wystawiona w Muzeum Emigracji w Gdyni 8 czerwca o godz. 19.00.

W rolę słynnej Polki-emigrantki wcieli się Agata Pilitowska z Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto. Spektakl największego teatru polskiego na emigracji to zapowiedź wystawy

o historii Polaków w Kanadzie, którą Muzeum Emigracji otworzy 1 lipca.

Pola Negri (wł. Apolonia Chałupiec pochodząca z Lipna pod Toruniem) to trzecia wielka Polka-emigrantka, która została bohaterką monodramu Kazimierza Brauna, po Helenie Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie. Autor „Opowieści Poli Negri” rysuje portret

nie tylko artystki i bohaterki skandali, ale przede wszystkim nietuzinkowej osobowości.

Sztuka napisana przez reżysera-emigranta o Polce-emigrantce jest grana przez aktorkę-emigrantkę. Agata Pilitowska, odtwórczyni roli Poli Negri to absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Od 1986 roku mieszka w Toronto w Kanadzie,

a od roku 1992 związana jest z założonym w Toronto przez Marię Nowotarską Salonem Poezji, Muzyki i Teatru, w którym zagrała w ponad 100 produkcjach. Do najważniejszych należą dramaty napisane specjalnie dla niej i Marii Nowotarskiej: „American Dreams”, „Tamara L.”, „Promieniowanie” i właśnie „Opowieści Poli Negri”. Spektakle grane były w wielu miastach Kanady i Stanów Zjednoczonych oraz w Europie. 8 czerwca „Opowieści Poli Negri” będzie można obejrzeć w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Bilety na spektakl w cenie 10 zł będą dostępne od 1 czerwca w kasie Muzeum, w gdyńskim CultureBoxie oraz na interticket.pl.

Teatr Polski w Toronto

Teatr Polski w Toronto, czyli w pełnym brzmieniu Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego przy Polsko-Kanadyjskim Towarzystwie Muzycznym powstał w 1990 roku z inicjatywy Jerzego Pilitowskiego i Marii Nowotarskej, aktorki mającej w swoim dorobku współpracę m.in. z Erwinem Axerem i Kazimierzem Dejmkiem. Dzięki zaangażowaniu i wysiłkowi twórców Teatr z roku na rok umacniał swoją pozycję artystyczną, a obecnie jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, który od ponad 20 lat rokrocznie wystawia kilka premier. Wyprodukował już ponad 100 spektakli i odbył ponad 250 międzynarodowych podróży promując w ten sposób kulturę polską na świecie. Strona teatru: www.teatrpolskitoronto.com.

Wizyta artystów z Kanady zapowiada przygotowywaną przez Muzeum Emigracji wystawę pt. „Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii”. W 150. rocznicę narodzin Kanady Muzeum we współpracy z Ambasadą Kanady w Warszawie przygotowuje ekspozycję ukazującą obecność Polaków w historii i współczesności Kanady. Wernisaż 1 lipca.

Więcej informacji o wystawie wkrótce na www.POLSKA1.pl.

Opowieści Poli Negri” | spektakl Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto

8 czerwca, czwartek | godz. 19.00

Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1

Bilety: 10 zł | kasa Muzeum Emigracji, CultureBox Gdynia, interticket.pl

Tekst i reżyseria: Kazimierz Braun

Obsada: Agata Pilitowska, Maria Nowotarska

Opracowanie muzyczne: Jerzy Boski

Scenografia: Ewa i Michał Monka

Informacja o Muzeum Emigracji w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku. Jako pierwsze opowiada globalną historię Polek i Polaków ich własnymi głosami. Ekspozycja Muzeum przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji: ekonomicznej, politycznej społecznej. Muzeum łączy szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z działalnością naukową. Wszystko to w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, skąd wypływały polskie transatlantyki.

Przez 2 lata działalności Muzeum odwiedziło ponad 250 000 osób, przeprowadzono w nim 500 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, a w zbiorach zgromadzono 10 000 obiektów. Od 2015 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało 13 nagród i wyróżnień oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2017.

Więcej informacji: www.POLSKA1.pl

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *