Oplątwa niebieskawa: dlaczego warto hodować tę zadziwiającą roślinę? 

Oplątwa niebieskawa

Oplątwy to niezwykłe rośliny pochodzące z lasów tropikalnych. Istnieje ponad pięćset gatunków należących do tej grupy. Dużą popularnością jako roślina domowa cieszy się oplątwa niebieskawa, zwana też modrą, charakteryzująca się efektownymi, różowo-purpurowymi kwiatami.

Oplątwy w naturze – skąd pochodzą i jak rosną?

Oplątwy – tillandsie – występują w naturze przede wszystkim w lasach tropikalnych, gdzie porastają korę i konary drzew, wisząc w powietrzu. Bardzo rzadko spotykane są gatunki rosnące w gruncie. Najważniejszymi czynnikami warunkującymi rozwój tych roślin są: światło, woda i powietrze.

Najpopularniejsze gatunki do uprawy w domu

Wśród ponad pięciuset gatunków tych roślin tylko część nadaje się do uprawy w domu. Są to te gatunki, które mogą rosnąć w każdych warunkach, na każdym podłożu. Warto wiedzieć, że mimo efektownego wyglądu nie są to rośliny trudne w uprawie. Wręcz przeciwnie, poradzą sobie z nimi nawet początkujący hodowcy. Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w domu jest oplątwa niebieskawa, zwana też modrą – Tillandsia cyanea. Jest ona rośliną krótkowieczną. W trzecim roku uprawy zakwita, wytwarzając różowo-purpurowe kwiaty, po czym zamiera. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także oplątwa brodaczkowata – Tillandsia usneoides. Jest to ozdobna roślina płożąca.

Wymagania oplątwy niebieskawej

Jak już wspomniano, kluczowymi elementami dla prawidłowego rozwoju oplątwy niebieskawej są światło, woda i powietrze. Najlepszym miejscem dla tej rośliny są parapety okien o wystawie wschodniej lub północnej, ponieważ potrzebuje ona światła rozproszonego, niezbyt intensywnego. Zimą można przenieść doniczkę na parapet okna o wystawie południowej. Oplątwa źle reaguje na przeciągi. Wymaga stanowiska dość ciepłego latem (21-24 stopnie Celsjusza), natomiast zimą chłodnego (nie mniej niż 14 stopni Celsjusza). Można uprawiać ją na podłożu składającym się z torfu zmieszanego z mchem, należy jednak pamiętać o przygotowaniu warstwy drenażowej, która zapobiegnie zaleganiu w donicy wody. Co ciekawe, tillandsię można umieścić także na korze czy korzeniach, a po jakimś czasie zacznie ona wytwarzać korzonki i przyczepiać się za ich pomocą do wgłębień i nierówności podłoża.

Pielęgnacja i nawożenie oplątwy modrej

Oplątwy w środowisku naturalnym czerpią wilgoć z powietrza. W domach musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu i zraszaniu. Należy uważać z ilością wody, zwłaszcza jeśli uprawiamy roślinę w osłonce – oplątwa modra źle reaguje na stojącą wodę. Do podlewania warto używać deszczówki. Jeśli nie dysponujemy wodą opadową, możemy też posłużyć się wodą przegotowaną, odstawioną na kilka dni. Nawożenia przeprowadzać należy jeden raz lub dwa razy w miesiącu. Odpowiednim preparatem będzie nawóz dolistny do storczyków. Warto obserwować wzrost rośliny. Jeśli nie chce zakwitnąć, może oznaczać to, że brakuje jej światła, we wnętrzu panuje zbyt niska temperatura lub zbyt mała wilgotność.

Oplątwa niebieskawa to niezwykle efektowna roślina, pasująca do wnętrz nowoczesnych, nadająca się do mini-ogrodów i różnego rodzaju kompozycji. Sprawdzi się w terrariach, a także w ogrodach wertykalnych.

3.4/5 - (10 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *