Ogród na lata. Jak go zaplanować i urządzić?

ogórd

Zakładanie ogrodu, w którym domownicy chętnie spędzają czas w słoneczne dni i odpoczywają, jest niemal tak ważne, jak budowa domu. Aby wyglądał on ładnie, funkcjonalnie i estetycznie, warto zaplanować jego przestrzeń. Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie jego funkcji oraz dobór roślin.

Najważniejszy – projekt

Zakładanie ogrodu najlepiej rozpocząć od stworzenia projektu. Dzięki temu unikniemy chaosu, niepotrzebnych błędów czy dodatkowych wydatków. Podstawą kompozycji każdego ogrodu jest jego funkcjonalność. Zaplanujmy go tak, aby wszystkie jego elementy były komfortowe, a utrzymanie i pielęgnacja nie były zbyt problematyczne.

Grunt to podstawa

Pierwszym krokiem przy tworzeniu projektu powinno być zaplanowanie utwardzonych części ogrodu jak: ścieżki, podjazdy, tarasy. Staną się one odniesieniem dla pozostałych elementów ogrodu – roślin czy mebli ogrodowych. Kształt ścieżek, prosty lub fantazyjnie pofalowany, będzie określał klasyczny lub nieformalny styl ogrodu. Roboczy kształt możemy nadać, wbijając niewielkie paliki w ziemię i zaznaczając je tasiemką lub sznurkiem ogrodowym. W ten sposób dokładnie zaplanujemy wygląd ścieżek, kształtując je i dopasowując jeszcze na poziomie projektu. Dokonując wyboru nawierzchni, warto pamiętać, że jasne barwy rozjaśniają i powiększają optycznie przestrzeń. Kolory powinny współgrać z naturalnymi kolorami roślin, unikajmy więc krzykliwych i nienaturalnych barw.

Wybieramy rośliny

Rośliny w największym stopniu wpływają na wygląd ogrodu – to one nadają mu styl i charakter. Sadząc je, należy pamiętać, aby robić to z umiarem, gdyż niektóre z nich po latach mogą się rozrosnąć i zabrać przestrzeń w ogrodzie. Wybierając rośliny, należy uwzględnić nasłonecznie, rodzaj podłoża, dopasowanie kolorystyczne roślin. Jako bazę w ogrodzie warto zastosować rośliny wielosezonowe, które dadzą zielone tło dla kwiatów. Możemy postawić tu na drzewa i krzewy zarówno iglaste, jak i liściaste.

Jaką glebę wybrać

Aby zachować rośliny na lata, użyjmy dobrej gleby. Pod sadzonki dajmy taką, która dedykowana jest pod odpowiedni rodzaj roślin. Przykładowo, pod iglakami najlepiej sprawdzi się ziemia lekko zakwaszona lub uniwersalna, pod drzewka liściaste i owocowe żyzna – próchniczna, a pod rośliny zielone idealna jest ziemia z dodatkiem kompostu. Do wszystkich rodzajów roślin warto jest stosować nawóz, który zapewni obfite kwitnienie i bujny wzrost. Wyjątkiem jest ziemia kompostowa, która sama w sobie zawiera dużą zawartość składników odżywczych dla roślin.

Drzewa i kwiaty

W ogrodzie dobrze sprawdzają się drzewa iglaste np. miniaturowe świerki, a z wyższych drzew np. jodły lub cisy różnych gatunków. Uzupełnieniem mogą być miniaturowe drzewka owocowe: jabłonki, grusze lub krzewy: porzeczki, lub borówka amerykańska. Wszystkie pięknie kwitną na początku wiosny, a w sezonie letnim cieszą domowników świeżymi owocami.

Przy ścianie domu dobrze jest posadzić pelargonie czy mieczyki. Te najlepiej kwitną od słonecznej strony. Po stronie północnej świetnie będą się czuły funkie lub hortensja bukietowa.

Zakładając w ogrodzie rabatkę z kwiatów, należy przemyśleć jej kompozycję. Pamiętajmy, aby w bezpośrednim sąsiedztwie sadzić rośliny charakteryzujące się podobnymi warunkami pielęgnacyjnymi. Od frontu rabatki posadź rośliny niższe, z kolei wysokie umieść w tle lub na środku rabaty, zakładając, że jest ona widoczna z każdej strony. Wybierając rośliny do ogrodu, należy wybrać takie, dzięki którym będzie on zawsze kwitnący. Należy więc wybrać je w taki sposób, aby rozwijały od pierwszych ciepłych dni aż do późnej jesieni.

Dobrze współgrają ze sobą rośliny: rozchodnik okazały i jeżówka. Posadź je obok pysznogłówki i żurawki. Dzięki temu ogród przyciągnie do siebie pożyteczne owady, które przy okazji będą zapylały drzewka owocowe lub rośliny warzywne. Jeżeli chcesz wypełnić ogród motylami, posadź przegorzan lub budleję inaczej zwaną krzewem motyli.

Wybierając rośliny wiosenne: krokusy, tulipany, szafirki, hiacynty i żonkile, nasz ogród będzie wyglądał pięknie już wczesną wiosną. Pamiętaj, aby przekwitnięte kwiaty cebulowe ściąć, zostawiając liście, dzięki czemu wzmocnisz cebulki kwiatowe na przyszły rok. Po ich przekwitnięciu rolę dekoracyjną mogą pełnić inne rośliny, które zakryją puste miejsca po przekwitniętych kwiatach. Do tego celu idealnie nadadzą się np. aksamitki, petunie, begonie czy kocimiętka. Ta ostatnia jest niezwykle dekoracyjna i łatwa w uprawie. Jest często sadzona w ogrodach, nie tylko ze względu na piękne fioletowe kwiaty, ale także dlatego, że wydziela piękny zapach, który najsilniej oddziałuje wieczorem. Jesienne kwiaty niczym nie ustępują wiosennym czy letnim. Są bardzo barwne i pachnące np. marcinki, wrzosy, dalie.

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *