Niechciana pamiątka? Laserowe usuwanie tatuażu nie pozostawi po niej śladu

Lasery kosmetyczne i medyczne to wielofunkcyjne urządzenia, które umożliwiają szybkie i skuteczne wyleczenie wielu schorzeń oraz pozbycie się blizn, przebarwień i zmian pigmentacyjnych na skórze. Od dawna wykorzystuje się je w usuwaniu tatuaży. Na tym polu świetnie wyniki osiągają zwłaszcza nowoczesne lasery Q-Switched RevLite. Pozwalają one cofnąć skutki nieprzemyślanych decyzji związanych z trwałym zdobieniem skóry.

Krótki impuls, duża moc

Lasery, o których mowa, w zależności od wybranych ustawień mogą emitować cztery fale różniące się długością. Działają dzięki fotoakustyce – wiązka światła docierająca do skóry przekształca się w energię kinetyczną. Powoduje lokalne zwiększenie temperatury i ciśnienia, co staje się bodźcem do poruszenia cząsteczek i powstania fali akustycznej. Nie występuje przy tym ryzyko poparzenia, ponieważ impuls jest ultrakrótki. Jego moc pozwala jednak na skuteczne rozbicie znajdującego się pod skórą barwnika. Ten zaś zaczyna być wypłukiwany przez płyny ustrojowe krążące w układzie limfatycznym. Wszystko dzieje się stopniowo, a pożądany efekt można uzyskać już w ciągu kilku tygodni od pierwszego naświetlania.

Statystyki nie kłamią

Laserowe usuwanie tatuaży w gabinecie Aesthetic, gdzie lekarze wykorzystują laser Q-Switched RevLite, staje się równie popularne jak inne nieinwazyjne zabiegi na skórę, np. mezoterapia i termolifting. Do łódzkich specjalistów trafiają nie tylko ci, którzy pożałowali swojej wizyty w salonie tatuażu. Wielu miłośników sztuki zdobienia ciała chce zastąpić stary, niepasujący już do nich symbol nowym. Dzięki laserowi mogą sobie na to pozwolić. Są też i tacy, co chcą pozbyć się dzieła tatuażysty prezentowanego dumnie przez lata ze względu na wyblaknięcie barwnika i rozmycie linii. Z badań przeprowadzonych w 2104 roku przez Grupę IQS wynika, że nad usunięciem tatuażu myśli 12% posiadaczy takiej ozdoby. Według szacunków takich osób będzie przybywało, bo liczba amatorów tatuowania ciała ciągle się zwiększa.

Czy kolor to przeszkoda?

Dla pierwszych laserów do usuwania tatuażu kolorowy pigment stanowił wyzwanie, z którym nie każdy sprzęt był w stanie sobie poradzić. Q-Switched RevLite potrafi wywabić nawet stwarzający szczególne trudności pomarańcz, o ile barwnik nie jest wtłoczony zbyt głęboko pod skórę. Nie powstała jeszcze technologia umożliwiająca usunięcie białego tatuażu, błyskawiczny postęp daje jednak nadzieję, że pojawi się w niezbyt odległej przyszłości. Póki co na zabieg laserem Q-Switched RevLite mogą zapisać się wszyscy, którzy mają niechciany tatuaż w kolorze i w czerni, a przeciwwskazania do naświetlań (takie jak np. ciąża, choroby skóry i świeża opalenizna w miejscu pokrytym tatuażem) ich nie dotyczą. Cena w głównej mierze zależy od rozmiarów ozdoby. Im większy tatuaż, tym więcej naświetlań potrzeba, by się go pozbyć.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *