Najzdrowsze miody na świecie

miód manuka

Miód jest składnikiem spożywczym znanym ze względu na swoje odżywcze i prozdrowotne właściwości. Z uwagi na swoje szerokie spektrum zastosowania jest niezwykle pożądany nie tylko w kuchni, ale i od wieków służył jako naturalny kosmetyk. Ma silne działanie antybakteryjne, dobrze wpływa na serce, potrafi przyspieszyć gojenie ran, a także jest niezastąpiony w walce z bólem gardła czy przeziębieniem. Korzyści płynące z włączenia miodu do codziennej diety można mnożyć. Istnieje jednak wiele odmian tego specjału, dlatego warto dowiedzieć się, które z odmian miodu są kojarzone jako najzdrowsze.

Jak powstaje miód?

Na to pytanie najbardziej oczywistą odpowiedzią będzie stwierdzenie, że jest on wytwarzany przez pszczoły. Tak też w istocie jest, jednak sam proces produkcji miodu jest nieco bardziej skomplikowany, a co za tym idzie, nie wszyscy wiedzą, jakie dokładnie mechanizmy niezbędne są, by otrzymać ten słodki przysmak. Kluczowym składnikiem jest nektar (czyli w uproszczeniu, roztwór cukrów) produkowany przez rośliny w gruczołach zwanych nektarnikami. Znajduje się on najczęściej w kwiatach, ponieważ w ten sposób roślina wabi owady, co pozwala na jej zapylenie i, w konsekwencji, rozmnożenie. Dla pszczół zarówno nektar, jak i pyłek kwiatowy stanowią źródło pożywienia. Zebrany nektar przenoszony jest do ula w specjalnym wolu miodowym, gdzie zostaje dodatkowo wzbogacony o enzymy. Następnie rozlewany jest do plastrów, gdzie odparowuje z niego woda. W tym czasie zachodzi również szereg przemian biochemicznych, a same plastry po pewnym czasie są gotowe do wyjęcia z ula, oczyszczenia i przygotowania do dalszej drogi w świat.

 Niezliczone zalety miodu

Zbawienne właściwości miodu znane są ludzkości już od czasów starożytnych. Jest niezwykle bogaty w mikroelementy takich jak wapń, żelazo, potas, magnez czy fosfor. Zawiera również sporą dawkę witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Jest naturalnym antybiotykiem, a jego działanie bakteriobójcze może być silniejsze niż niektórych syntetycznych specyfików. Jest również znany ze swoich właściwości antywirusowych i przeciwpasożytniczych (słyną z nich zwłaszcza niektóre odmiany, takie jak miód manuka). Miód może również pomóc zwalczać grzyby panoszące się w organizmie człowieka, znajduje też zastosowanie w leczeniu chorób skórnych. Dlatego też nie ma wątpliwości, że włączenie go do jadłospisu przyniesie spożywającemu same korzyści.

Nowozelandzki miód manuka

Jedną z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej drogocennych odmian jest wspominany już wyżej miód manuka. Pochodzi on z Nowej Zelandii, a jego właściwości były wykorzystywane przez rdzenną ludność tego kraju już wiele wieków temu. Miód manuka słynie ze swojego bakteriobójczego i antywirusowego działania. Wykazuje również dobroczynny wpływ przy leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Jak wiele innych odmian miodu, również miód manuka niezastąpiony będzie również w łagodzeniu objawów przeziębienia czy grypy, takich jak chrypka, bóle gardła czy problemy z zatokami i błoną śluzową nosa. Warto pamiętać, że roślina, z której pozyskiwany jest ten miód, naturalnie występuje tylko na terenie Nowej Zelandii. Dlatego też miód manuka może być nieco droższy niż inne, rodzime miody. Na szczęście ostatnimi czasy zyskuje on na popularności i coraz łatwiej dostać jest certyfikowane słoiczki tego specjału.

miody manuka

Nie tylko dla sportowców

Innym niezwykle bogatym w składniki odżywcze jest miód faceliowy, zwany również przez koneserów „miodem królewskim”. Jego właściwości sprawiają, że śmiało może być uznawany za jeden z najzdrowszych miodów. Spożywanie miodu faceliowego może być zalecane przy leczeniu chorób układu krążenia, miażdżycy czy niewydolności serca. Włączenie do codziennej diety jest również rekomendowane sportowcom oraz osobom regularnie wykonującym wysiłek fizyczny bądź umysłowy. Jak wszystkie miody, ten również będzie niezastąpiony w leczeniu przeziębień czy chorób dróg oddechowych. Ze względu na swój delikatny smak, miód faceliowy może sprawdzić się jako zdrowszy zamiennik białego cukru.

Z propolisem, czyli jaki?

Korzyści płynące ze spożywania miodu są niezliczone, jednak okazuje się, że nie tylko ten pszczeli produkt może być wykorzystywany przez człowieka. Niezwykłe właściwości zdrowotne ma też propolis, czyli po prostu kit pszczeli. Służy on owadom do wyściełania ula, jednak jego zastosowanie wykracza szeroko poza uszczelnianie pszczelego domku. Podobnie jak miód, propolis charakteryzuje się bardzo silnym działaniem antyseptycznym. Z tego powodu wykorzystywany jest nie tylko jako dodatek do jedzenia, lecz również ceniony składnik wielu kosmetyków. Przyspiesza on gojenie się ran, a także pomaga szybciej zwalczać infekcje. Ma również korzystny wpływ na układ odpornościowy. Propolis pomoże też wspomóc serce, wątrobę i układ krążenia. Ze względu na swoje silne korzystne działanie, miód z dodatkiem propolisu może śmiało być uważany za jeden z najzdrowszych na świecie. Dlatego miód z propolisem okaże się przydatny w sezonie jesienno-zimowym, gdy z powodu aury szczególnie łatwo o przeziębienie czy katar.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *