Najpopularniejsze Zamienniki Cukru – Przykłady i Ich Pochodzenie

kostki cukru w miseczce

Żyjemy w czasach, gdy świadomość tego, co jemy, jest coraz większa. Z tego też względu coraz częściej decydujemy się na to, by ograniczać lub rezygnować z opcji, które niekoniecznie są korzystne dla naszego zdrowia. Idealnym tego przykładem jest oczywiście cukier, który na co dzień znajduje się w ogromnej ilości produktów. Warto wiedzieć, jakie są jego najpopularniejsze zamienniki oraz ich zalety, których jest znacznie więcej od pierwowzoru.

Cukier – Wpływ na Zdrowie i Pochodzenie

Jeśli zastanawiacie się, czy ograniczyć lub całkowicie wyrzucić cukier ze swojego życia, to warto byście poznali pochodzenie oraz wpływ na zdrowie tego produktu. Ten rodzaj produktu spożywczego można wytwarzać z buraków cukrowych (biały) lub trzciny cukrowej (brązowy). Jego pierwsza produkcja na świecie miała miejsce w Indiach aż 3000 p.n.e!  Co ciekawe, jest on bardzo trudnym tematem wśród dietetyków.

Oczywiście można go używać nawet podczas diety, mieszcząc się w swoim deficycie kalorycznym. Warto jednak mieć na uwadze, jak wpływa on na nasze zdrowie. Otóż odpowiada on za powodowanie zaburzeń w gospodarce lipidowej, co przekłada się na san zapalny i może zwiększyć ciśnienie w tętnicach. Na dodatek może być przyczyną chorób takich jak cukrzyca, udar mózgu, otyłość, czy też zawał serca. Stąd tak wielkie zaniepokojenie jego spożywaniem.

Osoby, które na co dzień trenują, często twierdzą, że jest to tak zwana biała śmierć. Dbając o swoją formę, decydują się na jego ograniczenie lub zamienienie w posiłkach. Dzięki temu sportowcy dają z siebie wszystko, a my zyskujemy po obstawieniu ich zwycięstwa, które rzeczywiście ma miejsce. Chcąc zyskać jeszcze więcej, wykorzystajcie Bwin kod promocyjny. Jego użycie wiąże się z wieloma opłacalnymi promocjami i bonusami.

Najpopularniejsze Zamienniki Cukru – Co Wybrać?

Aby znaleźć najlepszy zamiennik cukru, trzeba się trochę naszukać i liczyć się z ceną, która nie zawsze jest przyjemna dla naszego portfela. Jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o opcje słodzące, jest erytrytol. Jest to organiczny związek chemiczny, bezpieczny dla zdrowia. Jego największym plusem jest fakt, iż kalorie z jego spożycia wynoszą zero. Minusem jest jego cena, która opiewa na od 11 do 25zł za kilogram.

Zaraz obok niego znajduje się bardziej powszechny w sklepach ksylitol. Jest to, inaczej mówiąc, cukier brzozowy, który posiada dużo niższy indeks glikemiczny od cukru. Ponadto zawiera on aż od 40% mniej kalorii od swojego pierwowzoru. Często używa się go w produktach takich jak gumy do żucia, czy też cukierki. W tym przypadku również cena za kilogram jest minusem, gdyż zaczyna się od 11 złotych, a kończy się na 60 zł.

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć również obecności stewii, czyli rośliny z rodziny astrowatych. Okazuje się, że w przypadku jej produkcji dochodzi do stworzenia proszku krystalicznego, który przypomina cukier. Ma ona jednak specyficzny smak w przeciwieństwie do swoich poprzedników. Z tego też powodu, jeśli lubicie coś bardzo na słodko, to trzeba się do tego przyzwyczaić. Kupimy ją za koszt od 11 do 60 złotych za kilogram.

Zalety Korzystania ze Słodzików Zamiast cukru

Dlaczego warto zrezygnować z cukru i postawić na substancje słodzące? Odpowiedzi na to pytanie jest cała masa. Okazuje się, że mają one dużo lepszy wpływ na organizm niż biała śmierć, która przy zbyt częstym spożywaniu może przynieść nam całą masę dolegliwości. Dodatkowo wykorzystanie ich przyda się osobom, które są na diecie mającej na celu pozbycie się zbędnych kilogramów. Brak cukru to brak zbędnych kalorii.

Warto pamiętać o tym, że cukier, to nie jest najgorsza rzecz na świecie i można go wykorzystywać z umiarem. Na co dzień jednak dobrze zaopatrzyć się w jego zamienniki przy gotowaniu, czy robieniu kawy. W ten sposób ograniczymy jego ilość, gdyż w wielu innych produktach i tak będzie się on znajdował. W tym celu najlepiej wypróbować różne słodziki i znaleźć ten najlepszy.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *