Na czym polega zawód freelancera i jak nim zostać?

Photo by Brooke Cagle on Unsplash

Freelancing powoli staje się równorzędną formą pracy na etacie z umową o pracę. Na początku wydawało się, że freelancing nie pociągnie za długo i jak tylko pandemia się skończy, ludzie powrócą do biur i regularnej pracy na etacie.

Jak się okazuje, obecnie coraz więcej osób wybiera taką formę pracy, bo wydaje się ona bardziej swobodna, ciekawa i mniej stresująca. Jeśli jesteś freelancerem, możesz jednocześnie pracować, podróżować, zajmować się swoim hobby, grać w Spin.City, uprawiać sport i wiele innych rzeczy.

Jest to zdecydowanie świetny sposób na zarabianie i bycie niezależnym. Nie zawsze jednak jest to łatwym zajęciem. Bycie freelancerem wiąże się również z ciągłym poszukiwaniem nowych zleceń i planowaniem czasu tak, aby skończyć zadanie w terminie. Poniżej postaramy ci się przybliżyć trochę bardziej zawód freelancera.

Kim jest freelancer?

Freelancer to tzw. wolny strzelec, czyli osoba, która wykonuje zadania dla pracodawcy na innej podstawie niż umowa o pracę. Zazwyczaj są to jednorazowe umowy zlecenia, które wygasają tuż po wykonaniu zadania.

W rzeczywistości freelancer to osoba, która pracuje zupełnie inaczej niż pracownik zatrudniony na etat w firmie. Z jednej strony freelancer ma większą swobodę w pracy, jeśli chodzi o ustalanie godzin pracy, miejsca, wybieranie zleceń. Zakłada się bowiem, że freelancer pracuje we własnym biurze czy też mieszkaniu, ma sporo wolnego czasu, bo może sobie pracować wtedy, kiedy ma ochotę i tylko nad tym, co mu się podoba.

Z drugiej zaś strony, freelancer to osoba, która nigdy nie przestaje szukać nowych projektów, bo po zakończeniu jednego, musi zacząć następny, jeśli chce zarobić. Freelancer, mimo wrażenia, że nie pracuje dużo, musi tak naprawdę być online codziennie. Każdego dnia może do niego napisać potencjalny klient z nową ciekawą ofertą i jeśli nie odpiszesz mu na czas, ktoś inny przejmie twoje zlecenie.

Najpopularniejsze zawody dla freelancerów

Nie ma określonych reguł co do tego, kto może zostać freelancerem. Jeśli pracujesz na własny rachunek, masz pewne zdolności, które potrafisz celowo wykorzystać, to możesz zostać freelancerem. Niemniej jednak są pewne profesje, które kojarzone są z freelancem bardziej niż inne. Zazwyczaj są to zawody, których obowiązki można wykonywać z domu, tzn. praca zdalna.

W Polsce najpopularniejsze zawody dla freelancingu to:

  • copywriter;
  • specjalista od mediów społecznościowych;
  • grafik;
  • tłumacz;
  • projektant lub manager stron internetowych;
  • specjalista IT;
  • korektor;
  • fotograf;
  • dziennikarz;
  • psycholog;
  • trener personalny;
  • nauczyciel języków.

Oczywiście dana lista rozszerza się każdego dnia. Coraz więcej specjalistów decyduje się pracować na siebie, a nie na firmę i bycie bardziej elastycznymi. Pandemia koronawirusa sprawiła, że obecnie praca zdalna stała się nową normą dla wielu pracodawców i freelancerzy świetnie wykorzystują daną możliwość, wykonując coraz więcej zadań online.

Warunkiem koniecznym jest oczywiście wyspecjalizowanie się w pewnej dziedzinie. Świetnym startem będzie również posiadanie doświadczenia, ale nie jest to konieczny wymóg. Liczy się natomiast twoja wiedza na dany temat i praktyczne umiejętności. Nie musisz posiadać dyplomu, aby robić to, w czym jesteś dobry. Większości zleceniodawców nie interesuje twoje wykształcenie, a wcześniejsze prace, doświadczenie oraz rekomendacje byłych klientów.

Od czego zacząć?

Jeśli zamierzasz zostać freelancerem, to musisz sobie zdać sprawę, że nie jest to łatwa sprawa, ale zawsze warto spróbować czegoś nowego. Nie zniechęcaj się na początku, jeśli nie będziesz otrzymywać wymarzonych zleceń. Pamiętaj, że początki są zawsze trudne i dlatego polecamy ci nie odrzucać tych mniej atrakcyjnych ofert. Przynajmniej na początku. Nawet jeśli nie interesuje cię dany temat, podejdź do niego jak do wyzwania. Pozwoli ci to zdobyć doświadczenie i feedback od zleceniodawców.

Nie bagatelizuj też uwag swojego zleceniodawcy. Zwrócił się on do ciebie, bo nie zna się na temacie i oczekuje od ciebie pomocy. Jednocześnie ma on też przedstawienie tego, jak powinien wyglądać twój projekt na końcu i będzie ci robić sporo uwag podczas twojej pracy, nawet jeśli się na niej nie zna.

Wykonuj zatem posłusznie jego polecenia i wprowadzaj potrzebne zmiany. Jednocześnie możesz też uprzejmie zasugerować zmiany, które wg ciebie są bardziej odpowiednie. Pamiętaj, że pod koniec dnia to zleceniodawca musi być zadowolony z rezultatu. W końcu to on ci płaci za zlecenie i może cię zarekomendować swoim znajomym. Wiele osób decyduje się na freelancing, bo kojarzy im się to z większą swobodą i możliwością pracy w domu. Obecnie ludzie nie chcą już tracić czas na dojazd do biura i wolą mieć elastyczne godziny pracy. Taki format pracy z domu na siebie jest odpowiedni nie dla wszystkich osób. Praca w domu wymaga jeszcze większego zdyscyplinowania niż praca w biurze.

W domu rozprasza nas wiele rzeczy wokół — sprzątanie, serial do śniadania, szybkie pranie, krótka rozmowa z mamą, czatowanie ze znajomymi itp. Zawsze się wydaje, że pracę można zrobić później, do czasu, gdy jest już za późno.

Pamiętaj, żeby od początku traktować swoją pracę na freelancingu bardzo poważnie. Należy mieć świadomość, że jest to praca jak każda inna.  Wymaga ona wiele samo motywacji od freelancera. Elastyczne godziny pracy są świetne i faktycznie pozwalają raz w tygodniu, w ciągu dnia pójść do lekarza czy też urzędu załatwić swoje sprawy. Ale podczas kolejnych dni powinieneś systematycznie i regularnie pracować, jeśli chce zarobić i nie stracić klientów.

Praca freelancera może rzeczywiście być świetną zabawą i dawać człowiekowi poczucie wolności, spełnienia i wykonywania ulubionej pracy, ale tylko wtedy, gdy jesteś odpowiedzialny, masz wyrobiony system pracy i wiesz, jak się zmotywować w potrzebnym momencie.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *