Na czym polega i kiedy wskazana jest refrakcyjna wymiana soczewki?

urządzenie do precyzyjnego badania oka

Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg stosowany w celu korygowania wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, starczowzroczność czy też astygmatyzm. Zabieg jest zbliżony do operacji zaćmy – jest bezpieczny i minimalnie inwazyjny. Stanowi jednak skuteczny sposób leczenia i poprawy komfortu życia pacjentów mających trudności w widzeniu i czytaniu.

Na czym polega zabieg refrakcyjne wymiany soczewki

Podczas zabiegu usuwana jest naturalna soczewka oka, a jej miejsce zajmuje sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Jest ona doskonałym zamiennikiem fizjologicznej soczewki i umożliwia eliminację nawet kilku wad jednocześnie. Sztuczna soczewka ma ten plus, że nie podlega procesom starzenia się, nie ma też konieczności wykonywania powtarzających się zabiegów jak w przypadku niektórych innych procedur. Nowa soczewka wewnątrzgałkowa umożliwia całkowitą redukcję wady wzroku. Co więcej, efekty są zauważalne niemal od razu.

Czy pacjent wymaga specjalnego przygotowania?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie badań, które pozwalają na dokonanie dokładnej oceny narządu wzroku. Analizowany jest ogólny stan oka, grubość rogówki, stopień zaawansowania wady wzroku i inne czynniki, które mają wpływ na przebieg procedury medycznej. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie sztucznej soczewki – dostosowanie jej wielkości i siły optycznej do potrzeb danego pacjenta. Pacjent nie powinien nosić soczewek kontaktowych przez kilka tygodni poprzedzających planowany zabieg.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Okulary i soczewki kontaktowe poprawiają jakość i ostrość widzenia osób, które mają wady wzroku. Szczególnie te pierwsze wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, np. w przypadku sportowców czy kierowców. Soczewki są bardziej dyskretne i komfortowe, one z kolei wymagają zachowania właściwej higieny. Muszą być regularnie wymienianie i pielęgnowane. Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, który umożliwia pozbycie się ograniczeń i cieszenie się dobrym wzrokiem bez względu na okoliczności.

Wskazania do refrakcyjnej wymiany soczewek to m.in. nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, presbiopia. Z zabiegu korzystają również osoby, u których nie jest możliwe wykonanie innych procedur korekty wzroku z uwagi na wiek, niestabilność wady czy też budowę anatomiczną rogówki.

Czy konieczny jest długi pobyt w szpitalu?

Zabieg jest minimalnie inwazyjny i szybki, trwa zwykle nie dłużej niż 10-15 minut. Pacjentowi podawane jest znieczulenie miejscowe w postaci kropel. Po zabiegu pacjent pozostaje krótki czas na obserwacji i zwykle jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *