Monitorowanie dziennej aktywności fizycznej – przepustka do zdrowego trybu życia

W zdrowym ciele zdrowy duch – wszyscy słyszeliśmy to powiedzenie, które powtarzane do znudzenia być może nieco już straciło na sile wyrazu, ale na pewno nie na aktualności. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że warto dbać o kondycję fizyczną. Wiadomo, że osiągnięcie wyznaczonych celów nigdy nie jest proste, ale można sobie pomóc poprzez różne działania, jak np. monitorowanie swojej dziennej aktywności fizycznej.

Dlaczego w dzisiejszych czasach szczególnie powinniśmy dbać o swoją kondycję fizyczną? Bo żyjemy w epoce kiepskich nawyków żywieniowych i kultu samochodów, jako podstawowego środka transportu. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowiem – czas to wszystko zmienić. Ale żeby nie paść ofiarą tzw. słomianego zapału, trzeba podejść do wyzwania we właściwy sposób.

Na czym polega monitorowanie dziennej aktywności?

Są to takie działania, które pozwalają obliczyć dziennie przebytą liczbę kilometrów albo liczbę wykonanych kroków, czy też ilość spalonych w ciągu doby kalorii.

Dlaczego warto zwracać na to uwagę? Świadomość tego, ile się ruszamy w ciągu dnia, potrafi być świetną motywacją do podejmowania konkretnych działań. Monitorowanie swojej aktywności pozwala lepiej zrozumieć, z czego wynikają problemy związane z ewentualną nadwagą, kiepską kondycją czy po prostu zmęczeniem psychicznym.

A kiedy już zaczniemy walczyć z problemem poprzez konkretne działania (jogging, fitness, dieta), monitorowanie aktywności ułatwi nam wyznaczanie i realizację kolejnych celów. Dzięki temu, czynności poprawiające nasze zdrowie można łatwiej zamienić w codzienną rutynę.

Kto powinien monitorować swoją aktywność?

Właściwie każdy, kto  zarabia na życie inaczej, niż uprawiając zawodowo sportu (ponieważ sportowcy mają od tego odpowiednich ludzi). Jeśli natomiast pracujesz przy biurku i dojeżdżasz do pracy samochodem – odpowiedź staje się oczywista.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca pokonywanie dystansu 10 tysięcy kroków dziennie. Taki dystans pomaga spalić nawet 25 proc. spożytych w ciągu dnia kalorii. Co więcej, długi spacer  redukuje ciśnienie tętnicze i poziom glukozy, więc monitorowanie aktywności fizycznej przyda się szczególnie osobom mającym problem z tego typu dolegliwościami.

Skoro już wiesz, ile kroków powinien liczyć dzienny spacer, postaraj się zmierzyć swoją dzienną aktywność  fizyczną i skonfrontuj ją z tymi liczbami. Wyniki mogą być szokujące, ale staną się także świetną motywacją do dalszego działania.

Urządzenia i aplikacje do mierzenia aktywności

Na rynku dostępne są różne narzędzia, które ułatwią nam drogę do osiągnięcia wysokiej kondycji i wymarzonej sylwetki. Do najprostszych należą krokomierze i akcelerometry. Te pierwsze pozwalają nam obliczyć liczbę pokonanych kroków w ciągu dnia, natomiast te drugie wzbogacone są o funkcję mierzenia tempa ruchu.

Popularne na rynku stały się również pulsometry, które również pozwolą zmierzyć liczbę kroków i tempo, ale kontrolują też np. ciśnienie tętnicze, ilość spożywanych kalorii czy nawet jakość snu. Tego typu urządzenia współpracują często z aplikacjami na komputery i smartfony.

A skoro o aplikacjach mowa, istnieje całkiem sporo tego typu rozwiązań do monitorowania aktywności, które dodatkowo są bezpłatne. Wśród najciekawszych można wymienić:

  • Runtastic – aplikacja do monitorowania aktywności, pozwalająca dopasowywać sobie treningi i dzielić się osiągnięciami ze znajomymi.
  • Moje Trasy – jak sama nazwa wskazuje, jest to aplikacja, która działa w tle i rejestruje przebyte przez nas trasy, a to potrafi być dobrym motywatorem do dalszego działania.
  • Google Fit – kolejna bezpłatna aplikacja, pochodząca od globalnego potentata, jakim jest Google. Pozwala ona rejestrować naszą aktywność i układać sobie treningi.
  • 30 Day Fitness Challenge – aplikacja oferuje rozpisane na 30 dni zajęcia treningowe na wzmocnienie organizmu. Dobre rozwiązanie dla wytrwałych.
  • S Health – na koniec warto wspomnieć o popularnej „apce” od Samsunga, która także pozwala monitorować aktywność i dzielić się wynikami z tysiącami innych użytkowników.

Na koniec trzeba pamiętać, że nawet najbardziej wymyślne urządzenia i aplikacje nie pozwolą osiągnąć nam celu, jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej motywacji. Wymienione narzędzia pomogą natomiast wykonać pierwsze kroki na drodze do zdrowego trybu życia, a te – jak wiadomo – często bywają najtrudniejsze.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *