Stal chirurgiczna zyskała w ostatnich latach mnóstwo zwolenników wśród miłośników pięknej, ponadczasowej i trwałej biżuterii. Stało się tak głównie dzięki temu, że jest ona znacznie tańsza, ale równie efektowna, co szlachetne kruszce. Jest jednak jeszcze coś, co wyróżnia dodatki wykonane z tego materiału. Są one bezpieczne dla alergików i osób o wrażliwej skórze, gdyż nie uczulają. Do ich wyczyszczenia wystarczy woda z mydłem i miękka szmatka. Ponadto – nie dotyczy ich charakterystyczne dla srebra czernienie powierzchni. Dlaczego jeszcze warto kupować i nosić biżuterię ze stali szlachetnej?
Ponadczasowe piękno stali chirurgicznej
Biżuteria ze stali chirurgicznej może przybrać różne kształty. Dzięki możliwości łatwego formowania jubiler wykona z niej zarówno subtelne, ażurowe kolczyki, jak i bardziej masywny naszyjnik. Stal szlachetna doskonale sprawdza się w połączeniu z cyrkoniami, kryształkami Swarovskiego czy sztucznymi perłami. Stworzone z niej ozdoby pasują i małym dziewczynkom i dojrzałym kobietom. Co więcej – można tworzyć z nich zamknięte w eleganckich pudełkach zestawy, które świetnie pasują na prezent na różne okazje.
Srebrna czy złota biżuteria ze stali chirurgicznej?
Wielu osobom stal chirurgiczna kojarzy się z nudnym nieco matowym srebrnym odcieniem. Tymczasem stal nierdzewna 316L, z której wykonana jest biżuteria, może być pokryta cienką warstwą złota lub rodowana. Pierwszy z procesów sprawia, że kupujący może cieszyć się pięknymi ozdobami, które w niczym nie ustępują wyglądowi dodatkom ze szlachetnego kruszcu. Drugi natomiast pozwala zabezpieczyć biżuterię przed niszczeniem i nadaje jej piękny połysk.
Hipoalergiczne kolczyki i naszyjniki bezpieczne dla osób uczulonych na srebro i złoto
Jeszcze do niedawna osoby uczulone na złoto czy srebro były skazane na noszenie sztucznej biżuterii, która wyglądała czasem dość tandetnie. Odkąd na rynku dostępne są dodatki ze stali nierdzewnej 316L, ten problem nie istnieje. Materiał ten bowiem wykazuje doskonałe właściwości hipoalergiczne, a dzięki minimalnej zawartości niklu jest niezwykle bezpieczny nawet dla osób wrażliwych. Naszyjniki, bransoletki czy tak popularne kolczyki Xuping są teraz dostępne dla znacznie szerszego grona klientów, którzy mogą wybierać spośród dodatków przeznaczonych do noszenia na co dzień, ale też na specjalne okazje.
Czy warto inwestować pieniądze w biżuterię ze stali chirurgicznej?
Z pewnością wielu osobom, zwłaszcza ze starszego pokolenia, biżuteria ze stali szlachetnej początkowo może nie przypaść do gustu. Wszak w naszej kulturze bardzo długo wartościowe były jedynie ozdoby wykonane ze szlachetnych kruszców. Warto jednak zwrócić uwagę, że są one nie tylko bardzo drogie, ale też trudne w pielęgnacji. Dla przykładu – kolczyki ze złota z salonu jubilerskiego wysadzane np. szmaragdami będą kosztowały kilkaset złotych. Podobny model ze stali chirurgicznej ozdobiony zielonymi cyrkoniami i pozłacany jedynie cienką warstwą kruszcu to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych. Efekt jest natomiast ten sam. Srebrny naszyjnik z brylantami także będzie nieporównywalnie droższy niż dodatek z rodowanej stali nierdzewnej np. z kryształkami Swarovskiego. O wiele łatwiej też będzie utrzymać go w czystości bez specjalistycznych zabiegów. Warto zatem, zanim udamy się do znanego salonu jubilerskiego, sprawdzić, czy nie kupimy podobnej biżuterii w znacznie niższej cenie, jeżeli sięgniemy po ozdoby ze stali szlachetnej. A jest w czym wybierać!