Maratony dla każdego, czyli obudzić w sobie pasję do biegania

Attractive fit woman exercising in studio with copyspace. Image of healthy young female athlete doing fitness workout against grey background.

Z sezonu na sezon przybywa fanów biegania. Większości nie wystarcza codzienne truchtanie. Dlatego decydują się na udział w zorganizowanych konkursach, których w każdym mieście jest coraz więcej. Moda na bieganie owładnęła prawie każdego. I dobrze, bo ten sport poprawia naszą kondycję, przyspiesza odchudzanie, a przede wszystkim – przynosi mnóstwo radości!

Biegać każdy może! Jednak należy pamiętać, że udział w zbiorowych zawodach musimy dopasować do swojej formy. W zależności od możliwości i chęci, mamy do wyboru kilka rodzajów biegów: piątka, dziesiątka, półmaraton, maraton. Ostatni z nich, czyli maraton, ma określoną długość: 42 km i 195 m. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby przebiec za jednym razem tak długi dystans, możemy wybrać bieg na 5, 10 km lub półmaraton – 21 km. Pamiętajmy, że najważniejsza jest pasja i czerpanie radości ze sportu, a nie bieg ponad własne siły.

Cały świat biega!

Nie ma innej możliwości – skoro inni biegają, to ja też! Kupuję markowe buty i ubrania do biegania. Instaluję specjalną aplikację, najlepiej dwie, kontrolującą tempo, dystans, spalone kalorie, wyznaczającą najlepsze trasy w mojej okolicy. Jestem bardzo zdeterminowana i zaczynam od jutra! Moim celem jest udział w sierpniowym maratonie. Skoro tysiące ludzi są w stanie przebiec tyle kilometrów, ja też dam radę”.

Tak zazwyczaj wygląda początek naszej przygody z bieganiem. W ostatnich latach jogging stał się bardzo modną formą spędzania czasu, także wśród polityków czy celebrytów. To nie tylko sport, lecz również sposób na życie, i to fajny sposób. Właściwie wystarczy tylko założyć buty i już można biegać. Jedyne, czego nam potrzeba, to czas i zdrowie. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie – chęcią poruszania się, wyjścia z domu, złapania świeżego powietrza. Jak mówią biegacze, ten sport uzależnia, daje poczucie wolności, bo można biec, gdzie się chce, oglądać z tej perspektywy miejsca, których dotąd nie zauważaliśmy. Wraz z rozwojem tego hobby szukamy czegoś nowego, urozmaicenia, wyzwań. Wtedy pojawia się pomysł wzięcia udziału w zorganizowanym biegu – maratonie lub półmaratonie. Kto raz posmakuje rywalizacji i energii płynącej z udziału w masowym przemierzaniu wyznaczonej trasy, ten nigdy nie będzie chciał przestać. Największą siłą zbiorowych biegów jest fakt, że czujesz moc ludzi, którzy biegną obok, że wielokrotnie wspierają się na trasie i prowadzą zdrową rywalizację. Przebywanie, często tysiąca osób, w jednym miejscu powoduje wyzwolenie się niesamowitej energii. Dlatego tak wielu biegaczy decyduje się na udział w maratonach. I tak wielu znakomicie sobie w nich radzi! Ty również możesz!

Maraton – bieg dla wytrwałych

Pokonanie maratonu nie jest aż tak ekstremalnym wyczynem, jak mogło by się wydawać, patrząc na liczbę kilometrów. Podobne dystanse pokonujemy, np. chodząc po górach, gdzie dzienne trasy czasami wynoszą około 30 km. Należy jednak pamiętać, że jeśli biegamy powoli, to pokonanie takiej odległości zajmie nam dużo czasu. Większość maratonów ma limit sześciu godzin, co oznacza, że na pokonanie każdego kilometra mamy średnio 8 min 32 s, czyli jest to prędkość około 7 km/h. Jest to tempo bardzo szybkiego marszu, więc możliwe do osiągnięcia dla każdego.

Na maraton trzeba mieć przede wszystkim chęci. Powód udziału w pierwszym maratonie zazwyczaj ma podobne podłoże – ludzie lubią wyzwania. Jeśli czujemy, że jesteśmy w stanie takiemu wyzwaniu podołać, biorąc pod uwagę, że będziemy wcześniej trenować, to chyba warto spróbować. Udział w maratonie to dla wielu jedyny i ostateczny cel ich treningów, dla innych – dystans nie do osiągnięcia. Żeby przebiec maraton, konieczne są długie miesiące, a nawet lata przygotowań. Przed startem trzeba wypracować odpowiednią taktykę, rozplanować tempo biegu w poszczególnych etapach, dokładnie prześledzić trasę imprezy oraz wiedzieć, co robić, gdy pojawi się moment krytyczny, kiedy zmęczenie bierze górę, a nogi odmawiają posłuszeństwa. Uczestnik musi znać swój organizm i umieć siłą woli nakłonić ciało do dalszej współpracy. Z tego powodu tak długi dystans polecany jest tylko zaawansowanym biegaczom, którzy są odpowiednio do niego przygotowani oraz przyniosą sobie samym tylko frajdę z udziału, nie zaś ogromne zmęczenie i uszczerbek na zdrowiu. Udział w maratonach daje nam możliwość stawiania sobie nowych celów, zdobywania kolejnych sukcesów, pokazania przed samym sobą, że potrafię!

Sport to zdrowie

Biegając, dbamy o kondycję całego ciała: wzmacniamy serce, poprawiamy krążenie i wpływamy na zdolności umysłowe. Regularne bieganie wspomaga również wytwarzanie hormonu wzrostu, który ma właściwości odmładzające. Jednym z mocniejszych argumentów przemawiających za bieganiem jest perspektywa zrzucenia nadmiaru kilogramów oraz wypracowania atrakcyjnej sylwetki. Bieganie to sport, który „profiluje” całe ciało i działa na partie, na których kobietom najbardziej zależy, czyli na brzuch, pośladki, nogi. Ponadto dzięki bieganiu można uwolnić się od stresu czy stanów lękowych, obniżyć stężenie złego cholesterolu i zapobiegać rozwojowi osteoporozy.

Przed rozpoczęciem intensywnych treningów warto skonsultować się z lekarzem i trenerem. Niestety, czasami zdarzają się sytuacje, gdy wysiłek fizyczny może okazać się niewskazany. Dotyczy to osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dobrze jest również pamiętać, żeby zdrowo się odżywiać, aby mieć siłę na bieganie. Przed każdym treningiem pamiętajmy o rozgrzewce. Bieganie należy planować według własnych możliwości, do nich dostosować częstotliwość biegania oraz tempo. I, co najważniejsze, specjaliści nie polecają biegania do utraty tchu.

Może Ty też spróbujesz swoich sił w maratonie? Odkryjesz, że bieganie z pasją nie jest wysiłkiem, lecz przyjemnością. Przekonasz się, że stawianie sobie kolejnych celów przynosi satysfakcję. Pamiętaj: bieganie jest dla każdego, kto je pokocha!

  • Wysiłek fizyczny bywa kojarzony z zakwasami i dokuczliwym bólem. Nic przyjemnego, prawda? Jednak „zakwasy” to tylko nazwa potoczna. Okazuje się bowiem, że kwas mlekowy, który wydziela się w czasie wysiłku, jest wchłaniany już godzinę po jego zakończeniu. Co więc odpowiada za ból? Prawdopodobnie mikrouszkodzenia mięśni – niegroźne, lecz uciążliwe.
  • Nawet biegacze, którzy nie lubią forsować tempa, spalają około 10 kalorii w ciągu minuty biegania. Kilkunastominutowa przebieżka może być dobrą pokutą za drobne grzeszki dietetyczne. A te, jak wiadomo, zdarzają się niemal każdemu…
  • Warto biegać nie tylko po zdrowie, ale i po dłuższe życie! Tak przynajmniej twierdzą naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze. Wedle ich wyliczeń, mężczyźni, którzy regularnie biegają, żyją o 6,2 roku dłużej, a kobiety – o 5,6 roku.
  • Spartathlon to oficjalnie najdłuższy bieg dla profesjonalistów, który wymaga pokonania odległości 246 km, czyli… sześciu maratonów! Oficjalny rekord na tym dystansie wynosi 20 godz. i 20 min.

 

Tekst: Katarzyna Lepianka-Głuszkiewicz

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *