Mam problem ze stopami – do kogo się udać?

Wiele osób nie do końca lubi wygląd swoich stóp. Ciągle mamy z nimi jakieś problemy. Albo wyglądają one źle, bo dochodzi do zarażenia grzybicą – albo mamy tak suchą skórę, że zaczyna ona już pękać. Mogą pojawić nam się odciski, ponieważ ciągle chodzimy w niewygodnych butach – albo te buty mogą także przyczynić się do pojawienia się haluksów, czyli koślawych paluchów. Widzimy więc, że problemów jest naprawdę dużo – a kto może nam z tym wszystkim pomóc? Odpowiedzią będzie podolog. 

Jak spytamy przypadkowe osoby na ulicy, kim jest podolog – wielu z nich udzieli nam błędnej odpowiedzi. Dlaczego? Dlatego, że w Polsce najczęściej ze wszystkimi problemami udajemy się od razu do lekarza – a podolog wbrew pozorom lekarzem wcale nie jest. Dzisiaj chcemy Ci więc uświadomić, że czasami nie trzeba od razu faktycznie biec do gabinetu lekarskiego i można zaoszczędzić trochę czasu udając się do prawdziwego specjalisty od stóp.  

Czym zajmuje się podolog? 

Choć jest to zawód wywodzący się z kosmetologii – podolog ma dużą wiedzę w bardzo różnych dziedzinach. Może on pomóc nam zarówno w kwestiach związanych z wyglądem stóp – jak i z chorobami, które potrafią przyczynić się nawet do utrudnionego poruszania się. Możemy się do niego udać, jeżeli mamy grzybicę i haluksy – doradzi nam w kwestii odpowiednich preparatów i wytłumaczy, które nawyki ze swojego życia musimy jak najszybciej zmienić. Nie da się ukryć, że choroby skóry bardzo często są efektem popełnianych przez nas błędów – noszenia złego obuwia, nie zakładania klapek w miejscach publicznych, braku odpowiedniej higieny stóp. 

Możemy się do niego udać także w momencie, gdy chcemy po prostu pozbyć się suchej skóry na piętach. Nie zawsze jest to spowodowane brakiem nawilżenia – często człowiek ma skłonność do nadmiernego rogowacenia i dlatego skóra zaczyna pękać. Podolog podpowie nam, co u nas konkretnie jest przyczyną i nauczy, jak sobie z tym poradzić w domowych warunkach. Okazuje się więc, że często płacimy o wiele więcej za wizytę u dermatologa – kiedy pomóc mógłby nam także podolog. 

Jak wygląda badanie u podologa?

Wszystko zależy tutaj tak naprawdę od przyczyny pojawienia się w jego gabinecie. Na pewno zapyta nas on, dlaczego tam przyszliśmy i co nam dolega. Zbierze pełen wywiad, a potem przystąpi do oglądania skóry i paznokci na stopach. Do takiego badania może on wykorzystywać różne urządzenia – na przykład specjalistyczną matę. Głównie korzysta jednak ze swoich własnych dłoni. 

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *