Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

magazynkobiet.pl - 20210729113356 gc329f1c3e0adbacb327f24431bca9dab0012808638e898986076b1af002f2af266abb322e394868ec44ae1e8c06730fd6b5ddd0c9ec544a4f1989a23e6ce2b09 1280.jpg 1050x701 - Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 stają się coraz bardziej powszechne. Pozwalają na określenie, czy dana osoba przebyła zakażenie wirusem, który wywołuje chorobę COVID-19. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Badanie na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 to szybki i łatwy sposób na sprawdzenie, czy pacjent przeszedł zakażenie wirusem. Test na przeciwciała może wykonać każdy, kto chce się dowiedzieć, czy w przeszłości przebył infekcję COVID-19. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na ten temat, przeczytaj nasz artykuł.

Czym jest test na przeciwciała?

Test serologiczny na przeciwciała SARS-CoV-2 wykrywa przeciwciała koronawirusa we krwi w celu ustalenia, czy dana osoba przebyła zakażenie wirusem wywołującym chorobę COVID-19. W tym miejscu warto wspomnieć, czym właściwie są przeciwciała neutralizujące. To komórki, które wytwarzane są przez układ immunologiczny organizmu po przebytym zakażeniu lub zaszczepieniu się. Przeciwciała chronią układ odpornościowy przez ponownym zachorowaniem na daną chorobę. Czas utrzymywania się i stężenie  przeciwciał w organizmie są indywidualne u każdego człowieka. Wykryte przeciwciała IgG świadczą o przebytym zakażeniu u danej osoby – nawet w sytuacji, gdy zakażenie było bezobjawowe. Z kolei przeciwciała IgM mogą informować o toczącym się obecnie zakażeniu.

Kiedy warto wykonać badanie na przeciwciała anty-SARS-CoV-2?

Zanim wykonasz test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2, sprawdź, czy jest on przeznaczony właśnie dla Ciebie. Warto pamiętać, że test należy wykonać po co najmniej 15 dniach od wystąpienia potencjalnych objawów choroby. Testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są przeznaczone m.in. dla osób, które:

  • podejrzewają, że przeszły chorobę COVID-19 bezobjawowo;
  • powróciły z krajów o wysokiej zachorowalności na COVID-19;
  • miały kontakt z zakażoną osobą więcej niż 15 dni temu;
  • chcą potwierdzić, że przebyły zakażenie w przeszłości;
  • zaszczepiły się i chcą sprawdzić swój poziom przeciwciał.

Jak wygląda badanie na przeciwciała anty-SARS-CoV-2?

Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 jest bardzo proste. Pacjent nie musi w żaden sposób się do niego przygotowywać. Polega na pobraniu krwi, która jest następnie wysyłana do laboratorium w celu wykonania dalszych testów. Badanie nie wymaga bycia na czczo. Wyniki testu możesz otrzymać w ciągu 1-3 dni od wykonania badania. Dodatni wynik testu na przeciwciała oznacza, że pacjent przebył zakażenie SARS-CoV-2. Z kolei wynik ujemny może wskazywać na brak przebytego zakażenia wirusem lub niewytwarzanie przeciwciał (w przypadku niedawno przebytego zakażenia organizm mógł nie zacząć ich jeszcze wytwarzać). Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 możesz wykonać w dowolnym laboratorium.

Ile kosztują badania na przeciwciał anty-SARS-CoV-2?

Ceny testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 są zróżnicowane. Zależą one od konkretnego typu testu i mogą być różne w poszczególnych laboratoriach. Badanie na przeciwciała, w zależności od rodzaju, może kosztować  od ok. 50 zł do nawet 250 zł. Warto skorzystać z usług laboratorium, które oferuje różne rodzaje badań – https://diag.pl/sklep/kategoria/badania-przeciwcial-anty-sars-cov-2/. Zanim zdecydujesz się na wykonanie badania, dobrze jest porównać między sobą poszczególne rodzaje testów, aby wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 są wykonywane coraz częściej. Dzięki nim możesz łatwo sprawdzić, czy przebyłeś/aś zakażenie wirusem wywołującym COVID-19. Test pozwala na oznaczenie poziomu przeciwciał, występujących we krwi pacjenta. Polega na pobraniu krwi żylnej i możesz go wykonać w wielu laboratoriach.

Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!
Rate this post

Polacane:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *