Krem z filtrem do twarzy – jak wybrać najlepszy?

Ochrona naszej skóry przez cały rok powinna być podstawą codziennego rytuału pielęgnacyjnego. Krem z filtrem potrafi nie tylko ochronić skórę przed poparzeniami, lecz również przed przyspieszonym starzeniem. Jest to zatem istotny kosmetyk, który pomoże w zadbaniu o zdrowy i młody wygląd skóry. Często jest jednak niedoceniany. Jak działam krem z filtrem? Jak wybrać najlepszy dla siebie? Podpowiadamy.

Jak działa krem z filtrem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak działa krem z filtrem? Przede wszystkim chroni on naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe. Najczęściej wyróżnia się filtry chemiczne oraz fizyczne. Te pierwsze pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe w postaci fotonów, które pochodzą z energii świetlnej. Są przekształcane do nieszkodliwego promieniowania długofalowego, a następnie wtórnie emitowane jako ciepło.

W przypadku filtrów fizycznych, inaczej zwanych mineralnych, na skórze tworzy się tarcza, która odbija promienie słoneczne. Są to przede wszystkim dwutlenek tytanu czy tlenek cynku. Są one polecane głównie dla dzieci oraz osób, które posiadają skórę wrażliwą. Dzięki nowoczesnym technologiom kremy produkowane obecnie mają lekką formułę, która nie pozostawia białego filmu.

Fototypy skóry a opalanie

Każdy z nas inaczej reaguje na słońce. Związane jest to w dużej mierze z fototypem skóry. Zależy on od rodzaju karnacji, koloru oczu, włosów czy tendencji do oparzeń. Według skali, która została opracowana w latach 70. XX wieku, wyróżnia się sześć podstawowych fototypów. Pierwszy z nich, zwany celtyckim to skóra bardzo jasna, włosy są kolory blond bądź rude, a cera szybko ulega oparzeniu.

Fototyp północno-, środkowo- i południowoeuropejski posiada cerę jasną bądź jasnobrązową, włosy zwykle są ciemniejsze, a skóra rzadko ulega poparzeniu. Z kolei fototyp arabski to skóra, oczy i włosy ciemne. Ciało łatwo się opala i nie pozostawia odparzeń. Ostatnia kategoria jest typowa dla rasy czarnej. To ciemnobrązowa bądź czarna skóra. Najłatwiej się opala i nigdy nie ulega poparzeniom. Co prawda bliżej nam do okresu zimowego niż letniego, jednak warto pamiętać, że promienie ultrafioletowe przenikają do naszej skóry nawet podczas śnieżnych dni. Nie bez powodu mówi się, że często o wiele łatwiej jest opalić się w górach, gdzie dookoła leży mnóstwo białego puchu niż na spacerze w centrum miasta.

Ochrona przeciwsłoneczna – o czym warto pamiętać?

Mówiąc o ochronie przeciwsłonecznej należy pamiętać, aby przede wszystkim dopasować wysokość filtra ochronnego do swojego fototypu skóry. Krem z filtrem do twarzy Vichy dobrze jest nałożyć około pół godziny przed wyjściem. Nie musimy oszczędzać na jego ilości. Dużo osób aplikuje kremy z filtrem zbyt cienko, co znacznie obniża ich wartość SPF. Nawet siedząc w cieniu trzeba sięgać po ochronę, bo promienie UV odbijają się od piasku oraz wody. Pamiętając o całorocznym zabezpieczaniu się przed szkodliwym słońcem, warto także okrywać się nawet w trakcie górskiej wędrówki.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *