KOBIECY HAZARD – CO PRZYCIĄGA PŁEĆ PIĘKNĄ DO ŚWIATA ZAKŁADÓW BUKMACHERSKICH I KASYN ONLINE?

ludzie grający w kasynie w ruletkę

Jeszcze w drugiej połowie lat 80-tych na spotkaniach grup Anonimowych Hazardzistów, ponad 90% uczestników stanowili mężczyźni. Czy zatem kobiety nie interesują się hazardem albo są mniej narażone na uzależnienie od niego? Spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania.   

Czy hazard to tylko męska rozrywka?

Wśród mężczyzn zainteresowanie hazardem pojawia się na pewno dużo wcześniej, bo już jako nastolatkowie mają skłonność do zakładów między sobą, gry w karty i na automatach, a także często pasjonują się sportem i zakładami sportowymi. Kobiety pierwsze doświadczenia z hazardem przeżywają zwykle już w dorosłym życiu, mając stabilną sytuację zawodową i świadomość wartości pieniądza, dlatego hazard częściej traktują jako rozrywkę, a nie sposób na zarabianie. Najnowsze badania pokazują, że hazard nie jest wyłącznie domeną mężczyzn, tylko kobiety częściej wstydzą się do tego przyznawać. Statystycznie około 80% Polek zmagających się z problemem nałogowego hazardu, decyduje się radzić sobie z nim samodzielnie. Dlatego skala zjawiska kobiecego hazardu pozostaje wciąż niezbadana.

Ciekawa historia Pokerowej Księżniczki

Zainteresowanie hazardową rozrywką wśród płci żeńskiej na świecie rośnie, a niemały udział miała w tym organizatorka prestiżowych turniejów pokerowych z wysokimi stawkami dla elit i celebrytów, była narciarka – Amerykanka Molly Bloom, nazywana „Pokerową Księżniczką”. 

Amerykanka Molly Bloom, nazywana „Pokerową Księżniczką”

Kiedy jej sportową karierę narciarki przerwał nieszczęśliwy wypadek, w 2004 roku przeprowadziła się do Los Angeles i jako barmanka w The Viper Club, zaczęła organizować turnieje pokerowe. Pojawiały się na nich takie gwiazdy kina, jak Leonardo Di Caprio, Ben Affleck, Macaulay Culkin, Matt Damon, Tobey Maguire czy bliźniaczki Olsen. Trzy lata później Pokerowa Księżniczka otworzyła swój własny biznes i pod szyldem Molly Bloom Inc., zajęła się profesjonalną organizacją turniejów pokerowych. Swoje doświadczenia opisała w książce „Gra o wszystko”, na podstawie której powstał też filmu biograficzny o tym samym tytule, nominowany do Oskara za rolę głównej bohaterki. Film trafnie pokazuje też mechanizmy uzależnień, jak choćby iluzję pozornego poczucia kontroli oraz jej nagłą utratę.

Dlaczego kobiety uprawiają hazard?

W zjawisku kobiecego hazardu kluczowe przyczyny o jakich można mówić, to chęć polepszenia sytuacji finansowej, potrzeba ucieczki od problemów, a także zwiększenia poczucia własnej wartości. Badania przeprowadzone w Polsce przez CBOS wskazują, że u kobiet ryzyko uprawiania patologicznego hazardu jest marginalne i często postrzegają gry w kasynie jako rozrywkę, a nie niebezpieczne uzależnienie. Co ciekawe, badania w Szwecji wykazały, że w ciągu jednego roku ilość osób z uzależnieniem od hazardu wzrosła aż o 50%, a około 2/3 stanowiły kobiety. Przyczyn upatrywano się w coraz większej dostępności hazardowych gier losowych w Internecie oraz w agresywnym marketingu gier hazardowych.

Czym cechuje się hazard wśród kobiet?

Według badań przeprowadzonych w Polsce, kobiety uprawiające hazard najchętniej wybierają gry liczbowe lub zdrapki, czyli gry w których całkowicie decyduje losowość. Nie wymagają one takiego zaangażowania i śledzenia statystyk, ani strategicznego myślenia, jak zakłady bukmacherskie. W grach losowych wszystko opiera się na szczęściu i wierze w wygraną, której obietnica jest tak samo realna, jak w przypadkach innych gier hazardowych.

kobieta grająca na automacie w kasynie

Na kobiety najbardziej działa marketing bazujący na kumulacji i wielomilionowych wygranych, widok zwycięskich zdrapek eksponowanych w kolekturach, przyciągają je także promocje i bonusy w kasynach online, oferujące darmowe środki na grę lub darmowe spiny, jak w przypadku bukmachera https://ice-kasyno-pl.com/. Kobiety grają głównie w celu poprawienia sobie nastroju i ucieczki od problemów codzienności. Perspektywa zwycięstwa w grze hazardowej bywa dla nich swoistym substytutem szczęścia. Często bywa też jedynym źródłem rozrywki. 

W przypadku pań po 50tce główną motywacją do uprawiania hazardu jest chęć zysku i podreperowania budżetu, a ryzyko uzależnienia jest wtedy dużo większe, także z powodu większego wyobcowania społecznego i rosnącej ilości wolnego czasu, wynikającego z braku obowiązków. Kobiety w średnim wieku, z wyższym wykształceniem, o ugruntowanej pozycji społecznej i zawodowej, można też spotkać w kasynach, przy ruletce czy pokerze. Wynika to z potrzeby prestiżu, rywalizacji i zwrócenia na siebie uwagi, a także chęci wykazania się.

Czy kobiety łatwiej się uzależniają?

Badania nie wskazują na żadne przesłanki, że kobiety są bardziej podatne na uzależnienie od hazardu, natomiast gdy proces ten się już rozpocznie, w przypadku płci żeńskiej przebiega o wiele intensywniej i szybciej. Kobiety z powodu wstydu bardziej chcą utrzymania tego faktu w tajemnicy, a obawa o utratę wizerunku powoduje, że coraz chętniej decydują się na możliwość gry online, która daje poczucie anonimowości. Z tego powodu niesie to za sobą często o wiele gorsze konsekwencje. Opinie ekspertów wskazują, że uprawianie hazardu może być zjawiskiem o wiele bardziej ryzykownym w przypadku kobiet, dlatego najważniejsze jest, aby jak najszybciej zgłosić się po profesjonalną pomoc specjalisty.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *