Kiedy zdecydować się na zabieg skalingu?

Skaling to jeden z najbardziej popularnych zabiegów stomatologicznych poprawiający higienę jamy ustnej. Usunięcie kamienia nazębnego polecane jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Skaling zębów jest bezbolesny i warto go wykonywać co najmniej raz w roku.

Po co i dla kogo jest skaling zębów?

Skaling oznacza stomatologiczny zabieg usuwania kamienia nazębnego, czyli zmineralizowanej, twardej płytki o żółtobrunatnym zabarwieniu osadzającej się w okolicach nad- i poddziąsłowych. Gromadzący się osad w przestrzeniach międzyzębowych oraz na powierzchniach koron nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również stanowi zagrożenie dla zdrowia i trwałości uzębienia. Kamień nazębny sprzyja próchnicy i powstawaniu ubytków. Ponadto bywa przyczyną chorób dziąseł, krwawienia podczas szczotkowania, może być powodem nieprzyjemnego zapachu z ust. Prowadzi również do odsłaniania się szyjek zębowych, co najczęściej wiąże się z bólem oraz uczuciem dyskomfortu podczas jedzenia. Kamień sprzyja także rozchwianiu zębów. Aby zapobiec konsekwencjom odkładającego się osadu, warto co najmniej raz w roku wykonać skaling. Osobom palącym czy pijącym dużo kawy, czarnej herbaty czy czerwonego wina, zabieg poleca się robić częściej, np. co 6 miesięcy. 

Wielu pacjentów przed podjęciem decyzji o wizycie w gabinecie dentystycznym w celu usunięcia kamienia zastanawia się, czy skaling jest bolesny i jak długo trwa. Czyszczenie z osadu nie wywołuje bólu. Potrzeba znieczulenia miejscowego najczęściej zachodzi podczas czyszczenia kamienia poddziąsłowego. Czas trwania skalingu uwarunkowany jest ilością kamienia i jego umiejscowieniem. Płytka naddziąsłowa, czyli znajdująca się powyżej linii dziąsła, jest dobrze widoczna i łatwa do usunięcia. Bardziej czasochłonny może być zabieg usuwania kamienia znajdującego się pod korona zębową.

Przebieg skalingu zębów

Skaling można wykonać, wybierając jedną spośród wielu technik. Choć popularna jest metoda mechaniczna, w przebiegu której kamień nazębny zostaje poddawany frezowaniu, a pod wpływem obracających się elektronarzędzi kruszy się i odpada, to jednak wybiera się ją coraz rzadziej ze względu na przeciętną dokładność zabiegu, szczególnie kiedy osad znajduje się w trudnodostępnych miejscach. Bardziej nowoczesną techniką jest chemiczne rozpuszczanie płytki poprzez nałożenie specjalnego roztworu i wypłukanie pozostałości wodą pod ciśnieniem. Najczęściej stomatolodzy decydują się na metodę laserową, w której kamień usuwany jest za pomocą wiązki światła. 

Nie mniejszym uznaniem cieszy się także metoda ultradźwiękowa, w przebiegu której płytka ulega zniszczeniu pod wpływem fal dźwiękowych. Podczas zabiegu stomatolog dobiera indywidualnie metodę pracy do stopnia rozległości kamienia i nierzadko łączy poszczególne techniki skalingu. Terapia skojarzona może przyspieszyć czas trwania wizyty i poprawić efekt końcowy. Wszelkie wątpliwości na temat usuwania płytki nazębnej przed wejściem do gabinetu rozwieje broszura lub poradnik o skalingu. Zwykle dostępne są one w poczekalniach przychodni lub na stronach internetowych placówek, które świadczą taką usługę.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *