Jak wygląda dawstwo komórek jajowych?

komórka jajowa i plemniki

Medycyna nieustannie się rozwija, dzięki czemu wiele schorzeń, które były w przeszłości wyrokiem, aktualnie można skutecznie leczyć. Niestety nadal istnieją obszary, gdzie lekarze nie są w stanie pomóc w 100%. Jednym z nich jest niepłodność. Istnieje jednak alternatywny sposób, aby kobiety borykające się z tym problem, mogły zajść w ciążę – dawstwo komórek jajowych.

Niepłodność u kobiet – przyczyny

Niepłodność u kobiet może mieć różne podłoża. Poniżej przedstawiamy kilka z powszechnie znanych przyczyn tego problemu:

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS) – jest to jedno z najczęstszych schorzeń hormonalnych u kobiet, które może prowadzić do niepłodności. Charakteryzuje się obecnością wielu pęcherzyków w jajnikach i zaburzeniami ich dojrzewania. Ponadto kobiety cierpiące na PCOS bardzo często mają insulinooporność czy nieregularne miesiączki. Wszystkie wyżej wymienione problemy znacząco utrudniają zajście w ciążę.
  • Endometrioza – to schorzenie, w którym tkanka podobna do błony śluzowej macicy rośnie poza nią, najczęściej w jamie brzusznej. Może to prowadzić do tworzenia się blizn i zrostów wokół narządów rozrodczych, co z kolei nie jest bez znaczenia na funkcjonowanie jajników, jajowodów i macicy, powodując trudności z zajściem w ciążę.
  • Zaburzenia hormonalne – wśród nich wymienia się niedoczynność tarczycy, nadczynność przysadki, hiperprolaktynemię czy choroby nadnerczy, ponieważ mogą zakłócać cykl miesiączkowy i owulację.
  • Wiek – jest on niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na płodność kobiety. Wraz z upływem lat maleje liczba i jakość jajeczek, co zwiększa poziom trudności zajścia w ciążę. Kobiety po 35. roku życia często doświadczają spadku płodności, a ryzyko całkowitej niepłodności rośnie dynamicznie po 40-tce.

Ponadto za niepłodnością mogą stać: niezdrowy styl życiaprzedwczesna menopauza związania z przebytą chemioterapią lub radioterapiąniedrożność jajowodów czy anatomiczne zaburzenia struktury dróg rodnych.

Dawstwo komórek jajowych – opis procesu

Dawstwo opiera się na pomocy kobiet kobietom. Dlatego kluczową rolę w całym procesie pełni dawczyni komórek jajowych. Osoba taka musi jednak spełnić pewne wymagania. Zgodnie z wytycznymi Kliniki Leczenia Niepłodności TFP Fertility dawczynią może zostać kobieta w wieku od 20 do 32 lat, której BMI mieści się pomiędzy 18 a 30 i nie posiada historii chorób genetycznych i psychiatrycznych (także w rodzinie). Co więcej, higieniczny tryb życia (brak nałogów w postaci używek) jest kwestią obligatoryjną.

Wstępnym etapem jest zgłoszenie się przez formularz. Jeśli początkowa weryfikacja przebędzie pozytywnie, kolejnym krokiem jest pierwsza wizyta w wybranej klinice TFP, podczas której lekarz przeprowadzi pogłębiony wywiadpsycholog oceni stan emocjonalny, a ponadto zostaną wykonane podstawowe badania ginekologiczne i USG. W przypadku prawidłowych wyników ustalany jest termin stymulacji hormonalnej. Następnie cały proces monitoruje się w trakcie kolejnych wizyt. Kulminacyjna faza składa się z punkcji i pobrania dojrzałych komórek – proces ten jest bezbolesny, aczkolwiek dla komfortu dawczyń przeprowadza się go w znieczuleniu.

5/5 - (3 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *