Jak wybrać zmywarkę?

Bez zmywarki trudno wyobrazić sobie nowoczesną i funkcjonalną kuchnię. Dzięki temu urządzaniu oszczędzamy nie tylko czas, ale i wodę, a ponieważ korzystamy z niego często, jego wybór powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę do naczyń do domowej kuchni?

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

To podstawowe kryterium, dzięki któremu zawędzimy ofertę zmywarek do interesującej nas kategorii. Zmywarka wolnostojąca jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy wyposażyć w nią np. urządzoną wcześniej kuchnię. Wystarczy wolne miejsce w pomieszczeniu i możliwość podłączenia do instalacji, byśmy mogli korzystać z zalet takiego sprzętu.

Decyzja o zakupie zmywarki do zabudowy powinna zapaść jeszcze przed jej urządzaniem i kupnem mebli – weźmy ją pod uwagę, gdy jesteśmy na etapie projektowania domu lub gdy czeka nas generalny remont. Taki model z łatwością ukryjemy za frontem meblowym, by nie rzucał się w oczy – to świetny wybór m.in. do kuchni w formie aneksu.

Programy zmywania i dodatkowe funkcje

Zmywanie wstępne, szybkie, oszczędne, intensywne, a może program ½ wsadu? To tylko niektóre z programów zmywania w nowoczesnym sprzęcie AGD. Poszczególne opcje różnią się czasem trwania cyklu oraz temperaturą wody i pozwalają dostosować tryb pracy urządzenia do rodzaju czy ilości naczyń, jak również stopnia ich zabrudzenia.

Jeśli chcemy poznać szczegółowe informacje o różnych urządzeniach, zajrzyjmy do ich specyfikacji lub jednego z rankingów godnych uwagi zmywarek do naczyń – znajdziemy w nich dane dotyczące dodatkowych funkcji, jakie oferują poszczególne modele. Może to być np. system ochrony szkła, automatycznego rozpoznawania zabrudzeń, możliwość wyznaczania stref na bardziej i słabiej zabrudzone naczynia czy też opóźniony start.

Oszczędne działanie, czyli o poborze prądu i wody

Wiele nowoczesnych zmywarek należy do klasy energetycznej A+++, którą oznaczane są sprzętu o najmniejszym zużyciu energii. Jeśli zależy nam na oszczędnym sprzęcie, to zdecydowanie najlepszy wybór. Jednocześnie zwróćmy także uwagę na ilość pobieranego przez urządzenie prądu – zarówno podczas jednego cyklu zmywania, jak i w ciągu roku.

Nie bez znaczenia jest również ilość zimnej wody, jaką pobiera zmywarka podczas pracy. Te najbardziej oszczędne zużywają mniej niż 10 l w czasie jednego cyklu – może to być nawet 6-7 l! Jeśli wynik ten porównamy ze zmywaniem ręcznym, podczas którego zużywamy kilkadziesiąt litrów wody, oszczędność widać gołym okiem.

Wśród innych parametrów technicznych, które warto skontrolować przed zakupem, jest m.in. klasa zmywania oraz suszenia, poziom emitowanego hałasu, a także pojemność określana jako ilość kompletów naczyń, które jednorazowo zmieszczą się zmywarce. Podczas jej wyboru zwróćmy też uwagę na rodzaj zastosowanych zabezpieczeń oraz wyposażenie, które powinno obejmować elementy przystosowane do mycia różnego typu części zastawy – naczyń, kieliszków, sztućców. Jeśli przed zakupem sprawdzimy parametry zmywarki i dobierzemy je zgodnie z naszymi potrzebami, możemy mieć pewność, że zakup okaże się udany.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *