Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Po podjęciu decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych, trzeba wybrać odpowiedni produkt. Możliwości jest wiele. Kierować należy się nie tylko posiadaną wadą wzroku, ale także swoim komfortem. Podpowiadamy, jak wybrać soczewki kontaktowe.

Warto postawić na wysoką jakość soczewek kontaktowych

Przy zakupie soczewek kontaktowych należy kierować się przede wszystkim ich jakością. Nie zawsze idzie ona w parze z ceną. Dlatego konieczne jest przeczytanie specyfikacji oraz opinii dostępnych na stronie sklepu internetowego. Dobrym wyborem jest konsultowanie się w tej sprawie z lekarzem okulistą.

Ważny jest materiał, z którego wykonane są soczewki kontaktowe. Najczęściej jest to hydrożel lub połączenie go z silikonem. Ciekawą opcją są soczewki Johnson, które zostały wykonane z obu rodzajów materiałów. Dzięki temu posiadają one wszystkie ich najlepsze cechy. Materiał szkieł kontaktowych musi przepuszczać tlen i zapewniać oku odpowiednie nawilżenie.

Należy dopasować soczewki kontaktowe do wady wzroku

Soczewki kontaktowe muszą korygować wadę wzroku. Wyjątkiem są te, które służą wyłącznie zmianie koloru lub kształtu tęczówki. Warto pamiętać, że szkła poprawiają widzenie nie tylko przy dalekowzroczności i krótkowzroczności. Mogą je stosować również osoby z astygmatyzmem. Powinny one wybrać soczewki toryczne Acuvue. Dzięki nim zostają zniwelowane wszelkie zniekształcenia obrazu, które są charakterystyczne dla tej wady.

Ze szkieł mogą korzystać również te osoby, które potrzebują jednoczesnej korekty widzenia do bliży i dali. Dla nich są przeznaczone soczewki progresywne. Są one polecane głównie osobom po 40. roku życia.

Trzeba wybrać odpowiedni tryb noszenia soczewek

Ważny jest także tryb noszenia soczewek. Większość szkieł trzeba zdejmować na noc. Jednak w niektórych można spać. Muszą być one wykonane z materiałów, które dobrze przepuszczają tlen. Informacja o tym zawsze jest podawana przez producenta. Jednymi z lepszych są soczewki Acuvue Oasys, które można stosować w trybie przedłużonym.

Ponadto szkła kontaktowe mogą być jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne lub roczne. Parametr ten wskazuje, po jakim czasie trzeba je wymienić na nowe. Nie ma jednej odpowiedzi na to, która opcja jest najlepsza. Tutaj należy kierować się głównie swoim komfortem, a także budżetem.

Warto zdecydować, czy soczewki mają zmieniać kolor oczu

Niektóre z soczewek kontaktowych, które służą do korekty wady wzroku, mogą zmieniać kolor oczu lub podkreślić ich naturalną barwę. Każda osoba, która chce nieco zmienić swój wygląd, ma taką możliwość. Szkła zmieniające kolor oczu zwykle są dostępne w miesięcznym trybie noszenia.

Należy kupić odpowiednie produkty do pielęgnacji soczewek

Jest to coś, o czym nie można zapomnieć. Soczewki wymagają odpowiednich produktów do pielęgnacji i czyszczenia. Niewskazane jest stosowanie samej wody lub kropli do oczu. Potrzebne są specjalne płyny, które mają właściwości dezynfekcyjne. Dodatkowo konieczny jest zakup pojemnika na soczewki. Trzeba go wymieniać raz na miesiąc.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *