Czym jest DHA dla niemowląt?

DHA, zalicza się do długołańcuchowych wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. DHA znajduje się w mleku matki, ale jego ilość może być naprawdę różna, to to zależy od spożywanych przez nią posiłków. Warto wiedzieć, że spożywanie kwasu dokozaheksaenowego znacząco wspiera odpowiedni rozwój wzoru u niemowląt aż do 12 miesiąca życia. Korzystne działanie będzie wówczas, jeżeli DHA dla niemowląt będzie podawane w dawce 100 mg dziennie. 

DHA dla niemowląt – co warto wiedzieć?

DHA, to po prostu kwas dokozaheksaenowy, który jest kwasem wielonasyconym, zaliczanym do grupy omega-3. Warto wiedzieć o tym, że kwas ten musi być dostarczany z diety, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć go samodzielnie. Jednocześnie jego podaż we właściwych ilościach jest naprawdę bardzo ważna, gdyż wspiera rozwój układu nerwowego, jak również ma wpływ na jakość snu u dzieci, jak i wzmacnia ich system immunologicznych. Dodatkowo, przyjmowanie preparatów z kwasem DHA, może zmniejszyć ryzyko powikłań w okresie ciąży. Tak, jak już wspomniano powyżej, DHA znajduje się w mleku matki, ale jego ilość zależy od jakości posiłków, jakie przyjmuje. Jeżeli w diecie matki nie znajduje się przynajmniej 200 mg DHA dziennie, to wówczas specjaliści zalecają suplementację DHA dla niemowląt, które są karmione piersią. Jednocześnie, po zakończeniu karmienia piersią, dzieci do drugiego roku życia również powinny przyjmować DHA w ilości wynoszącej minimum 100 mg DHA dziennie.

Jak działa DHA dla niemowląt?

DHA jest bardzo ważne już od samego początku, a mianowicie już od momentu, kiedy dziecko znajduje się w łonie matki, ponieważ to wówczas DHA jest odpowiedzialny za tworzenie się centralnego układu nerwowego, a więc również siatkówki oka. Ponadto, odpowiada za prawidłowe wykształcenie się narządu mowy. Jeżeli u kobiety ciężarnej będzie występował niedobór DHA, to może to doprowadzić do przedwczesnego porodu. Przy tym należy pamiętać, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zdrowie dziecka, ponieważ odpowiedni poziom DHA w organizmie kobiety, znacznie zmniejszy ryzyko powikłań okołoporodowych i ryzyko wystąpienia depresji w ciąży oraz po porodzie. Kwasy omega-3, do których zaliczamy DHA, wyróżniają się właściwościami przeciwzapalnymi, a zatem zapobiegają chorobom serca i chorobom układu krążenia.  Preparat, który zawiera DHA da niemowląt, zalicza się do długołańcuchowych wielonasyconych kwasów omega-3. Jego spożywanie, znacznie wspomaga prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12 roku życia. Witamina D jest niezbędna do tego, aby u dzieci prawidłowo rozwijały się kości, a do tego wspomaga utrzymanie zdrowych kości i zębów. 

Innych zainteresował również artykuł: Interpretacja snu o porodzie

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *