Jak dobrze wybrać szkła okularowe dla osób pracujących przy komputerze?

młoda kobieta w okularach pracująca przy komputerze

Okulary do pracy biurowej powinny korygować ewentualną wadę, ale też zabezpieczać oczy przed szkodliwym wpływem monitora.

Czy okulary do pracy przy komputerze faktycznie są potrzebne? Co prawda dzisiejsze ekrany laptopów nie obciążają tak wzroku, jak monitory, z których korzystaliśmy w biurach kilkanaście lat temu, ale wtedy raczej nie spędzaliśmy przed ekranami tak wiele czasu, jak dziś. Komu i kiedy przydadzą się soczewki do komputera? Czym różnią się od klasycznych okularów korekcyjnych? 

Okulary do komputera – kto powinien je nosić?

Przede wszystkim każdy, kto ma wadę wzroku. Nawet ta niewielka na poziomie 0,25 dioptrii może wymagać w pracy korekcji. Przede wszystkim dlatego, że ignorowanie jej może pogłębić problem, a do tego męczyć wzrok, powodować bóle głowy i sprawiać, że przyjmujemy nienaturalną pozycję przy komputerze, najczęściej wysuwając szyję do przodu. W efekcie skutkuje to bolesnością w obrębie kręgosłupa szyjnego, zwyrodnieniami, sztywnością ramion i wadą postawy.

Jeżeli więc obserwujesz u siebie pogorszenie wzroku lub spowolnioną akomodację oka, gdy potrzebuje ono więcej czasu, by skupić się na obrazie po przeniesieniu wzroku z bliży do dali i na odwrót, koniecznie udaj się na wizytę do okulisty.

To jednak nie wszystko. Osoby bez wady wzroku, które wiele godzin dziennie spędzają przed monitorem komputera, również powinny rozważyć zakup okularów. W ich przypadku celem będą szkła z powłoką antyrefleksyjną i powłoką Blue Blocker.

Soczewki z powłoką antyrefleksyjną

Antyrefleks odbija refleksy świetlne, dzięki czemu oko się tak szybko nie męczy i lepiej widzi, nawet gdy działa na nie intensywne światło. Okulary z antyrefleksem polecane są nie tylko do pracy przy komputerze, ale również do jazdy samochodem, szczególnie po zmroku. Dzięki nim odblaski, reflektory mijanych aut, światła latarni są lepiej tolerowane i mniej agresywne.

Soczewki z powłoką Blue Control

Odbijają światło niebieskie, które emitują komputery, dzisiejsze telefony komórkowe, tablety oraz telewizory. Światło niebieskie ma wpływ nie tylko na nasz wzrok i jego kondycję, ale oddziałuje również na pracę naszego mózgu. Jego nadmiar może wywoływać zaburzenia snu, a co za tym idzie, zmęczenie, problemy z koncentracją i szereg innych dolegliwości zdrowotnych.

Jakie soczewki okularowe do pracy przy komputerze wybrać?

Decyzja o zakupie określonych szkieł powinna być uzależniona od dwóch kwestii: wady wzroku i przeznaczenia okularów. Oczywiste jest, że inne soczewki nosi krótkowidz, inne dalekowidz, ale różnią się od siebie również okulary do czytania, okulary do komputera czy te do codziennego użytku.

Jeśli wykonujesz pracę biurową, wiele godzin wpatrujesz się w monitor, ale również przenosisz czasem wzrok na dokumenty znajdujące się na biurku, siedzących obok kolegów lub klientów, musisz sięgnąć po takie szkła, które będą chronić twoje oczy przed refleksami, światłem niebieskim, ale również ułatwią akomodację oka.

Dobrej jakości soczewki biurowe powinny być więc wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, Blue Control oraz w razie potrzeby korygować wzrok adekwatnie do zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest, by dbać o swój wzrok, ponieważ jego wady w większości przypadków są nieodwracalne.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *