Kosmetyki naturalne, czyli jakie? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie. Producenci wykorzystują modę na powrót do natury oraz bycie eko i zalewają nas kolejnymi nowinkami kosmetycznymi, które mają wpasować się w ten trend. Często są to tylko puste hasła, dlatego warto wiedzieć, jak wybrać wartościowy kosmetyk naturalny.
Kosmetyki naturalne – skład przede wszystkim
Nie istnieje jedna definicja kosmetyku naturalnego. Nie ma również ściśle określonych kryteriów, które taki produkt powinien spełniać, dlatego łatwo się pogubić w morzu preparatów, które nie zawsze mają wiele wspólnego z naturą. Kosmetyk naturalny z założenia powinien wyróżniać naturalnym składem, przede wszystkim pochodzenia roślinnego. Zdarza się jednak, że np. krem, którego głównym składnikiem są algi czy miód, otrzymuje etykietkę „naturalny”, mimo że w dalszej kolejności napakowany jest konserwantami i sztucznymi barwnikami.
Z tego powodu zawsze warto czytać skład produktu i pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza z nich głosi, że im krótszy skład, tym lepiej dla naszej skóry. Druga reguła dotyczy kolejności składników: na pierwszym miejscu producent wymienia te, których w kosmetyku jest najwięcej. Te uplasowane na końcu listy, występują w małych, nawet śladowych ilościach. Jeśli więc np. aloes wymieniono w składzie na końcu, krem nie ma za wiele wspólnego z naturą. Substancje, które nie powinny znaleźć się w kosmetyku naturalnym to:
• Dimethicon
• Sodium Laureth Sulfate
• Disodium EDTA
• PEG–20
• Parabeny
• Mineral Oil, Paraffin Oil
• Propylene Glicol
• Acrylic Acid
• Bronopol
• Cocamidopropyl betaine
• Formaldehyd
• Phenoxyethanol
Kosmetyki naturalne, wegańskie, ekologiczne czy organiczne?
Choć czasem używa się tych nazw zamiennie, wcale nie oznaczają tego samego. Można powiedzieć, że kosmetyki wegańskie, tak samo, jak organiczne czy ekologiczne to zawężona grupa kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki wegańskie są stworzone bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak lanolina, kolagen, elastyna czy keratyna. Używa się jednak ich roślinnych zamienników, które są równie cenne dla skóry, ale ich pozyskiwanie nie wiąże się z cierpieniem zwierząt. Kosmetyków wegańskich nie testuje się na zwierzętach, nie używa się w nich również półproduktów odzwierzęcych, takich jak mleko, miód czy kawior. Krem z kawiorem będzie więc kosmetykiem naturalnym, ale nie wegańskim.
Kosmetyki ekologiczne zawierają składniki pochodzące z ekologicznych upraw, a w kosmetykach organicznych nie mogą się znaleźć składniki modyfikowane genetycznie.
Opakowanie kosmetyku naturalnego
Wiemy już, że dobrej jakości kosmetyk naturalny jest stworzony z wysokiej jakości składników pochodzenia naturalnego, w przeważającej części z roślin. Firmy, które naprawdę dbają o ekologię i naturę, myślą nie tylko o składzie produktu, ale również o jego opakowaniu. Powinno być ono stworzone z naturalnego materiału, jak szkło, takiego, które ulega szybkiej biodegradacji lub nadaje się do recyklingu. Warto również zwrócić uwagę na certyfikaty oraz wszelkie informacje o tym, z jakich źródeł pochodzą zastosowane w produkcie składniki.
Kosmetyki naturalne dostępne są na stronie https://www.phlov.com/