Espresso to podstawa każdej kawy i najczystsza forma tego napoju. Przygotowanie doskonałego espresso jest trudne i wymaga idealnych ziaren kawy, doskonałej receptury zaparzania, ale też dobrego i czystego ekspresu do kawy oraz młynka. Dobre espresso jest intensywne, ciemne i mocne, a do jego picia powinien zachęcać kuszący aromat. Jak zaparzyć idealne espresso i jakie filiżanki do espresso będą najlepsze do podawania tej kawy?
Skąd pochodzi espresso?
Espresso zostało wynalezione we Włoszech, na początku XX wieku przez Luigi Bezzera, który eksperymentował z kawą. W wyniku jego pracy powstała pierwsza maszyna z głowicami i kolbami, i to w niej parzono dla klientów kawę, jednak dopiero w połowie wieku espresso zaczęło być popularne. A to za sprawą małych kawiarni w Stanach Zjednoczonych otwieranych przez Włochów, którzy aromatem kawy przyciągali do siebie zaciekawionych klientów.
Jak zaparzyć idealne espresso?
Idealne espresso zostało opracowane przez Włochów i wymaga spełnienia 4 założeń. Jakich?
- mieszanka ziaren arabik z różnych krajów lub arabiki i robusty z przewagą arabiki
- odpowiednia grubość zmielenia ziaren
- wprawna ręka osoby przygotowującej kawę
- wysokiej jakości ekspres ciśnieniowy
Do zaparzenia doskonałego espresso potrzebne będą również składniki: 7g świeżo zmielonej kawy oraz filtrowana woda w temperaturze 88-92 stopni Celsjusza. Oczywiście w domowych warunkach ciężko posiadać wysokiej jakości ekspres, dlatego ekspresy kolbowe także poradzą sobie z zaparzeniem esencjonalnego naparu. Jedna porcja espresso to około 25 mililitrów gęstej kawy wraz z 3 milimetrami cremy na jej powierzchni. Pianka powinna być trwała i utrzymywać się na naparze przez kilka minut. Właśnie wtedy espresso jest perfekcyjne.
O czym pamiętać podczas zaparzania espresso?
Podczas zaparzania espresso szczególną rolę odgrywają detale, dlatego warto zwracać na nie uwagę. Przede wszystkim ważna jest woda, dlatego wykorzystanie filtrowanej czy mineralnej będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż woda z kranu, która często zapycha przewody w ekspresie. Espresso powinno parzyć się do 25 sekund, a strumień kawy z dyszy powinien być ciągły. Ogromne znaczenie ma również grubość ziaren kawy, a idealne będzie drobne i równe ich zmielenie, dlatego ziarna powinny być drobniejsze niż piasek, ale nie pudrowe. Perfekcyjne espresso to także wiedza na jego temat i świadomość różnic między nim a zwykłą kawą, bo mimo iż składają się z tego samego, to są to zdecydowane dwa różne napoje. Espresso jest gęstsze, bardziej kremowe i ma bardziej zdecydowany smak.
W czym podawać espresso?
Doskonałe espresso wymaga odpowiedniej oprawy, a specjalna filiżanka pomoże w pełni wydobyć jego głębię i aromat. W tym celu dobrze zaopatrzyć się w zestaw filiżanek. A dzięki właściwościom porcelany najlepiej uwydatnią kolor i zapach kawy. Wielkość takiego naczynia powinna mieć około 50-80 mililitrów, a kształt musi być zbliżony do litery V – właśnie wtedy będzie najbardziej uwalniał aromat espresso. Najlepiej, gdy filiżanki do espresso wykonane będą z grubej porcelany, by utrzymać ciepło napoju przez dłuższy czas. Serwując espresso, nie zapomnij o podaniu wody, której zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych, by w pełni móc cieszyć się smakiem esencjonalnej kawy.
Trzymając się powyższych wskazówek, w Twojej filiżance z pewnością pojawi się smaczne i w 100% idealne espresso. Na sam koniec pamiętaj, by swoim gościom podawać je z uśmiechem, by dopełnić całego procesu.