W sypialni spędzamy sporo czasu na odpoczynku i relaksie. Jest to miejsce szczególne w każdym domu lub mieszkaniu, dlatego musi wyróżniać się szczególną przytulnością.
Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście odpowiednie oświetlenie, gwarantujące wygodę, przyjemność przebywania w danym miejscu oraz przytulność. Jak zatem dobrać zestaw produktów oświetleniowych, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania?
Oświetlenie do sypialni – jak zbudować funkcjonalny system?
Aby właściwie dopasować źródła światła, trzeba najpierw zastanowić się do czego potrzebujemy oświetlenia w sypialni.
Przede wszystkim oczywiście służy ono do wygodnego i bezproblemowego przemieszczania się, bez potknięć o meble i upadków w ciemnościach. Do tego najczęściej wykorzystuje się oświetlenie główne – lampy sufitowe lub wiszące. W sypialniach jednak niejednokrotnie wprowadza się także taśmy LED lub inne przypodłogowe oprawy techniczne, które gwarantują swobodę podczas chodzenia, bez konieczności włączania głównej lampy.
W sypialniach przydaje się także oświetlenie zadaniowe. Bywa potrzebne przy łóżku oraz w przestrzeniach do rekreacji dla zapewnienia optymalnego komfortu wykonywania wszelkich zadań.
Skoro sypialnia jest miejscem o charakterze przede wszystkim rekreacyjno-wypoczynkowym, to używa się w niej także oświetleniowych opraw dekoracyjnych. Występują one w dwóch wariantach. Możemy postawić na przykład na nowoczesne lampy z Lampy.it, ozdobne, rozbudowane i stanowiące oryginalny element wyposażenia.
Miłośnicy minimalizmu mają jednak jeszcze inną opcję. Warto zamontować małe i praktyczne oczka wpustowe. To dyskretne lampy techniczne, chowające się w powierzchni sufitu lub ściany. Przy ich pomocy podkreśla się szczególnie wartościowe elementy wyposażenia, tworząc wręcz idealną przestrzeń do odpoczynku.
Kilka lamp do sypialni – najmodniejsze elementy
Jak już zauważyliśmy w sypialni powinno się pojawić kilka lamp, o zróżnicowanej wielkości opraw oraz natężeniu i barwie światła. Dzięki temu tworzy się spójny i praktyczny system oświetleniowy. Czym powinien się wyróżniać, żeby zapewnić maksymalną funkcjonalność, a przy tym wpisać się w bieżące nurty estetyczne?
Spójność wizualna – nić przewodnia we wszystkich produktach
Podstawą dla budowania stylowego pomieszczenia jest oczywiście kierowanie się spójnością wizualną. Skoro we wnętrzu mamy większą ilość opraw o różnej funkcjonalności (lampy wiszące, oczka wpustowe, lampki nocne), warto dobrać je tak, żeby należały do tej samej stylistyki, współgrającej z pozostałymi elementami wyposażenia.
Zwróćmy uwagę na kolor, formę i materiał, z którego wykonano poszczególne oprawy. Dzięki temu nie dość, że dostarczymy sobie wystarczającą ilość światła do każdego zadania, to lampy wpiszą się w przestrzeń, bez wprowadzania przytłaczającego, chaotycznego wrażenia.
Przecież sypialnia ma służyć do relaksu. Zadbajmy więc o to, żeby była zbudowana harmonijnie i przyjaźnie dla użytkowników.
Duże jest piękne, ale nie w nadmiarze
Jednym z dominujących trendów ostatnich miesięcy jest wprowadzanie okazałych, ozdobnych lamp również do sypialni. Mogą to być spore plafony i lampy sufitowe lub nawet żyrandole, ponownie cieszące się wielkimi względami prywatnych osób oraz dekoratorów wnętrz.
Pamiętajmy jednak o jednej rzeczy. Gdy montujemy dużą oprawę oświetleniową, jak choćby rozbudowany żyrandol, warto uzupełnić ją mniejszymi, subtelnymi punktami świetlnymi, na przykład szeregiem oczek wpustowych, które będą pełnić rolę oświetlenia uzupełniającego, zadaniowego lub dekoracyjnego.
Zbyt duża ilość przykuwających wzrok, sporych lamp nie dość, że zabiera sporo miejsca, to jeszcze utrudnia wyciszenie się przed snem, rozpraszając uwagę i po prostu męcząc.
Idealna barwa światła do odpoczynku
Wybierając lampy do sypialni, zwróćmy uwagę nie tylko na estetykę i jakość wykonania opraw, ale także na temperaturę barwową użytych w nich źródeł światła. W pomieszczeniach przeznaczonych do wypoczynku powinniśmy montować produkty dające światło ciepłobiałe.
Ułatwia to wyciszenie się przed snem i sprzyja spokojnemu wypoczynkowi.
***
Znalezienie odpowiednich lamp do sypialni wymaga nieco uwagi. Warto jednak dobrze się do tego przygotować oraz wybrać rozwiązania przyjemne dla oka i praktyczne, dzięki którym zbudujemy idealną przestrzeń do codziennego relaksu.