Ażurowe drzwiczki: do jakich aranżacji pasują najlepiej?

Elementy ażurowe dodają wnętrzom lekkości. Meble o ażurowych frontach wydają się delikatniejsze, mniej masywne. Zastosowanie tego rodzaju wykończenia dobrze sprawdza się w różnych aranżacjach. Zobacz, gdzie stosować ażurowe drzwi i drzwiczki, aby przyniosły pożądany efekt.

Ażurowe drzwi do pokoju

Drzwi pomiędzy pomieszczeniami nie zawsze muszą w pełni odgradzać te dwie przestrzenie. Jeśli urządzamy kawalerkę, w której mieszka tylko jedna osoba, wstawianie litych drzwi między sypialnią a salonem może nie być konieczne. Ażurowe drzwi mogą okazać się wystarczające w przypadku domowego gabinetu. Symboliczne, delikatne zamknięcie sprawdzi się również w przypadku garderoby przylegającej do sypialni. Jeśli nie zależy nam na pełnej izolacji przed dźwiękami czy też wzrokiem innych domowników, powinniśmy rozważyć zamontowanie drzwi ażurowych. Są one nie tylko dekoracyjne za sprawą wzorów wyciętych w ich powierzchni, ale przede wszystkim dodają wnętrzu lekkości. Tego typu drzwi dostępne są między innymi w postaci modeli przesuwnych i harmonijkowych, co dodatkowo sprzyja oszczędności miejsca w pokoju.

Ażurowe fronty mebli

Drzwiczki ażurowe sprawdzą się również jako fronty mebli – szaf wnękowych, szaf ubraniowych, szafek na buty bądź szafek kuchennych. Świetnie prezentować się będą wszędzie tam, gdzie wyposażenie sprawia wrażenie zbyt ciężkiego i masywnego. Często taka sytuacja dotyczy wspomnianych szaf wnękowych – ponieważ mają być bardzo pojemne, po zabudowaniu wydają się wielkie i ciężkie. Zbyt masywne wizualnie mogą być też szafki wiszące w kuchni. Aby dodać im lekkości, warto zastosować drzwiczki ażurowe lub przeszklenia.

Dekoracje z paneli ażurowych

Ażurowe panele mogą sprawdzić się również w charakterze dekoracji wnętrza. Za ich pomocą skutecznie zasłonimy nieestetyczne stare kaloryfery czy widoczne instalacje. Możemy również zabudować z takich paneli przestrzeń pod schodami czy niezagospodarowane wnęki. Dużą popularnością cieszą się rzeźbione wezgłowia łóżek o znaczeniu wyłącznie ozdobnym. Ażurowe obrazki można też po prostu powiesić na ścianie, jako dopełnienie aranżacji wnętrza, dodające jej lekkości.

Aranżacje z elementami ażurowymi

Ażurowe drzwi, drzwiczki i elementy zdobnicze sprawdzą się w wielu aranżacjach. Dobrze prezentować się będą we wnętrzach rustykalnych, zwłaszcza jeśli wykonane są z drewna. Pomalowane na jasne kolory świetnie wkomponują się w wystrój skandynawski. Roślinne wzory ażurowe można zastosować we wnętrzach prowansalskich. Geometryczne ażury mogą stanowić świetne uzupełnienie prostych, minimalistycznych wnętrz nowoczesnych. Elementy ażurowe wykonane z metalu dobrze wkomponują się w estetykę industrialną. To, czy ażurowe drzwi oraz fronty mebli pasować będą do aranżacji, zależy wyłącznie od rodzaju wzoru i materiału wykonania dekoracji.

Elementy ażurowe można z powodzeniem wkomponować w różne aranżacje wnętrz. W zależności od wzoru oraz materiału, z którego wykonane są drzwi lub drzwiczki mebli, pasować będą zarówno do wnętrz inspirowanych sztuką ludową, jak i do mieszkań nowoczesnych.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *