Jak powstają żylaki nóg? Jak sobie z nimi radzić?

Żylaki nóg to częste zjawisko kojarzące nam się głównie z nieestetycznym wyglądem. Jednak choroba żylna to coś więcej niż defekt wizualny – wywołuje dolegliwości bólowe, a brak leczenia prowadzi do poważnych schorzeń, których konsekwencją może być nawet zawał. Jak powstają żylaki nóg? Jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Żylaki nóg – jak powstają?

Krótko mówiąc, żylaki na nogach powstają w wyniku patologicznego rozciągnięcia żył. Zwiększa się ich długość i szerokość, przez co sprawiają wrażenie nabrzmiałych i wypukłych. Jak dochodzi do tej sytuacji?

Żyły zajmują się pompowaniem odtlenowanej krwi z serca do płuc – po to, aby ponownie się natlenowała i tętnicami dotarła do wszystkich tkanek organizmu. Jednak między tymi naczyniami jest spora różnica – na żyły działa grawitacja, przez co “naturalnie” krew powinna się cofać. Na szczęście w naczyniach tych są specjalne zastawki blokujące jej cofanie się i pobudzające jej przepływ do góry.

Niestety kiedy zastawki ulegną uszkodzeniu – np. na skutek zbyt małej aktywności fizycznej – krew zaczyna się cofać. To z kolei powoduje wzrost ciśnienia w żyłach i prowadzi do ich patologicznego rozszerzenia. Co istotne – żyły nie są na tyle elastyczne, aby ponownie wrócić do naturalnego kształtu, więc cały czas pozostają w takiej rozszerzonej postaci.

Powstawanie żylaków nóg to wieloetapowy proces, który wbrew pozorom, jest bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia.

Żylaki nóg po czym poznać?

Żylaki nóg są skutkiem przewlekłej niewydolności żylnej. Pierwszym symptomem tego schorzenia są:

  • opuchnięte kostki,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • dolegliwości bólowe w obszarze nóg czy większych żył (czasem można zauważyć lub odczuć takie silne pulsowanie żyły).

Wraz z postępem choroby pojawiają się już skurcze nóg. Nieleczenie żylaków przeradza się w poważne schorzenia, m.in:

  • zakrzepicę,
  • owrzodzenia żylne.

Pierwsze ze schorzeń tworzy pewnego rodzaju skrzepy, blokujące przepływ krwi. Dlatego też zakrzepica może być przyczyną zawału. Z kolei owrzodzenia wiążą się z powstawaniem trudno gojących się ran, z których nierzadko sączy się ciecz. Rozwijające się owrzodzenia mogą doprowadzić nawet do amputacji nogi.

Co na żylaki nóg?

Leczenie objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego polega na korzystaniu zarówno z preparatów doustnych jak i miejscowych. Stosuje się tabletki oraz maści na żylaki nóg, takie jak np. diosminex – dostępne bez recepty. Preparaty te bazują na substancji o potwierdzonej skuteczności w łagodzeniu schorzeń żylnych – diosminie. Składnik w postaci zmikronizowanej  działa ochronnie na naczynia. Na poziomie naczyń żylnych zmniejsza rozszerzalność żył oraz zastój żylny. Na poziomie mikrokrążenia zmniejsza przepuszczalność włośniczek i zwiększa ich opór.   

Tabletki, działając od wewnątrz, wzmacniają cały układ krwionośny i ograniczają  obrzęki. Z kolei żel, wzbogacony dodatkowo o mentol, zmniejsza uczucie ciężkich nóg i chłodzi, co daje przyjemne ukojenie po ciężkim dniu. Bardziej zaawansowane żylaki zwykle usuwa się chirurgicznie.

Diosminex – kiedy  stosować?

Preparaty Diosminex warto stosować przy pierwszych objawach żylaków kończyn dolnych. Dzięki wzmocnieniu naczyń krwionośnych, zmniejszają one ryzyko pogłębiania się fniewydolności żylnej i łagodzą dolegliwości. Dodatkowo żel daje na bieżąco ukojenie zmęczonym i opuchniętym nogom. Tabletki Diosminex są powlekane , co ułatwia ich przełykanie.

Diosminex to lek, więc przed użyciem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Domowe sposoby na żylaki nóg

Choć można znaleźć informacje na temat domowych sposobów, opartych głównie o okłady np. z czosnku, to warto jednak skupić się na odpowiedniej profilaktyce, gdyż sposoby te mogą być mało skuteczne. Najważniejsze co możemy dla siebie zrobić to:

  • uprawiać sport,
  • zmieniać pozycję, jeśli musimy długo siedzieć lub stać,
  • wykonywać masaż stóp,
  • nie brać gorących kąpieli (rozszerzają naczynia krwionośne).

W celach profilaktycznych warto również nosić rajstopy/pończochy przeciwżylakowe – zwłaszcza gdy jesteśmy obciążeni genetycznie. Rajstopy rozkładają równomiernie nacisk, co ogranicza tworzenie się żylaków.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *