Jak poprawić swoją pamięć i możliwości umysłu?

skupiona kobieta pracująca na laptopie

Mózg jest najbardziej skomplikowanym i nadal do końca niezbadanym organem człowieka. To komputer sterujący, który rozwija się w indywidualny sposób. Na jego możliwości składa się wiele czynników, ale najistotniejsze jest doświadczenie oraz wiedza nabyta. Dlatego można stwierdzić, że każdego człowieka kształtuje dowolne działanie, czy to zabawa, wykorzystująca Ice Casino darmowe spiny, czy czytanie rozwijającej książki. Każde doświadczenie jest istotne i ma wpływ na to, kim jesteśmy.

Dlatego nie powinno nikogo dziwić, że od lat prowadzone są badania dotyczące czynników, które mają największy wpływ na rozwój możliwości mózgu człowieka i w niniejszym artykule postaramy się je przedstawić. Jak się okazuje, aby się rozwinąć, wcale nie trzeba przeprowadzać wymagających treningów. Niekiedy można się po prostu dobrze bawić i jednocześnie rozwijać.

Aktywność fizyczna ma istotny wpływ na rozwój mózgu

Ćwiczenia kojarzą się każdemu przede wszystkim z rozwojem fizycznym, a nie umysłowym. Swego czasu nawet panowało przekonanie, że osoby z dużymi mięśniami, nie grzeszą intelektem, ale to nieprawda. Regularne ćwiczenia mają ogromny wpływ na rozwój umysłowy.

Osoby uprawiające sport są:

  • lepiej zdyscyplinowane,
  • nastawione na samorozwój,
  • pozytywnie nastawione do życia,
  • chętne do podejmowania kolejnych wyzwań.

Ponadto wysiłek fizyczny sprzyja poprawieniu krążenia i dotlenieniu tkanek w mózgu. To z kolei wpływa na tworzenie się nowych połączeń nerwowych, czyli rozwój całego organu, zwiększając jego możliwości.

Ćwiczenia umysłowe to trening mózgu

Żeby utrzymywać sprawność intelektualną, mózg tak samo, jak reszta ciała, powinien trenować. Dlatego wskazane są wszelkiego rodzaju aktywności stymulujące intensywne myślenie. Największym problemem osób w podeszłym wieku jest to, że coraz bardziej wycofują się z życia społecznego i oddają aktywnościom, które nie wymagają intensywnego myślenia. Widać to szczególnie po pokoleniu osób urodzonych przed 1980 rokiem, które po przejściu na emeryturę nie wiedzą, co ze sobą zrobić, a telewizor staje się ich jedyną rozrywką.

Niekiedy wystarczą regularne krzyżówki, książki, czy po prostu czytanie gazet lub korzystanie z Internetu. Oczywiście można sięgać także po różnego rodzaju ćwiczenia, które zostały opracowane w celu rozwoju pamięci i mózgu.

Wśród nich warto wyróżnić:

  • gry logiczne,
  • gry strategiczne (szachy, scrabble),
  • rozwiązywanie zadań matematycznych.

Udowodniono także, że nauka języków obcych ma kluczowe znaczenie, przy rozwoju i utrzymaniu dobrego stanu umysłu. Nie jest nawet wymagane osiąganie konkretnych celów jak np. płynna rozmowa z obcokrajowcem. Czasem wystarczy po prostu systematyczna nauka dla samego siebie. To niesamowicie satysfakcjonujący sposób na stymulowanie umysłu do rozwoju i trening pamięci.

Zdrowa dieta kluczem do odpowiedniego rozwoju

Mózg tak samo, jak każdy inny organ, musi się odpowiednio odżywiać. Dlatego bez odpowiedniej diety nie ma mowy o jego rozwoju. To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu. Niektóre produkty, jak awokado, jagody, jaja, ryby, czy orzechy wspomagają pamięć i koncentrację.

Ponadto istnieje szereg produktów, które mogą wpływać negatywnie na stan umysłu. Dlatego należy uważać na nadmierne spożywanie produktów składających się z cukrów prostych, alkoholu oraz tłuszczów nasyconych. Ponadto regularne wprowadzanie się w stan wyczerpania po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu może mieć destrukcyjny wpływ na stan mózgu.

Odpoczynek jest niezbędny do regeneracji mentalnej

Żyjemy w świecie, w którym sen jest najmniej pożądanym elementem dnia. Wszechobecni ludzie sukcesu chwalą się, czego to nie są w stanie dokonać od piątej rano i jak dużo mają czasu na wypełnienie dziesiątków dodatkowych obowiązków. To wszystko jest dobre, ponieważ umysł człowieka najlepiej funkcjonuje z samego rana, a kiedy inni śpią, można się oddać czynnościom, których nie da się wykonać w środku dnia.

Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy maszynami, a sen jest regeneracją. Dlatego zawsze należy dbać, aby wysypiać się średnio 7-8 godzin. Najczęściej ciało samo to ureguluje, więc jeśli ktoś regularnie wstaje o godzinie 5:00, to po jakimś czasie zacznie naturalnie zasypiać około godziny 22:00. Zaburzanie tego systemu na siłę, przyniesie odwrotny skutek i może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju i regeneracji mózgu.

Relaks nie jest stratą czasu

Od czasu do czasu można natrafić na osoby, które twierdzą, że oglądanie seriali, granie, czy czytanie książek nietraktujących o samorozwoju, to strata czasu. To łagodnie mówiąc złe stwierdzenie i nie należy się nim sugerować. Każdy umysł potrzebuje relaksu i rozluźnienia. Dla niektórych będzie to sesja jogi, medytacji, a dla innych obejrzenie ulubionego serialu. Warto każdego dnia znaleźć przynajmniej chwilę na to, aby poddać się relaksowi. W ten sposób można pozbyć się stresu, zredukować nadmiar kortyzolu i przygotować się na kolejny ekscytujący dzień.

Podsumowanie — zdrowy umysł, to dłuższe życie

Nasz umysł jest najważniejszy. To tam kształtuje się osobowość, która kształtuje każdego z osobna. Dlatego warto dbać o niego w jak największym stopniu, aby mieć pewność, że jest zdrowy, cały czas się rozwija i zwiększa swoje możliwości. Mimo że wiek odgrywa tutaj istotną rolę, to rozwijać można się przez całe życie. Ponadto mózg poddawany regularnym ćwiczeniom nie ulega degeneracji i po prostu żyje dłużej.

5/5 - (1 głosów)

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *