Jak łagodzić ukąszenia owadów?

Wraz z nadchodzącym latem, do życia budzą się także różnego rodzaju owady. Niektóre z nich są bardzo pożyteczne i w żaden sposób nie przeszkadzają człowiekowi. Jednak w przyrodzie występują również takie owady, których ukąszenia niosą za sobą uporczywe swędzenie, opuchliznę czy ból. 

Większość ugryzień nie niesie za sobą bardzo poważnych dolegliwości. Warto jednak zwrócić uwagę na owady, które zostawiają w skórze żądło. Albowiem w ich jadzie znajdują się enzymy, substancje drobnocząsteczkowe, peptydy oraz glikoproteiny, które mogą powodować nadwrażliwość i wywoływać reakcje alergiczne. W przypadku użądlenia przez pszczołę lub trzmiela, należy jak najszybciej usunąć żądło, poprzez jego podważenie.

Znanych jest wiele domowych sposobów na uśmierzenie bólu i przyspieszenie gojenia rany, takich jak: przykładanie cebuli do ukąszenia, które ma na celu związanie niektórych toksyn obecnych w jadzie i zmniejszenie obrzęku, stosowanie okładów z lodu, mających uniemożliwić przepływanie jadu do krwiobiegu. Również pasta z sody oczyszczonej i wody, rozsmarowana na użądleniu, może przynieść ukojenie, czy też gorczyca, bogata w przeciwutleniacze i duże ilości selenu, która jest jednym z najskuteczniejszych środków zapalnych. 

Na ukąszenia komarów i meszek najczęściej stosuje się roztwór sody oczyszczonej lub wacik nasączony octem jabłkowym. W ten sposób rana zostaje nie tylko odkażona, lecz także zapewnione jest uczucie ulgi od bólu lub świądu. Czosnek również uznaje się za jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na użądlenia owadów. Uważa się tak, ze względu na jego silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki którym zmniejsza obrzęk i łagodzi ból.

Jest wiele znanych, domowych, naturalnych sposobów na załagodzenie objawów ukąszenia przez owady, lecz wiadome jest także, że przynoszą one tylko tymczasową ulgę. Działają znacznie słabiej niż specjalistyczne preparaty dostępne w aptekach. Jednym ze sposobów uśmierzania bólu po ukąszeniach, zaraz po odkażeniu, jest stosowanie maści na ukąszenia owadów. Tego typu preparaty mają właściwości łagodzące, zmniejszające opuchliznę. Działają one również przeciwświądowo i miejscowo znieczulają posmarowane miejsce. Jednym z nich jest żel Fenistil, który może być stosowany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie należy go jednak stosować na uszkodzoną skórę, ani na dużą powierzchnię. 

Innymi maściami, skutecznie działającymi na ukąszenia owadów, są maści z hydrokortyzonem. Jest to steryd, który działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Stosując maści zawierające hydrokortyzon, wystarczające jest nałożenie cienkiej warstwy na ugryzienie od dwóch do trzech razy dziennie. Jednak ten preparat, w przeciwieństwie do Fenistilu, można stosować wyłącznie od 12. roku życia oraz krótkotrwale przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Kolejnym sprawdzonym preparatem często stosowanym na ugryzienia komarów i innych owadów jest maść propolisowa. Ma ona zastosowanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz regeneracyjne. Dzięki swoim właściwościom przyspiesza gojenie ran, zmniejsza obrzęk i łagodzi uciążliwe swędzenie. Można jej używać już od 6. roku życia.

Owady są nieodłącznym elementem ekosystemu naturalnego. Potrafią one jednak uprzykrzyć niejeden wieczór. Powszechnie znanych sposobów na ukąszenia owadów jest wiele, lecz to właśnie preparaty, które można znaleźć w aptekach, są najbardziej efektywne. 

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *