Jak dbać o skórzane buty damskie?

Skórzane obuwie damskie to inwestycja na długie lata, ale trzeba mieć pełną świadomość tego, że o takie buty trzeba prawidłowo dbać. Ich regularna pielęgnacja sprawi, że obuwie okaże się wytrzymałe i trwałe, a do tego zaskoczy swoją długą żywotnością i wysokim poziomem elegancji oraz stylu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym pielęgnacja obuwia ze skóry przebiegnie po myśli kolejnych użytkowniczek.

Pielęgnacja skórzanych butów damskich – o czym trzeba pamiętać?

Wybierając buty damskie ze skóry trzeba pamiętać o ich właściwej impregnacji. Wystarczy zdecydować się na zainwestowanie w specjalne preparaty do impregnacji skóry (są dostępne np. w profesjonalnych sklepach obuwniczych) oraz stosowanie specyfików chroniących obuwie przed:

  • nadmierną dawką wilgoci,
  • nadmiernymi zanieczyszczeniami i brudem.

Kluczowe znaczenie ma oczywiście to, aby zastosowany impregnat był prawidłowo użytkowany (rozłożony na całej długości buta). Następnie należy poczekać na jego wyschnięcie.

Jeśli panie zdecydują się na modele lakierowane powinny mieć na uwadze to, że konieczne okaże się ich nabłyszczanie. Można do tego użyć zwykłej ściereczki (delikatnej, z mikro włókien) z dodatkiem mydła oraz preparatu do impregnacji. 

Pielęgnacja skórzanych butów damskich – co jeszcze jest ważne?

Odwiedzając sklep z butami skórzanymi można w nim zauważyć wiele stylowych i eleganckich modeli, które sprawdzą się m.in. w pracy, na uroczystościach rodzinnych czy też randkach. Brak właściwej pielęgnacji doprowadzi jednak do tego, że buty będą służyć użytkowniczkom zaledwie przez kilka miesięcy, a ich trwałość znacznie się obniży.

W przypadku matowej skóry nie należy zapominać o regularnym pastowaniu obuwia. Najlepiej robić to minimum 2 razy w tygodniu, chociaż zależy to od konkretnego modelu (warto zapoznać się z instrukcjami pochodzącymi od producentów i używać past, które ochronią buty przed utratą koloru). Obecnie na rynku bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. renowatory, dzięki którym powierzchnia użytkowanego obuwia ze skóry może zostać skutecznie odnowiona. 

Co najważniejsze zainteresowane panie mogą połączyć ze sobą kilka wspomnianych wyżej metod. Istotne jest również to, aby skórzane buty były pielęgnowane nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnątrz (np. przy pomocy antybakteryjnego sprayu z dodatkiem srebra). W ten sposób zapobiega się rozwojowi bakterii oraz grzybów. Z kolei, jeśli skórzane buty są przemoczone najlepiej włożyć do środka gazetę, która w krótkim czasie wchłonie nadmiar wilgoci. 

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *