Lampy skandynawskie – jakie lampy do salonu w stylu skandynawskim wybrać?

Salon jest miejscem, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. W wielu mieszkaniach kuchnia łączy się z salonem. Jakie oświetlenie wybrać jeśli zdecydowaliśmy się na urządzenie wnętrz w nowoczesnym stylu skandynawskim? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na dwie rzeczy – wygląd lamp, oraz barwę światła emitowaną przez świetlówkę. W stylu skandynawskim barwa i rozmieszczenie źródeł światła gra istotną rolę. Oświetlenie ma dodatkowe zadanie, którym jest wprawianie nas w odpowiedni nastrój.

Lampy w stylu skandynawskim

Bez wątpienia lampa sufitowa stanowi zazwyczaj główne źródło światła w większości salonów. Chociaż styl skandynawski, który obserwujemy a broszurach i na pokazach charakteryzuje się naturalnym, rozproszonym i ciepłym światłem, to dobrze dobrana lampa do salonu w tym wystroju także gra ważną rolę. Przede wszystkim jako główne źródło światła lampa powinna zapewnić nam go najwięcej. By światło ocieplić, dobrze wybrać żarówkę o cieplejszej barwie, czyli między 2700 – 3200 K. Ciepłe barwy światła bardziej relaksują, a salon jest miejscem, w którym zazwyczaj chcemy wypocząć. W salonie w stylu skandynawskim dobrze sprawdzą się lampy z abażurami. Materiałowe abażury częściowo wytłumią światło, a jeśli wybierzemy lamę wielopunktową, zapewni nam optymalną ilość światła do oświetlenia pomieszczenia.

Nowoczesne lampy do salonu

Lampa sufitowa z możliwością zaświecenia dwu- lub więcej żarówek umożliwi regulację poziomu oświetlenia do naszej aktywności. Jeśli chcemy pobudzić się do działania, powinniśmy zaświecić więcej żarówek niż wtedy, gdy chcemy odpoczywać. Zbyt intensywne oświetlenie i duża ilość białego światła wieczorami, może utrudniać wypoczynek i zasypianie. To czy wybierzemy lampę dwu- czy trzy- punktową powinno zależeć oczywiście także od wielkości naszego salonu. Zbyt duża lampa w mniejszym salonie będzie przytłaczać wielkością, a zbyt mała może okazać się niewystarczająca. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się plafony i  lampy rondo z abażurem producenta, które pomimo pojedynczego abażura umożliwiają wkręcenie kilku żarówek.

Kinkiety do salonu – oświetlenie ścienne

Kinkiety, czyli przymocowane do ściany lampy to oświetlenie jedno lub kilku punktowe, które dobieramy w zależności od wielości pomieszczenia, kierując się już obecną w pokoju główną lampą sufitową. Kinkiety to oświetlenie do salonu, które umożliwia dużą swobodę manipulacji światłem. W mniejszym pomieszczeniu należy zwrócić uwagę na to, by konkiety nie były zbyt duże, tak aby nie sprawiały wrażenia ciężkości i nie dominowały na ścianie. W stylu skandynawskim lampy nie powinny być elementami wystroju, który nadmienie absorbuje uwagę. Zazwyczaj kinkietami doświetlamy ściany oddalone od lampy sufitowej lub ściany w miejscach, w których stawiamy duży mebel, na przykład stół, albo kanapę. Mamy wtedy możliwość korzystania z bocznego oświetlenia jako głównego, np. wieczorami, gdy chcemy się wyciszyć lub poczytać książkę siedząc w fotelu. Czasem lampy te montowane są także nad biurkiem, czy konsolą w dużym salonie. W ofertach producentów dostępnych jest wiele różnych modeli kinkietów jedno, lub kilku punktowych. Wybierając lampę, warto zapamiętać o tym, że kinkiety ruchome zapewnią nam opcję manipulacji wiązką światła na różne strony, co może być bardzo praktycznym zastosowaniem.

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *