Grzybica stóp – czym jest i jak z nią walczyć?

Grzybica stóp to powszechny, choć dla wielu dość wstydliwy problem, zwłaszcza latem. Do zakażenia może dojść w wielu miejscach. Czasem wystarczy chwila nieuwagi podczas treningu lub na wakacjach, aby nabawić się długotrwałej i trudnej do wyleczenia choroby. Czym jest grzybica stóp? Gdzie może dojść do zakażenia i jak skutecznie z nią walczyć? Sprawdź!

Co to jest grzybica stóp?

Grzybica stóp to problem, który często bywa bagatelizowany. Choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia, może powodować spory dyskomfort, a w niektórych przypadkach uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Chorobę najczęściej wywołują grzyby dermatofitowe, które „lubią” wilgoć i wysoką temperaturę. Mogą bytować w bucie, wannie, saunie lub kabinie prysznicowej nawet przez wiele miesięcy! W wyniku zakażenia na stopach chorego (na początku w przestrzeniach między palcami) pojawiają się nieestetyczne, białawe i swędzące zmiany. Skóra może być pomarszczona, zaczerwieniona, a w niektórych miejscach zaczynają powstawać ropne pęcherze. Objawom może towarzyszyć uciążliwy zapach. Grzybica może pojawić się nie tylko na skórze stóp, ale także na paznokciach. Na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które mają osłabioną odporność, są w trakcie kuracji lekami immunosupresyjnymi lub sterydami, cierpią na cukrzycę, mają nadwagę lub otyłość, a także kobiety w ciąży i sportowcy. Grzybicą stóp najłatwiej zarazić się na basenie, w klubie fitness, ogólnodostępnych prysznicach (np. na polach namiotowych), salonie SPA czy gabinecie kosmetycznym (jeżeli osoba wykonująca zabieg nie przestrzega podstawowych zasad higieny).

Skuteczne sposoby na grzybicę stóp

W przypadku grzybicy zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli doszło już do zakażenia, warto jak najszybciej udać się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiedni sposób leczenia. Im szybciej rozpoczniemy kurację, tym większa szansa na jej szybkie zakończenie. Na rynku można znaleźć wiele preparatów na grzybicę dostępnych bez recepty w postaci kremów, żelów, pudrów lub sprayów. W przypadku zmian, które objęły większą część stopy, konieczne może się okazać rozpoczęcie antybiotykoterapii.

Leczenie grzybicy może trwać kilka tygodni, ale w wielu przypadkach, gdy zmiany były długo bagatelizowane, przeciąga się do kilku lub nawet kilkunastu miesięcy. W trakcie leczenia należy korzystać wyłącznie z indywidualnych przyborów higienicznych takich jak ręcznik, pilnik, nożyczki, cążki, gąbka czy pumeks. Aby ograniczyć ryzyko zakażenia innych osób, nie należy przymierzać cudzego obuwia.

O walce z grzybicą stóp więcej przeczytasz na stronie

https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/grzybica-stop-i-paznokci-co-je-powoduje/

Jak nie dopuścić do reinfekcji?

U osób, u których raz doszło do zakażenia, prawdopodobieństwo reinfekcji jest wysokie. Dlatego nawet po całkowitym wyleczeniu, wciąż należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa, czyli m.in. codziennej higienie stóp, niekorzystaniu ze wspólnych nożyczek, ręczników i nieprzymierzaniu na gołą stopę obuwia należącego do innych osób (również w sklepie!).

Co zrobić z butami noszonymi przed i w trakcie leczenia? Buty wykonane z niskiej jakości materiałów (m.in. tworzywa sztucznego) najlepiej po prostu wyrzucić. Obuwie skórzane, którego nie chcesz się pozbywać, możesz zdezynfekować za pomocą dostępnych na rynku preparatów np. w postaci płynu lub sprayu. Potraktuj w ten sposób wszystkie buty, ponieważ bez dokładnych badań trudno powiedzieć, w których znajdują się zarodniki grzybów, a w których nie. Podczas zakupów zwracaj uwagę na materiały, z których zostały wykonane buty i skarpetki. Wybieraj produkty wykonane z bawełny i naturalnej skóry. Pamiętaj, że do zakażenia może dojść w przypadku urazu mechanicznego. Dlatego nigdy nie kupuj zbyt ciasnego obuwia.

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *