Greta Garbo

Szwedzko-amerykańska aktorka filmowa i teatralna, przez wielu nazywana „boską Gretą”. Jedna z największych gwiazd wszech czasów, symbol seksu lat 20. i 30. XX wieku kryje w sobie równie wiele tajemnic, co jej zniewalające, powłóczyste spojrzenie. Choć często podróżowała, udzielała się towarzysko jedynie w gronie przyjaciół, których krąg stanowiły wyłącznie osoby spoza środowiska aktorskiego. Nigdy nie występowała publicznie i wytrwale unikała rozgłosu, którego wprost nie znosiła.

Prawdziwe nazwisko Grety brzmi Greta Lovisa Gustafsson. W wieku 18 lat zmieniła je na Garbo, składając stosowny wniosek podpisany rzez matkę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

W trakcie epidemii grypy, która miała miejsce po wybuchu I wojny światowej, ojciec Grety bardzo źle przeszedł wirusa, który całkowicie pozbawił go sił. Z tego powodu przyszła aktorka musiała zakończyć swoją edukację na poziomie podstawowym i wesprzeć rodzinę w zdobywaniu pieniędzy.

Z uwagi na trudną sytuację materialną rodziny nosiła ubrania po swoim starszym bracie, korzystała z miejskich jadłodajni, a do ukochanego teatru zakradała się, wykorzystując nieuwagę ochrony, gdzie zza kulis oglądała spektakle.

Zadebiutowała w krótkometrażowym filmie reklamowym domu towarowego PUB, w którym pracowała. Jej występ to stusekundowa parodia samej siebie, w której pozuje tyłem do lustra w komicznym zestawie ubrań.

W Hollywood, do którego trafiła w 1926 roku, początkowo krytykowano jej niechlujny wygląd i polecono wizytę w salonie mody i u fryzjera, ale odmówiła, wzbudzając oburzenie u członków zarządu wytwórni MGM. 

Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku była jedną z najbardziej dochodowych aktorek wytwórni MGM. Wystąpiła w sumie 29 filmach fabularnych. 

5/5 - (1 głosów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *