Domowa siłownia? Czemu nie…

Zgrabna sylwetka jest marzeniem wielu osób. Nic dziwnego, że siłownie publiczne cieszą się ogromną popularnością. Ceny karnetów są przystępne, więc na wejściówkę może pozwolić sobie niemal każdy. Wizyta w siłowni wiąże się jednak z dodatkowym czasem na dojazd, przebranie, później prysznic i powrót do domu. Nierzadko trening zabiera nam łącznie kilka godzin w ciągu dnia. Z tego powodu, wiele osób myśli o aranżacji domowego miejsca do ćwiczeń. Jest to doskonały pomysł, zwłaszcza, że przygotowanie siłowni w domu wcale nie jest takie skomplikowane.

Zagospodarowanie przestrzeni

Ważne jest, by właściwie przygotować miejsce do treningów. Wielkość metrażu nie powinna nas odstraszać, bo nawet na stosunkowo niewielkiej przestrzeni można zaaranżować bardzo dobrą siłownię. Przede wszystkim, należy odpowiedzieć sobie na pytanie – co będziemy ćwiczyć. Urządzenia mają swoje gabaryty, więc należy je dopasować do naszych możliwości lokalowych. Powinniśmy także posiadać sprzęt do ćwiczeń, który pozwoli wykonać trening na wszystkie partie ciała. Pomieszczenie przeznaczone na siłownię musi mieć dobrą wentylację, by trening odbywał się w komfortowych warunkach. Bardzo istotna jest podłoga, nie mogą to być gładkie kafelki, tylko gumowa, antypoślizgowa nawierzchnia. Najlepiej jeśli ściany będą pokryte lateksową farbą lub okładziną z płytek ceramicznych. 

Sprzęt do ćwiczeń

Wybór urządzeń do domowej siłowni jest kwestią indywidualną. Na początek warto jednak zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria – drążek, handle, ławeczkę i sztangę. Pozwalają one wykonać wartościowy trening i są stosunkowo tanie. Z czasem przyda się również odpowiednia maszyna do ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem jest atlas, który jest kompletnym sprzętem siłowym. Można wykonywać na nim ćwiczenia wzmacniające wszystkie partie ciała. Koszt zakupu takiej maszyny to około 2 tys zł, można go traktować jak inwestycję. Urządzenia tego rodzaju są bardzo wytrzymałe i służą przez lata. Warto uzupełnić domową siłownię również o maszyny cardio. Orbitrek, bieżnia albo stepper są idealnymi maszynami do treningu interwałowego. 

Zalety i wady siłowni w domowym zaciszu

Ogromną zaletą domowej siłowni jest oszczędność czasu i możliwość ćwiczeń w dowolnej, wolnej chwili. Poza tym, trening odbywa się w komfortowych, prywatnych warunkach, nie ma kolejek do sprzętu. Oczywiście, urządzenie własnego miejsca do ćwiczeń ma swoje minusy, ale są one odczuwalne jedynie na początku. Przede wszystkim, wadą jest duży jednorazowy wydatek na sprzęt i konieczność zagospodarowania przestrzeni. Do ćwiczeń w domu może również zabraknąć motywacji. Mimo  wszystko, domowa siłownia jest inwestycją, która zwraca się po pewnym czasie. Po zsumowaniu, koszty za karnety okazują się znaczącą kwotą. Regularne ćwiczenia pozwalają wpaść w rytm i treningi stają się przyzwyczajeniem. Ważne jest jednak, by od samego początku zwracać uwagę, na poprawność wykonywania ćwiczeń. W domu nie mamy trenera personalnego, więc przed samodzielnymi treningami, należy dokładnie nauczyć się wykonywania poszczególnych czynności. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na ciało i umysł, więc siłownia w domu jest idealnym miejscem na relaks.

Oceń ten artykuł

Polecane:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *