Jak dobrać obuwie sportowe

Bieganie w niewłaściwych butach to przepis na problemy, szczególnie jeśli planujemy pokonywanie dłuższych dystansów na nierównym terenie. Zły wybór obuwia może powodować ból stopy, ból pleców, zapalenie ścięgna Achillesa, tzw. kolano biegacza i inne schorzenia.

Zanim wybierzemy buty, musimy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • teren, na którym będziemy biegać,
  • swój styl biegania,
  • osobiste upodobania.

Określanie potrzeb

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad powierzchnią, na której będziemy biegać. Rodzaj nawierzchni wpływa znacząco na to, jaki rodzaj buta wybierzemy. Na przykład – jeśli planujemy biegać po profesjonalnym torze lub specjalnie zaprojektowanym podłożu (tartanie), będziemy potrzebowali lekkie obuwie z cieńszą podeszwą. Z kolei biegając po szlaku, w terenie musimy zadbać o dobrą przyczepność, wsparcie stopy i amortyzację. Ważne jest, aby nie kupować zwykłych butów, które nie zostały zaprojektowane do aktywności fizycznej – powinniśmy zwrócić na to uwagę odwiedzając outlet z butami sportowymi.

Styl biegania

Kolejnym ważnym krokiem jest określenie naszego stylu biegania. Istnieje wiele różnych kategorii butów sportowych, np. buty treningowe, do biegania, czy do chodzenia. Pamiętajmy, że wszystkie modele są zaprojektowane w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom konkretnego sportowca, np. obuwie biegowe ma dodatkową amortyzację, buty dla tenisisty odpowiednio stabilizują stopę etc. Dobry outlet z butami sportowymi ma w swojej ofercie różne rodzaje obuwia, dlatego powinniśmy bez problemu dobrać coś dla siebie.

Budowa stopy

W doborze butów niezbędna jest prawidłowa ocena budowy stóp. Wiele specjalistycznych sklepów, także outlety z obuwiem sportowym, posiadają sprzęt, który umożliwia analizowanie naszego chodu i rodzaj stopy. Dzięki temu dowiemy się, czy mamy stopę pronującą, neutralną, czy supinującą. Istnieje wiele różnych rodzajów stóp, ale przyjmuje się, że główne trzy to:

  • pronująca – gdzie stopa przechyla się zbyt mocno w kierunku wewnętrznym,
  • supinująca – gdzie stopa przechyla się na zewnątrz,
  • neutralna – biegacz stawia stopy prawidłowo, równomiernie przetaczając stopę początkowo w wewnętrzną stronę, a następnie na zewnątrz.

Rodzaj stopy ma wpływ na zalecane podbicie w bucie. Stopy supinujące mają wysokie podbicie, dlatego należy zapewnić im odpowiednie podparcie. Stopy pronujące mają tendencję do płaskostopia. Buty będą komfortowe tylko wtedy, gdy podbicie będzie nieco niższe.

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *